Microsoft, Brallie Ekran İçeren Bir Xbox Patenti Aldı

Microsoft, Brallie Ekran İçeren Bir Xbox Patenti Aldı

Microsoft, Xbox konsollarında kullanılacak olan yeni bir Brallie ekran aksesuarının patentini aldı. Bahsedilen yeni oyun kumandası, görme yetisi olmayan insanları yakından ilgilendiriyor.


Microsoft, Xbox'ı görme engelli insanlar için daha kullanılabilir bir hale getirmeye çalışıyor. Haberin detaylarına geçmeden önce görme engelli insanlar için büyük yardımı olan Brallie ekran hakkında ufak bir bilgilendirme yapalım.

Brallie Ekran Nedir?

Brallie, aslında görme engelli kişilerin bir şeyler okuyabilmesine yardımcı olan bir alfabedir. Görme engelli insanlara verilen eğitimlerde, kişilere bu alfabe öğretilir. Bu sayede görme engelli bir kişi, edinmek istediği bilgilere kolaylıkla erişebilir, bir şeyler yazabilir ve yeni bilgiler öğrenebilir. Günlük hayatımızda Brallie alfabesini bankaların önünde bulunan ATM'lerde sıkça görürüz. Rakamlar üzerinde nokta şeklinde çıkıntılar olur ve görme engelli insanlar, bu çıkıntılar yardımıyla ATM cihazlarını kolayca kullanabilirler.

Brallie ekrana gelecek olursak, son zamanlarda bu tarz ekranlar kullanılmaya başlandı. Özellikle tablet cihazlarda kullanılabilecek olan bu ekranların yaygınlaşması için çalışmalar devam ediyor. Ekrana daha teknik bir açıdan bakmak gerekirse;

Yukarıdaki görselde de görülebileceği üzere ekranın belirli noktaları kabarcık halini alarak dışarı doğru bir çıkıntı oluşturuyor. Bu sayede görme engelli kişiler için rahat bir kullanım imkanı sunuluyor. 

Patente dönecek olursak; Microsoft almış olduğu bu patentte görme engelli kişilerin Xbox'ı rahatça kullanmasına imkan tanıyor. Hatta alınan patent doğrudan bir sohbet uygulaması ve metin okuyucu içeriyor. Bu sayede görme engelli olan ya da ileri derecede görme kaybı yaşayan insanların, oyun oynamaları kolaylaştırmak isteniyor. İşte Microsoft tarafından üzerinde çalışılan o patent:

Görülebileceği üzere oyun kolunun altına yerleştirilecek olan brallie ekran ile birlikte görme engelli insanların, Xbox kullanmaları bir hayli kolaylaştırılmış halde. Oyun oynamak isteyen görme engelli bir kişi, bu aksesuar yardımıyla oyunlarda bulunan yazıları anlayabilecek ve sesli komut yardımıyla oyunda yapmak istediği komutu verebilecek. 
AMD, Radeon VII'nin Stok Sorunu Yaşamayacağını Söyledi
AMD, Radeon VII'nin Stok Sorunu Yaşamayacağını Söyledi

Gelecek ay piyasaya çıktığında kaç kişinin Radeon VII'yi alacağı belirsiz olsa da, alacak olanların stok sıkıntısı yaşamayacağı kesin gibi. En azından AMD'nin açıklaması bu yönde. ...

Gerçek Eserleri Taklitlerinden Ayırt Edebilen Yapay Zeka
Gerçek Eserleri Taklitlerinden Ayırt Edebilen Yapay Zeka

ABD’deki Massachusettes Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, bir nöral ağı sahte sanat eserleri ile gerçeklerini ayırt edebilmesi için eğitti. ...

Casuslar, Olmayan Bir Yüzle LinkedIn'de Siyasileri Ekledi
Casuslar, Olmayan Bir Yüzle LinkedIn'de Siyasileri Ekledi

Yapay zekâyla üretilmiş yüzler, sadece bir yenilikten daha fazlası olabilir zira casusluk oldukça büyük bir alan. ...