Android 10'la Hareketli Gezinti'nin Kullanımı Zorlaşacak

Android 10'la Hareketli Gezinti'nin Kullanımı Zorlaşacak

Google, hareketli gezinti özelliğini ilk olarak Android Pie sürümü ile birlikte tanıtmıştı. Şirket, bu özelliği Android 10 ile değiştirerek daha farklı bir sistem kullanmayı tercih etti. Android 10'un ön yüklü olarak geldiği cihazlar, ya eski 3 tuşlu sistemi kullanacak ya da tuşsuz gezinti seçeneğini kullanmak zorunda kalacak.


Google, Android'in bir önceki versiyonu Android Pie ile yeni bir gezinti yöntemini cihazlara getirmişti. Aslında iPhone modeli cihazlardan alışık olduğumuz hareketli gezinti özelliği, Android Pie versiyonu ile birlikte bu işletim sistemini kullanan cihazlarda kullanılabilir bir seçenek hâline getirilmişti.

Google, bu özelliği yeni işletim sistemi Android 10 ile birlikte değiştirerek daha farklı bir sistem kullanmaya karar verdi. Artık Google servislerini kullanan cihazlar, Android 10 yüklü olarak kutudan çıkarıldığında eski tip 3 buton (Geri/Ana Ekran/Son Uygulamalar) veya hareketli gezinti seçeneğine zorunlu olarak bağlı kalacaklar. Eski versiyonlardan yükseltilen telefonlar ise eski ikili gezinti sistemi kullanılabilecek.

Üçüncü taraf gezinti sistemlerinin kullanılması daha da zorlaştırılacak:

android 10

Google, üçüncü taraf gezinti uygulamalarının kullanımını da zorlaştıracak. Bildiğiniz üzere Samsung ve OnePlus gibi markalar, kendi gezinti sistemlerini telefonlarına entegre ediyorlardı ve kullanıcılar bunları kullanıyordu. Google, kendi gezinti sisteminin kullanımını artırmak için bu tür üçüncü taraf gezinti uygulamalarının kullanılmasını daha zor hâle getiriyor.

Şirket, yine de üçüncü taraf gezinti sistemlerinin kullanılmasına izin verecek ancak yine de bunu bir şekilde zorlaştıracağını belirtiyor. Bu durumun nasıl gerçekleşeceğini ve gelecek cihazlarda nasıl bir etki yaratacağını hep birlikte göreceğiz. Özellikle önümüzdeki haftalarda çıkacak olan OnePlus 7T'de nasıl bir sistem olacağı merak konusu.
Fiziğe Göre Hayat, 2 Boyutlu Evrende de Var Olabiliyor
Fiziğe Göre Hayat, 2 Boyutlu Evrende de Var Olabiliyor

Fizikçiler ve filozoflar, uzun süredir yaşamın yalnızca bizimki gibi üç boyutlu uzay ve zamanın olduğu bir evrende ortaya çıkacağını düşünüyordu. Yeni bir çalışma ise bu görüşü temelden sarsacak gibi ...

DxOmark Artık Ön Kameraları da Test Ediyor
DxOmark Artık Ön Kameraları da Test Ediyor

Akıllı telefonların ön kameralarını da test edeceğini açıklayan DxOmark, analiz ettiği ilk 13 modelin sonuçlarını paylaştı. Arka kamerası ile şov yapan Huawei modelleri, Samsung ve Google'ın şamar oğl...

Bir Oyuncu, GTA 6 Duyuruluna Kadar GTA 5 Oynayacak (Video)
Bir Oyuncu, GTA 6 Duyuruluna Kadar GTA 5 Oynayacak (Video)

Bir oyuncu, hala duyurulmayan GTA 6'ya karşı tepkisini GTA 5 oynayarak göstermeye karar verdi. Öyle ki oyuncu, GTA 6 duyuruluncaya kadar GTA 5'in en büyük çevre yolunu turlayacak. Oyuncu şu sıralar, y...