Çekya'dan, Küresel İnternet Devlerine Kötü Haber

Çekya'dan, Küresel İnternet Devlerine Kötü Haber

Çekya hükümeti, Facebook ve Google gibi küresel internet devlerini ilgilendiren dijital vergi düzenlemesini onayladı. Buna göre şirketlerin Çek kullanıcılara sağladığı hizmetlerden elde ettiği gelirlere, yüzde 7 oranında vergi uygulanacak.


Reuters'ın sayfalarına taşıdığı habere göre Çek hükümeti, küresel internet devlerine yönelik olarak planlanan dijital vergi düzenlemesini onayladı. Facebook, Google ve Apple gibi küresel internet ve teknoloji şirketlerini kapsayan tasarı, şirketlerin ülkede elde ettikleri gelirlerin yüzde 7’si oranında vergilendirilmesini öngörüyor.

Öte yandan verginin parlamentodaki milletvekilleri tarafından onaylanması gerekecek. Onaylandığı takdirde Çekya, uluslararası teknoloji devlerini daha katı vergilendirmeyle dizginlemeye çalışan diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerine katılacak. Hem İtalya hem de Fransa, kısa bir zaman önce kendi dijital hizmetler vergilerini uygulamaya koymuştu.

google dijital vergi

Çekya’nın yeni vergi düzenlemesi, temelde Facebook, Google ve diğer büyük reklam satıcılarını hedef alıyor. Yüzde 7’lik vergi, küresel geliri 750 milyon eurodan fazla olan ve Çek pazarında en az 3,9 milyon euro ciroya sahip olan şirketler için geçerli olacak. Ayrıca hizmetlerinde 200.000'den fazla kullanıcıya sahip olmayan şirketler, düzenlemenin dışında tutulacak. Bu da, küçük çaplı platformların dijital vergi yasasından etkilenmeyeceği anlamına geliyor. 

Çekya Maliye Bakanlığı, internet devlerinin vergilendirilmesi konusunda küresel bir fikir birliğine varılıncaya kadar, bunun geçici bir önlem olacağını söyledi. Eğer söz konusu vergi düzenlemesi Çek parlamentosundan geçerse, ülkenin alacağı toplam vergi ilk yılında yaklaşık 195 milyon euroyu bulabilir.
İnfinity-V Ekranı Galaxy A10e Duyuruldu
İnfinity-V Ekranı Galaxy A10e Duyuruldu

Samsung Galaxy A serisinin yeni cihazı Samsung Galaxy A10e bugün tanıtıldı. Samsung’un Gala...

Logitech, iPad 7 için Slim Folio ve Rugged Folio’yu Tanıttı
Logitech, iPad 7 için Slim Folio ve Rugged Folio’yu Tanıttı

Yeni iPad 7, Salı günü Apple Özel Etkinliği’nde tanıtılmıştı. Logitech de cihazına görünüm ve işlevsellik kazandırmak isteyen kullanıcılar için yeni aksesuarlarını tanıttı. ...

WoW Classic, Pornhub'daki WoW Aramalarını Katladı
WoW Classic, Pornhub'daki WoW Aramalarını Katladı

World of Warcraft Classic'in çıkmasıyla birlikte World of Warcraft hayranları bir çeşit nostalji yapma imkanına sahip oldu. Oyuna olan ilgi son derece büyük olduğu için sunucular yoğunluklar yaşadı ve...