Intel Yüksek Performanslı Ponte Vecchio GPU'sunu Tanıttı

Intel Yüksek Performanslı Ponte Vecchio GPU'sunu Tanıttı

Intel, 7nm teknolojisiyle üretilecek Xe tabanlı grafik işlem birimi Ponte Vecchio'yu tanıttı. Dünyanın ilk "exascale grafik kartı" olarak gösterilen yeni GPU'lar yapay zeka işlem teknolojilerinde ve yüksek performanslı bilgisayarlarda kullanılacak.


Intel, yüksek performanslı işlemler ve yapay zeka için geliştirdiği 'Ponte Vecchio' adlı yeni GPU mimarisini tanıttı. Adını İtalya'nın Floransa şehrindeki Ponte Vecchio köprüsünden alan Xe tabanlı yeni grafik işlem birimi, tıpkı Xeon işlemciler gibi ev ve oyun bilgisayarları için değil, veri merkezleri için tasarlandı. Yani hemen AMD ve Nvidia'ya rakip çıktığını düşünmeyin.

Intel'in Foveros teknolojisini kullanan Ponte Vecchio'da, AMD ve Nvidia grafik kartlarındaki gibi monolitik çiplerin yerine 3D yığınlamaya dayanan yonga tasarımı kullanılıyor. Ayrıca, Intel'in X Link teknolojisi sayesinde yeni grafik işlem birimini kullanan sistemler, yüksek performanslı hesaplama makinelerine işlem gücü sağlamak için birleşik belleğe sahip çoklu GPU'lar kullanarak ölçeklendirilebiliyor.

intel ponte vecchio gpu

Intel'e göre dünyanın ilk "exascale grafik kartı" olan Ponte Vecchio, 7 nm teknolojisiyle üretilecek ve süper bilgisayarlara güç verecek. Diğer yandan Intel, yüksek performanslı işlemcilere yönelik yol haritasını da açıkladı. Bu yıl 14nm Cascade Lake işlemciler tanıtıldı ve gelecek yıl 14nm'lik Ice Lake işlemciler yenilenerek Cooper Lake mimarisiyle karşımıza çıkacak.

Yine önümüzdeki yıl 'Sapphire Rapids' mikromimarisine dayanan işlemciler gelecek. Intel gelecek nesil teknolojilerin neler sunacağı konusunda açıklama yapmasa da, bazı yapay zeka işlem birimleri ve Ponte Vecchio'nun temelini oluşturan 7nm üretim süreci aynı teknolojiye dayanabilir.

Intel çok yoğun bir yıl geçiriyor ve süper bilgisayarlar seviyesinde yaşanan gelişmelerin 2021 yılına daha güçlü ve verimli PC'ler ve dizüstü bilgisayarlar olarak yansıması bekleniyor.
Instagram'a Erişim Sorunu Yaşandığını Nasıl Anlarsınız?
Instagram'a Erişim Sorunu Yaşandığını Nasıl Anlarsınız?

Son zamanlarda sık sık sorunlar yaşatan WhatsApp, Facebook ve Instagram’ın gerçekten erişim sorunu yaşadığını nasıl anlarız? Bunun için oldukça kullanışlı bir internet sitesi var. ...

Huawei Nova 5i, 4 Arka Kamerasıyla Görüntülendi
Huawei Nova 5i, 4 Arka Kamerasıyla Görüntülendi

Huawei'nin 21 Haziran'da tanıtmaya hazırlandığı telefonu Nova 5i'nin görüntüleri TENAA'ya eklendi. ...

FaceTime Hatasını 14 Yaşındaki Fortnite Oyuncusu Keşfetmiş
FaceTime Hatasını 14 Yaşındaki Fortnite Oyuncusu Keşfetmiş

Apple tarihinin belki de en skandal mobil uygulama hatalarından biri, geçtiğimiz hafta 14 yaşındaki bir Fortnite oyuncusu tarafından keşfedilmiş. ...