Android 10'la Hareketli Gezinti'nin Kullanımı Zorlaşacak

Android 10'la Hareketli Gezinti'nin Kullanımı Zorlaşacak

Google, hareketli gezinti özelliğini ilk olarak Android Pie sürümü ile birlikte tanıtmıştı. Şirket, bu özelliği Android 10 ile değiştirerek daha farklı bir sistem kullanmayı tercih etti. Android 10'un ön yüklü olarak geldiği cihazlar, ya eski 3 tuşlu sistemi kullanacak ya da tuşsuz gezinti seçeneğini kullanmak zorunda kalacak.


Google, Android'in bir önceki versiyonu Android Pie ile yeni bir gezinti yöntemini cihazlara getirmişti. Aslında iPhone modeli cihazlardan alışık olduğumuz hareketli gezinti özelliği, Android Pie versiyonu ile birlikte bu işletim sistemini kullanan cihazlarda kullanılabilir bir seçenek hâline getirilmişti.

Google, bu özelliği yeni işletim sistemi Android 10 ile birlikte değiştirerek daha farklı bir sistem kullanmaya karar verdi. Artık Google servislerini kullanan cihazlar, Android 10 yüklü olarak kutudan çıkarıldığında eski tip 3 buton (Geri/Ana Ekran/Son Uygulamalar) veya hareketli gezinti seçeneğine zorunlu olarak bağlı kalacaklar. Eski versiyonlardan yükseltilen telefonlar ise eski ikili gezinti sistemi kullanılabilecek.

Üçüncü taraf gezinti sistemlerinin kullanılması daha da zorlaştırılacak:

android 10

Google, üçüncü taraf gezinti uygulamalarının kullanımını da zorlaştıracak. Bildiğiniz üzere Samsung ve OnePlus gibi markalar, kendi gezinti sistemlerini telefonlarına entegre ediyorlardı ve kullanıcılar bunları kullanıyordu. Google, kendi gezinti sisteminin kullanımını artırmak için bu tür üçüncü taraf gezinti uygulamalarının kullanılmasını daha zor hâle getiriyor.

Şirket, yine de üçüncü taraf gezinti sistemlerinin kullanılmasına izin verecek ancak yine de bunu bir şekilde zorlaştıracağını belirtiyor. Bu durumun nasıl gerçekleşeceğini ve gelecek cihazlarda nasıl bir etki yaratacağını hep birlikte göreceğiz. Özellikle önümüzdeki haftalarda çıkacak olan OnePlus 7T'de nasıl bir sistem olacağı merak konusu.
Alpha Protocol'ün Steam Satışları SEGA Tarafından Durduruldu
Alpha Protocol'ün Steam Satışları SEGA Tarafından Durduruldu

RPG türünde bir oyun olan ve piyasaya sürüldüğünden beri tartışılan Alpha Protocol, yayın hakkı süresinin dolmasıyla birlikte oyunun Steam üzerindeki satışları durduruldu. Şu ana kadar SEGA'da buluna...

Apple, Catalina’daki Sorunların Varlığını Onayladı
Apple, Catalina’daki Sorunların Varlığını Onayladı

Apple, macOS işletim sisteminin son versiyonu olan macOS Catalina’yı pazartesi günü kullanıcılara sunmuştu. Catalina, milyonlarca Mac ve MacBook cihaz sahibi tarafından kendi cihazlarına yüklenildi. C...

Horizon Zero Dawn 2 Hakkında Tüm Bilinenler
Horizon Zero Dawn 2 Hakkında Tüm Bilinenler

Bildiğiniz üzere PlayStation 4 özel oyunu olarak piyasaya sürülen Horizon Zero Dawn, oyuncuların gönlünde adeta taht kurmuş ve bu sayede büyük bir başarı yakalamıştı. İlk oyunu seven kişilerin sabırsı...