Apple, iPhone ve MacBook Tamir Edilebilirlik Sıralamasını Fransız Web Sitesine Sessizce Ekledi! 2021

Apple, iPhone ve MacBook Tamir Edilebilirlik Sıralamasını Fransız Web Sitesine Sessizce Ekledi! 2021

Onarım hakkı hareketi bir takım pozitif adımlar attı. Apple ve Samsung kısa müddet önce aletlerini Fransa’da onarılabilirlik puanlarıyla etiketlemeye başladı. Kabul edildi, bu sene ilkinden itibaren ihtiyaç duyulan hale geldi. Ancak geçmişte R2R yasalarına itiraz eden iki şirket yeni kaidelerden yakıntıcı olmadı.

.

Fransız yasaları artık elektronik üreticilerinin ürünleri için onarılabilirlik puanlarını yayınlamasını gerektiriyor. Yasa 1 Ocak’ta yürürlüğe girdi, ancak şirketlerin tertip edicilerin kaidesi uygulamak için para cezası uygulamaya başlaması için önümüzdeki seneye kadar vakitleri var. Apple ve Samsung, yaftaları internet sitelerinde (aşağıda) ve mağazalarda (altta) görüntülemeye çoktan başladı.

.

Fransız medya kuruluşu Radio France Internationale, üreticilerin puanlarını kendi kendilerine bildirmelerine müsaade edildiğini , ancak katı kaidelere bağlı olduklarını belirtiyor . Derecelendirmeler 1-10 arasında değişir ve daha yüksek puanlar aletin daha kolay onarılabilir olduğunu gösterir.

.

Apple, iPhone ve MacBook Onarılabilirlik Sıralamasını Fransız İnternet sitesine Suskunca İlave etti!

.

Sökme kolaylığı ve onarım rehberlerinin veya yedek parçaların mevcudiyeti gibi şeyler puanları etkiler. MacGeneration , beş ana değerlendirme kriterini şu şekilde listeler:

  • Vesikaların mevcudiyeti (onarım, kullanım ve bakımın yanı sıra bu bilgilerin sağlandığı müddet için)
  • Demontaj (ne kadar kolay yapılır, parçalara ulaşım ne kadar kolaydır, hangi aletlere ihtiyaç vardır, parçalar alette nasıl sabitlenir)
  • Yedek parçalar (bulunabilirlik müddeti ve teslimat müddetleri)
  • Yedek parçaların ücreti 
  • Mevcut yazılım aktüellemeleri, fiyatsız uzaktan teknik yardım önerisi ve aletinizi yazılım yoluyla sıfırlama olanağı

.

Sözgelimi, iPhone 11 4.5 puan alırken, iPhone 12 sağlam bir 6.0 puan aldı. Apple’ın kısa süre önce destek sayfalarının Fransızca sürümüne ilave ettiği ayrıntılı listelere göre , yeni telefonlar, sökülmeleri daha kolay olduğu ve parçaları daha ucuz olduğu için daha onarılabilir.

.

Apple, iPhone ve MacBook Onarılabilirlik Sıralamasını Fransız İnternet sitesine Suskunca İlave etti!

.

Ne Apple ne de Samsung yeni yasa ile ilgili yorum yapmamış olsa da, bilhassa bu alanda yetersiz kalan ürünlerde onarılabilirlik puanlarını listelemek zorunda kalmaktan muhtemelen hoşnut olmadıklarını düşünmek güvenlidir. Apple, geçmişte onarım hakkı yasalarının vokal bir rakibi olmuştu, ancak günümüzde duruşunu gevşetmeye başladı. Neyse ki, kaideler alet üreticilerine bir ürünün sıralamasını yükseltmek için kolay yollar sağlar.

.

Mesela Le Monde, Samsung’un puanını artırmak için çevrimiçi bir Galaxy S21 Plus onarım rehberi yayınladığını bildirdi . Çoğu şirket zati bunları şirket içinde kullandığından, çevrimiçi kılavuzlar, OEM’lerin ürünlerinin sıralamalarını iyileştirmeleri için pratik olarak zahmetsiz bir yoldur. Yedek parçaların daha kolay ulaşılabilir hale getirilmesi, fazla güçlük çekmeden yapabilecekleri başka bir şeydir.

.

Bu görünüşte küçük şeyler, mevzuatın arkasındaki bütün noktadır. Yasa koyucular, Apple ve diğerlerinin uzun müddettir direndikleri üçüncü taraf onarımlarına direk müsaade etmelerini istemek yerine, yasa koyucular onları onarılabilirlik açısından rekabet etmeye zorladı ve bunu yakıntı etmeden kabul ediyor gibi görünüyorlar.

.

 

 

Türkçe makale özgünleştirme tarafından yapılmıştır.
Son Zamanlarda Tanıtılan 5 Garip Teknolojik Ürün
Son Zamanlarda Tanıtılan 5 Garip Teknolojik Ürün

Teknoloji hayatımıza birçok yararlı ürünü getirse de bir o kadar da ilginç ürünü bizlere sunuyor. Biz de sizler son dönemlerde tanıtılmış en ilginç ürünleri bir araya derledik. ...

Google Chrome, 'Diğer Sekmeleri Kapat' Özelliğini Kaybediyor
Google Chrome, 'Diğer Sekmeleri Kapat' Özelliğini Kaybediyor

Google Chrome, kullanıcılarına sunduğu sekme menüsünde değişikliklere gidecek. Menüde bulunan bazı unsurları kaldıracağını belirten Google, bu seçeneklerin kullanım oranlarını da...

ASUS ROG Phone 3 Android 11 Beta Programı işe alımları başladı 2021
ASUS ROG Phone 3 Android 11 Beta Programı işe alımları başladı 2021

ASUS geçtiğimiz günlerde Özgün ROG’nin Android 10 aktüellemesini almayacağını doğruladı . Bir amiral gemisi akıllı telefon olarak, iki Büyük Android aktüellemesi dahi...