ABD’deki Massachusettes Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, bir nöral ağı sahte sanat eserleri ile gerçeklerini ayırt edebilmesi için eğitti.


Rembrandt, 17. yüzyılda yaşamış, oldukça meşhur bir Hollandalı. Kendisi tarihin önemli ressamları arasında yer alıyor. Rembrandt’a ait olduğu söylenen 611 resmin büyük kısmının sahte, kopya ya da taklit olduğu düşünülüyor. Yapay zekanın amacı ise gerçek eserleri sahtelerinden ayırabilmek.

Geliştirilen nöral ağ, genel olarak görüntü tanıma amacıyla kullanılanlara benzer bir yapıya sahip. Yapay zekaya Rembrandt’ın olduğu bilinen eserler ve bilinen sahteleri gösterildi. Resimlerin tamamen yüklenmesi çok uzun süreceği için çalışmada kullanılan eserler, 13.000 küçük kareye bölünerek sisteme eklendi.

Sonuçlar ise oldukça umut verici. Nöral ağ, Rembrandt eserlerini sahtelerinden ayırmakta %90.4 oranında başarı sağladı. Yine de yapay zekanın başarılı olabilmesi için resmi uzaklaşarak incelemesi gerekiyor.

Eşi Andrea Frank ile birlikte yapay zekayı üreten Steven Frank, “Rembrandt’ı gerçekten farklı kılanın ne olduğunu görmek istiyorsanız, kanvastaki büyük resme daha büyük kompozisyon seviyesinde bakmalısınız.” diyor.
Kullanıcılarının oldukça canını sıkan USB-C sorunu hakkında konuşan Raspberry Pi'ın kurucu ortağı, hatayı kabul etti ve bu hatanın gelecekte düzeltileceğini umut ettiğini dile...

World of Warcratf, seneler içinde geliştirilen ve günümüzdeki son halini alan bir oyun serisi. Bu nedenle Blizzard, yakında çıkacak World of Warcraft Classic için oyuncuların bazı...

Siber saldırı yöntemlerinden biri olan phishing için kullanılabilecek yeni bir yöntem keşfedildi. Bu yöntem ile Chrome kullanıcıları ciddi tehlike altındalar. ...