VPN Servisleri, Sosyal Mecradaki Endişelerinizi Gideriyor

VPN Servisleri, Sosyal Mecradaki Endişelerinizi Gideriyor

Yeni yapılan araştırmalara göre sosyal mecralardaki davranışlarınız, bulunduğunuz yere göre değişiyor.


Donald P. Bellisario İletişim Kolejindeki bir araştırma ekibi tarafından yapılan araştırmada, insanların sosyal mecrada sergiledikleri davranışlar 4 başlık altında kategorize edilmiş: etik olmayan davranış, etik davranış, finansal bilgilerin açıklanması ve kişisel bilgilerin açıklanması.

Araştırmacılar bir kafeterya, bir üniversite ve bir evdeki çevrimiçi davranışlarını incelemek adına Amazon Mechanical Turk’den ücretli gönüllüleri bünyesine kattı. Gönüllülerin bir kısmı VPN servisi kullanırken bu davranışları sergiledi.

Tabii ki sonuçlar tahmin edebileceğiniz gibi oldu: VPN servisi kullanan kişiler, asıl konumları bulunamayacağından dolayı sosyal mecrada etik olmayan davranışlar sergiledi ve bilgilerini kolayca paylaşabildi. Diğer gönüllüler ise konumları bilindiğinden dolayı her hamlelerinde daha tedirgin davrandı ve internet siteleriyle bilgilerini kolay kolay paylaşmadı.

Araştırmanın sonuçları, VPN sağlayıcısı NordVPN’in İngiltere’deki reklam endüstrisi için regülatörler tarafından eleştirildikten sonra geldi. Sonuç olarak; kamuya açık Wi-Fi’nin insanları güvensiz hissettirdiği ve bilgilerini paylaşmadıkları kanıtlanmış oldu.
Araştırma Sonuçlarına Göre Facebook Kullanımı Azalıyor
Araştırma Sonuçlarına Göre Facebook Kullanımı Azalıyor

2018 yılında yaşamış olduğu birçok kötü olaydan dolayı Facebook kullanıcı kaybetmeye devam ediyor. Bağımsız şirketlerin verileri, Facebook'un kullanıcı kaybettiğini gösterse de şirketin kendi verileri...

Cooler Master, 2 Yeni Monitör Çıkaracak
Cooler Master, 2 Yeni Monitör Çıkaracak

Donanım soğutma sektörünün en önemli markalarından biri olan Cooler Master, şimdide monitör işine girdi. 30 ve 35 inçlik iki yeni modelin bu yılın sonunda piyasaya sürülmesi bekleniyor. ...

Samsung, 219 İnçlik Devasa MicroLED Ekranı
Samsung, 219 İnçlik Devasa MicroLED Ekranı

Samsung’un yeni devasa ekranı, The Wall (Duvar) ismiyle Las Vegas’ta yapılan CES 2019’da yerini aldı. ...