YouTube, Aşı Karşıtı İçeriklerin Reklamlarını Kapatıyor

YouTube, Aşı Karşıtı İçeriklerin Reklamlarını Kapatıyor

YouTube platformunun büyüklüğü doğal olarak kontrolü de zorlaştırıyor. Son zamanlarda popüler platformun aldığı en büyük şikayetlerden bir tanesi olan aşı karşıtı videolara, şirket önlem almaya başlıyor.


Dünyanın en popüler video paylaşım platformlarından olan YouTube, aşı karşıtı kanalların para kazanma özelliğini kapatıyor. Şirket yaptığı araştırma sırasında aşı karşıtı içerikler üreten kanallar arasında bir tane de sağlık firmasının olduğunu fark etti. Reklam veren yedi şirket, reklamlarının bu kanallarda kendilerinin haberi olmadan yayınlandığını ve YouTube’a verdikleri reklamları kaldırdıklarını açıkladı.

YouTube sözcüsü, platform politikası gereği “tehlikeli ve zararlı” içeriklerin para kazanmalarının yasaklandığını ifade etti ve “Hangi videoların reklam alabileceğine dair katı kurallarımız var ve aşı karşıtlığını desteleyen içerikler bu kuralları ihlal ediyor. Eğer ki bu kuralları ihlal ediliyorsa hemen harekete geçiyor ve reklamlarını kaldırıyoruz” dedi.

YouTube’un aldığı önlemlerden bir tanesi de, bu videolara Wikipedia’daki “Aşı Tereddütü” (Vaccine Hesitancy) yazısına yönlendiren bir bilgilendirme paneli koymak oldu. Ayrıca platformun ağır eleştiri aldığı alanlardan bir tanesi de aşı karşıtı videoların “sıradaki video” ve otomatik oynatma seçenekleri arasında aşı yanlısı videolardan sonra gösterilmesi oldu. Şirket, bu konuda da önlem alacağını ve algoritmasında düzeltme yapacağını açıkladı.
Apple Store'larda 23,7 İnçlik LG UltraFine Ekran Satılıyor
Apple Store'larda 23,7 İnçlik LG UltraFine Ekran Satılıyor

LG'nin üst segmente hitap eden ekranı, Apple TV'lere yönelik olarak satışta. Geçtiğimiz za...

EEC Dosyalamaları Yeni iPadlerin Geleceğini Gösteriyor
EEC Dosyalamaları Yeni iPadlerin Geleceğini Gösteriyor

Apple, Avrasya Ekonomi Komisyonu (EEC) veri tabanında iki adet yeni iPad model numarası dosyaladı. Bu modeller, yakın zamanda dosyalanan 5 iPad modelinin üzerine eklendi. ...

P30 Pro, Kamera Merkezli İki Yeni Özelliğe Kavuşuyor
P30 Pro, Kamera Merkezli İki Yeni Özelliğe Kavuşuyor

Huawei P30 Pro için şirketin yayınladığı son güncelleme, kamera merkezli iki yeni özellik getiriyor. Biri çift video kaydı, diğeri ise AR tabanlı bir ölçüm uygulaması. ...