Milli Baz İstasyonu ULAK, Artık BTK’de de Kullanılıyor

Milli Baz İstasyonu ULAK, Artık BTK’de de Kullanılıyor

Türkiye’nin ilk yerli üretim baz istasyonu olan ULAK, Külliye’den sonra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda da kullanılmaya başlandı.


ULAK Haberleşme A.Ş. Genel Müdürü Metin Balcı, verdiği röportajda Türkiye’nin ilk yerli üretim baz istasyonu olan ULAK’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda da kurulduğunu ve kullanılmaya başlandığını belirtti.

Balcı bu durumu, “Külliye’nin ardından BTK’nin de mobil iletişim altyapısının ULAK baz istasyonlarıyla karşılanmaya başlanması, Türkiye’nin üst yönetiminin dijital dönüşüm ve bu dönüşümü destekleyecek iletişim altyapılarında yerlileşme ve millileşme gayretlerine verdiği desteğin, bu konudaki yönlendirmesinin en somut örneğidir" sözleriyle ifade etti.

milli baz istasyonu ulak

Ardından dijital dönüşümün en önemli unsurlarından biri olan yerliliğin önemini vurgulayan Balcı, şunları ekledi: "Türkiye'nin yerli baz istasyonunun, BTK'da da devreye girmesi sisteme olan güvenin her geçen gün arttığının göstergesidir"

ULAK’ın özelliklerinden ve kapasitesinden bahseden Balcı, "Bir taraftan mevcut yeteneklerimizi sahada yaygınlaştırmaya, farklı sistemler ile entegre şekilde çalıştırmaya gayret ederken, Ar-Ge'ye dayalı ürün odaklı yaklaşımımız ile 5G ve ötesine doğru çalışmalarımıza da devam ediyoruz. 5G ve ötesine giden yolda ULAK 4,5G sistemlerimiz ve 5G Hazır Şebeke Yönetim ve Analiz Sistemi'miz MAYA ile azami oranda sahada kullanım yeri bulabilmek ve buralarda kazandığımız birikim ve saha tecrübelerden de istifade ederek ekosistemimizle süratle, somut ve planlı adımlar ile ULAK 5G sistemlerimizi de kullanıma sokmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda boşa geçirdiğimiz her bir dakikayı ülkemiz için bir kayıp olarak değerlendirmekteyiz" ifadelerini kullandı.
Oppo, Yeni Telefonu ile Birlikte Yeni Logosunu da Tanıttı
Oppo, Yeni Telefonu ile Birlikte Yeni Logosunu da Tanıttı

Oppo, Reno markası ile yeni bir döneme girdiklerini belirtirken yeni dönemde yeni bir logo kullanacaklarını söyledi. ...

Oyun Gibi Oyun Pathway, Steam ve GoG'da Yayınlandı
Oyun Gibi Oyun Pathway, Steam ve GoG'da Yayınlandı

Piksel grafikli oyun severlerin fazlasıyla keyif alacağı macera RPG oyunu Pathway resmi olarak yayınlandı. ...

Son Dönemin En Başarılı 10 Mobil Bulmaca Oyunu
Son Dönemin En Başarılı 10 Mobil Bulmaca Oyunu

Mobil oyunlar, kolay ulaşılabilir olduğu için her zaman oynanabilir durumda. En çok oynanan mobil oyun türlerinden birisi olan bulmaca oyunlarından, son zamanlarda en başarılı olan 10 adet oyunu sizle...