Yapay Zeka, Küresel Isınmayı Önlemede Rol Alacak

Yapay Zeka, Küresel Isınmayı Önlemede Rol Alacak

21. yüzyılın en büyük sorunu olan küresel ısınmayı önlemek için birçok çözüm önerisi var. Bunlardan en yenisi, yapay zekânın ve makine öğreniminin bu sorunu çözmek için kullanılabileceğini söylüyor.


Harvard, MIT, Google ve Microsoft’taki araştırmacılar yapay zekânın küresel gaz salınımlarını azaltmaya yönelik çözümlere yardımcı olabileceğini belirtiyorlar. Bu ayın başlarında yayınlanan bir araştırmaya göre 20 kişiden oluşan bir iklim değişikliği ekibi, yapay zekânın kişilerin karbon ayak izini azaltmasında kullanabileceğini vurguluyor.

Harvard, MIT, Google ve Microsoft gibi birçok yerden gelen bilim insanın yapmış olduğu araştırma, sera gazlarının ve enerji israfının azaltılması için makine öğrenimiyle desteklenmiş çözümler öneriyor. Ayrıca araştırma, kişilerin gaz salınımını azaltma konusunda katkı sağlayamayacakları yargısını yıkıyor. Araştırma, insanların 2050 yılına kadar gaz salınımlarını %20 ile %37 arasında azaltabilmelerine yardımcı olacak süreçlere ışık tutuyor.

Örneğin araştırma, makine öğreniminin bir kişinin uçuş detaylarına ya da market faturaları gibi birçok olaya bakarak bireylerin karbon ayak izi hakkında tahminde bulunabileceğini söylüyor. Böylelikle kişiler, en çok karbon salınımına neden olan alışkanlıklarını görebiliyorlar ve onu azaltmak için adımlar atabiliyorlar. Ek olarak araştırmaya göre makine öğrenimiyle bir evdeki yüksek enerji tüketen cihazların iklim değişikliğini ciddi bir şekilde etkilediği gösterilebiliyor. Bu cihazlar, kullanılmasalar da elektrik tüketiyorlar. Çalışma, bu araçların neden olduğu karbon salınımları hakkında kullanıcıları bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Gizlilik hakkında endişelenen tüketiciler içinse araştırma, kişilerin karbon emisyonu tahminlerinin alışveriş fişlerinde yazabileceğini ya da uçak bileti alırken kullandıkları arayüzlerde görünebileceğini öneriyor.

Ekibin bu makaleyi yayınlaması, büyük şirketlerin karbon ayak izini azaltmak için adım attığı zamana denk geldi. Mayıs ayında LG, 2030’a kadar bütün karbon salınımlarını durdurmayı amaçlayan bir girişim başlatmıştı. Benzer şekilde Volkswagen de geçen hafta Norveç’te hiç karbon emisyonu yapmayan bir veri merkezi açmıştı.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
Apple, Qualcomm'un Kuyusunu Kazmak İçin Yıllarca Plan Yapmış
Apple, Qualcomm'un Kuyusunu Kazmak İçin Yıllarca Plan Yapmış

Qualcomm avukatının mahkemede ortaya koyduğu belgelere göre Apple, Qualcomm'u ticari baskı altına almak için yıllarca plan kurmuş. ...

Kısa Süreliğine Ücretsiz 5 iOS Oyun ve Uygulama
Kısa Süreliğine Ücretsiz 5 iOS Oyun ve Uygulama

iOS kullanıcıları için hazırladığımız ücretsiz uygulamalar listelerinin bir yenisi ile karşınızdayız. Toplam değeri 55 TL olan, kısa süreliğine ücretsiz 5 iOS oyun ve uygulamayı bu listemizle sizlerle...

Windows 7'den Doğrudan Windows 10'a Nasıl Geçiş Yapılır?
Windows 7'den Doğrudan Windows 10'a Nasıl Geçiş Yapılır?

Günümüzde daha birçok kullanıcı tarafından kullanılan Windows 7’nin tüm desteği, 2020 yılında Microsoft tarafından kesilecek. Destekli olmayan bir işletim sistemi kullanmak çok da güvenli bir durum de...