Safari'de Jiroskop ve İvmeölçer İzinleri Denetlenebilecek

Safari'de Jiroskop ve İvmeölçer İzinleri Denetlenebilecek

Geçtiğimiz ay Apple, iOS 12.2'nin betasını yayınlamış ve birçok yeni özellik eklemişti. Bu özelliklere bir yenisi daha eklendi: Artık web siteleri jiroskop ve ivmeölçeri kullanıcıdan izin almadan kullanamayacak.


iOS 12.2'nin beta sürümünde fark edilen, web sitelerinin jiroskop ile ivmeölçeri doğrudan kullanmasını engelleyen Hareket ve Yönlendirme Erişimi özelliği, Ayarlar kısmına girip Safari > Gizlilik ve Güvenlik yolunu takip ettiğinizde karşınıza çıkıyor. Standart olarak kapalı olan özelliğin web sitelerinin bu verileri kullanabilmesi için açılması gerekiyor.

Cihazın bazı özelliklerini test etmek için kullanılan sitelerden biri olan "What Web Can Do Today"e girildiğinde Hareket ve Yönlendirme Erişimi açıkken jiroskop ile ivmeölçerin kullanıldığı ve verilerin geldiği görülürken, bu erişimi kapattığımızda herhangi bir veri elde edilmiyor.

Benzer bir örneğe Apple'ın hareket destekli iPhone sayfasında da rastlıyoruz. Normalde telefonu eğdiğinizde sayfa da hareket ediyorken, erişimi kapatınca iPhone'da herhangi bir değişiklik gözlemlenmiyor.

Apple'ın bunu, geçen sene WIRED'ın ortaya çıkardığı ve birçok sitenin izinsiz veri topladığını söylediği bir rapora karşı geliştirmiş olabileceği düşünülüyor. Hatırlayacak olursak bir yazılım mühendisi olan Felix Krause de 2017 yılında benzer bir konuyu Apple'a rapor etmişti.
Metro Exodus'un Sistem Gereksinimleri Yayınlandı
Metro Exodus'un Sistem Gereksinimleri Yayınlandı

Metro serisini genellikle grafiklerinin güzel olmasıyla biliyoruz ve bu oyunu oynamak için de güzel bir ekran kartı gerekiyor. Yeni çıkacak olan Metro Exodus çok ciddi sistem gereksinimleri ile geliyo...

Nokia 9 Pureview'in Tanıtımı Yine Ertelenmiş Olabilir
Nokia 9 Pureview'in Tanıtımı Yine Ertelenmiş Olabilir

Nokia'nın 5 kameralı telefonu olan Nokia 9 Pureview'in tanıtımı iyice yılan hikayesine döndü. Tanıtım, şu an için Şubat ayına kalmış gibi görünüyor. ...

Damla Çentikli Xiaomi Mi 9'un Konsept Tasarımı Ortaya Çıktı
Damla Çentikli Xiaomi Mi 9'un Konsept Tasarımı Ortaya Çıktı

Akıllı telefon pazarının önde gelen oyuncularından biri haline gelen Xiaomi'nin yeni amiral gemisi Mi 9'un tasarımı, Weibo'da paylaşılan bir konsept çizim ile ortaya çıkarıldı. ...