Gerçek Eserleri Taklitlerinden Ayırt Edebilen Yapay Zeka

Gerçek Eserleri Taklitlerinden Ayırt Edebilen Yapay Zeka

ABD’deki Massachusettes Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, bir nöral ağı sahte sanat eserleri ile gerçeklerini ayırt edebilmesi için eğitti.


Rembrandt, 17. yüzyılda yaşamış, oldukça meşhur bir Hollandalı. Kendisi tarihin önemli ressamları arasında yer alıyor. Rembrandt’a ait olduğu söylenen 611 resmin büyük kısmının sahte, kopya ya da taklit olduğu düşünülüyor. Yapay zekanın amacı ise gerçek eserleri sahtelerinden ayırabilmek.

Geliştirilen nöral ağ, genel olarak görüntü tanıma amacıyla kullanılanlara benzer bir yapıya sahip. Yapay zekaya Rembrandt’ın olduğu bilinen eserler ve bilinen sahteleri gösterildi. Resimlerin tamamen yüklenmesi çok uzun süreceği için çalışmada kullanılan eserler, 13.000 küçük kareye bölünerek sisteme eklendi.

Sonuçlar ise oldukça umut verici. Nöral ağ, Rembrandt eserlerini sahtelerinden ayırmakta %90.4 oranında başarı sağladı. Yine de yapay zekanın başarılı olabilmesi için resmi uzaklaşarak incelemesi gerekiyor.

Eşi Andrea Frank ile birlikte yapay zekayı üreten Steven Frank, “Rembrandt’ı gerçekten farklı kılanın ne olduğunu görmek istiyorsanız, kanvastaki büyük resme daha büyük kompozisyon seviyesinde bakmalısınız.” diyor.




Nintendo Switch İçin Üretilen Kulaklık Bağlantılı Kumandalar
Nintendo Switch İçin Üretilen Kulaklık Bağlantılı Kumandalar

Nintendo Switch için üretilmiş olan bu oyun kumandaları, üzerinde kulaklık girişi bulunduruyor. Üstelik kumandanın üzerinde bulunan tuşlar, ses kontrolünün yapılmasına da imkan sağlıyor. ...

Oto Gönderici, Çok Sayıda Kurumun Başını Ağrıtıyor
Oto Gönderici, Çok Sayıda Kurumun Başını Ağrıtıyor

Ülkemizde ortaya çıkan ve kurumları etkileyen bir siber tehdit, uzun zamandır baş ağrıtıyor. Oto Gönderici olarak isimlendirilen bu tehdit, sahte epostalar yoluyla bilgisayarlara yetkisiz erişimin kap...

LCD TV mi yoksa LED TV mi? Hangisi Neden Daha İyi?
LCD TV mi yoksa LED TV mi? Hangisi Neden Daha İyi?

Yeni bir televizyon satın almak istiyorsunuz fakat LED mi yoksa LCD mi sizin için daha uygun bir tercih emin değil misiniz? Sizin için hazırladığımız bu rehber sayesinde kafanızdaki soru işaretlerinde...