Yapay Zeka, Şimdi de Okullarda İşaret Dilini Öğretecek

Yapay Zeka, Şimdi de Okullarda İşaret Dilini Öğretecek

Gün geçmiyor ki yapay zeka ile ilgili bir gelişme daha yaşanmasın. Yazılımcılar yapay zeka temelli oyunları ile işaret dilini öğretecek. Şu an için sadece İsviçre Almanya işaret dillerini bilen yazılımın diğer dilleri öğrenmesi o kadar da zor değil.


İşaret dilini öğrenmek pek de kolay değil, öğretmek ise hiç kolay değil. Sadece el hareketleri kullanılmıyor, ayrıca ağız hareketleri, yüz ifadeleri ve vücudun duruşu da konuşmaya anlam katıyor. Bu karmaşıklığı yüzünden, bu dili profesyonel olarak öğreten yerler çok az ve oldukça pahalı. Ancak, yapay zeka sayesinde bu sona ermek üzere.

Şu an, işaret dilini otomatik olarak sezgisel yolla öğrenebileceğiniz bir yazılım üzerinde çalışılıyor. Geliştirilen bu araç, İsviçre ve Alman işaret dillerini, öğrencileri analiz ederek öğreniyor ve aldığı geri bildirimlerle el şekillerini, hareketleri ve zamanlamayı detaylı bir şekilde analiz ediyor. Geliştirilen bu yazılımın birçok farklı işaret dilinde kullanılması, dillerin dilbilgisi gibi karmaşık özelliklerini öğrenmesi umut ediliyor.

Okunamadığı veya yazılamadığı için işaret dilini değerlemek oldukça zor. Bu yüzden, geliştiriciler yeni yazılımlarını bir oyun olarak tasarladı. Oyun size işaret diliyle anlatılan bir video gösteriyor veya size bir kelime söylüyor ardından kamera ile sizin hareketlerinizi gözlemleyerek nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi söylüyor.

Yazılım şu an için sadece İsviçre Alman işaret dilleri üzerine çalışıyor fakat sistemin mimarisinin diğer dilleri öğrenirken değişmesine gerek kalmıyor. Diğer dilleri öğrenebilmesi için o dillerle ilgili daha fazla veri gerekiyor.

Sistem şimdilik sadece sınıflarda çalışıyor ancak yapılacak geliştirmelerle birlikte, herhangi bir yerde çalışması amaçlanıyor.
Lenovo Z5 Pro GT, Geekbench'te Görüntülendi
Lenovo Z5 Pro GT, Geekbench'te Görüntülendi

Snapdragon 855'e sahip ilk akıllı telefon olacak olan Lenovo Z5 Pro GT'nin bugün ortaya çıkan Geekbench testi, telefon hakkında yeni detayları ortaya çıkardı. Test sonuçlarına göre Z5 Pro GT, 12 GB RA...

Yeni Bir Star Wars Fan Filmi Çekildi
Yeni Bir Star Wars Fan Filmi Çekildi

Star Wars evreninde empati kurmakta en çok zorlandığımız karakterler muhtemelen robotik Stormtrooper'lardır. Ancak çekilen yeni bir kısa filmi izledikten sonra bu düşünceniz tamamen değişebilir. ...

Qualcomm, Yeni DDFA Amplifikatör Çözümünü Tanıttı
Qualcomm, Yeni DDFA Amplifikatör Çözümünü Tanıttı

Qualcomm, farklı segmentteki hoparlörlerin neredeyse tamamının daha kaliteli ses vermesini ve daha düşük güç tüketmesini sağlayacak yeni amplifikatör çözümünü duyurdu. ...