Sony, Şarkılara Ritim Yazabilen Yapay Zeka Aracı Geliştirdi

Sony, Şarkılara Ritim Yazabilen Yapay Zeka Aracı Geliştirdi

Sony, farklı türdeki şarkılar için farklı ritimler yazabilen bir yapay zeka aracını oluşturdu. 665 adet şarkı üzerine çalışan yapay zeka aracı, farklı bateri ritimlerini yazabiliyor.


Son gelişmelerle birlikte yakın zamanda yapay zekanın müzisyenler için bir araç olacağını söyleyebiliriz. Temmuz ayında Montreal temelli Landr isimli bir firmanın müzik tarzlarını analiz eden ve sipariş üzerine ses işlemcileri için setler yapan bir ürünü, 26 milyon dolarlık bir bağış toplamıştı. Bunun yanı sıra OpenAI ve Google, müzik üreten algoritmalarını sunmuştu.

Bu ve bunun gibi olaylardan etkilenen Sony, makine öğrenmesini benimseyen bir model oluşturarak bateri ritimleri yazan bir yazılım oluşturdu. Sony'nin modelindeki yapay zeka, müzik anlamında dinlenebilir bateri örüntüleri oluşturarak şarkılara ritim yazabiliyor.

yapay zeka

Araştırmanın yazarları, "Ritmik unsurları analiz eden bir model mimarisini ortaya koyduk. Bütün kod haritalamaları, kick (bateride yerde bulunan ve bir pedal yardımıyla vurulan büyük davul) ve snare (bateride ortada bulunan, nispeten daha tiz sesli davul) arasındaki bağlantıyı haritalıyor" şeklinde bir açıklama yaptı.

Yapay zekayı geliştiren araştırmacılar, içerisinde pop, rock ve elektronik şarkıların olduğu 665 şarkının verileri üzerine çalıştı. Deneylerin ardından yapay zekanın şarkılara başarılı bir şekilde ritim eklediği gözlemlendi.

Bu teknolojinin gelişmesiyle birlikte müziklerdeki ritmik unsurların yakın bir gelecekte bilgisayarlar tarafından yazılabileceği düşünülüyor. Yapay zekanın daha fazla materyal üzerine çalışmasıyla farklı türlerde ritmik çalışmaların yapılabileceği de tahmin ediliyor.
Xiaomi, SIM Kartları Arasında Geçiş Yapmayı Sağlayacak
Xiaomi, SIM Kartları Arasında Geçiş Yapmayı Sağlayacak

Xiaomi, yeni gelecek MIUI güncellemesi ile birlikte SIM kartları arasında geçiş yapabileceğiniz bir kısayol getiriyor. Şirketin iki haftada bir yayınladığı Global Beta ROM güncellemeleri, yapılan bu s...

Huawei Telefonlarda Artık MicroSD Kart Kullanılamayacak
Huawei Telefonlarda Artık MicroSD Kart Kullanılamayacak

Ürünlerinde kullanacağı işletim sistemi ve işlemciler için boşluğa düşen Huawei, artık ürünlerine MicroSD kart yuvası da ekleyemeyecek. ...

Tor Project, DDoS Saldırıları İçin Kullanılan Hatayı Çözecek
Tor Project, DDoS Saldırıları İçin Kullanılan Hatayı Çözecek

Yıllardır 'onion' uzantılı siteleri sansürleme, sabote ve gasp etme amacıyla kullanılan Tor internet tarayıcısı, söz konusu güvenlik açığını giderilecek. ...