Google, Arama Motorunu Daha Akıllı Hale Getiriyor

Google, Arama Motorunu Daha Akıllı Hale Getiriyor

Arama ve teknoloji devi Google, arama motorunun özelliklerini geliştirmeye devam ediyor. Şirket, bir yıldır üzerinde çalıştığı teknolojiyi arama motoruna uygulayarak, sorulan soruları tam anlamıyla anlayabilmesini sağlayacak.


Yeni bir şey öğrenmek istediğimizde ya da bir sorunun cevabını almak istediğimizde başvurduğumuz kaynaklardan bir tanesi de mutlaka Google oluyor. Bunun farkında olan teknoloji devi de bizlere sunduğu bu hizmetini bir adım daha geliştirmeye hazırlanıyor.

Google, yaptığı duyuruda arama motorunun normal soruları da anlayabileceğini açıkladı. Şirket, bunu gerçekleştirmek için ilgili kelimeleri anlayabilen bir makine öğrenmesi teknolojisi kullanacak.

Google’ın yeni teknolojisi

Google

Google’ın arama motorunda hayata geçireceği teknoloji bir senedir test aşamasında bulunuyor. Bu teknoloji, cümle içerisinde bulunan tüm ilgili kelimeleri hedef alıyor. Mekanizma öncesinde ve sonrasında gelen kelimeyi analiz ederek sorunun tam anlamını anladığından emin oluyor ve buna göre cevaplar sunuyor.

Google, şu an tek kelimeleri anlayarak işlem yürütüyor. Yani aradığınız cevabı bulmanız için tamamen anlamlı bir cümle oluşturmanız gerekmiyor. Araştırmak istediğiniz şeydeki önemli kelimeleri yazarak öğrenmek istediğiniz şeyle ilgili bilgi alabiliyorsunuz.

Şu an da oldukça iyi sonuçlar veren bu mekanizma her zaman için yeterli seviyedeki verimliliği veremeyebiliyor. Yazdığınız cümleyi tamamen anlama özelliğinden sonra Google aramalarından çok daha verimli sonuçlar alınabilecek.
Samsung Galaxy A90'ın Detayları Ortaya Çıktı
Samsung Galaxy A90'ın Detayları Ortaya Çıktı

Samsung'un yeni akıllı telefonu A90'ın detayları açığa kavuştu. Son haftalarda katlanabilir akıll...

Honor 20 Posterinde Kameraların Özellikleri Ortaya Çıktı
Honor 20 Posterinde Kameraların Özellikleri Ortaya Çıktı

Yakın zamanda tanıtılacak olan Honor 20'nin kamera sensörlerinin özellikleri belli oldu. Honor 20...

Google Pixelbook Go Duyuruldu: İşte Fiyatı ve Özellikleri
Google Pixelbook Go Duyuruldu: İşte Fiyatı ve Özellikleri

Google, yaptığı lansmanda yeni Chromebook'u olan Pixelbook Go'yu duyurdu. Ürün, aynı yelpazedeki ürünlere oranla daha uygun fiyatıyla göze çarpıyor. ...