İstanbul, 5G Vadisi Açık Test Sahası'na Ev Sahipliği Yapacak

İstanbul, 5G Vadisi Açık Test Sahası'na Ev Sahipliği Yapacak

5'inci nesil haberleşme teknolojilerine yönelik ekosistem oluşturulması hedefi doğrultusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) önderliğinde Ankara’da oluşturulan 5G Vadisi Açık Test Sahası’nın İstanbul’da da kurulması için harekete geçildi.


BTK merkez binası ve laboratuvarı, Hacettepe Beytepe Kampüsü ile Bilkent ve ODTÜ yerleşkelerini kapsayan 5G Vadisi Açık Test Sahası, telekomünikasyon şirketlerinden teknoloji odaklı girişimlere, araştırma merkezlerinden üniversitelere kadar pek çok kurum ve kuruluşa 5G teknolojilerini deneyimleme imkanı sunuyor.

Yeni nesil haberleşme sistemindeki standardizasyon sürecinin 2020 yılına kadar sürmesi bekleniyor. 5G teknolojisi ile ilk tanışan ülkelerden biri olmak isteyen Türkiye, tam anlamıyla teknoloji seferberliği ilan etmiş durumda.

5G teknolojisi

Kamu-sanayi-akademi iş birliği kapsamında oluşturulan 5GTR Forum ile yeni nesil mobil haberleşme sistemlerinde milli ürün ve teknolojiler geliştirilmesi amaçlanıyor. Dijital dönüşüm hedefi doğrultusunda Ankara’da olduğu gibi İstanbul'da da sağlıklı ve dinamik bir 5G ekosistemi oluşturulması için düğmeye basıldı.

BTK liderliğinde İstanbul’da düzenlenecek olan "5G Vadisi İstanbul Geleceğin Teknolojileri Zirvesi”, Boğaziçi, İstanbul, İstanbul Teknik ve Yıldız Teknik üniversiteleri ile mobil işletmeciler, teknoloji firmaları ve dikey sektör temsilcilerini bir araya getirecek.

Etkinlikte, üniversitelerin 5G alanındaki çalışmalarının masaya yatırılması ve teknoloji firmaları ile iş birliklerinin oluşturulması hedefleniyor. Çalışmalar kapsamında İstanbul’da kurulması planlanan 5G Vadisi Açık Test Sahası, yerli ürün geliştirilmesinde ve yeni hizmetlerin test edilmesinde çok önemli bir misyona sahip olacak. 

BTK, bu yılın başlarında Turkcell'e İstanbul ve İzmir'de 3,5 ve 26 GHz, Vodafone Türkiye'ye İstanbul ve Ankara'da 3,5 ve 3,7 GHz, TTMobil'e ise İstanbul'da 3,5 GHz bandında 5G deneme izni vermişti. 
WhatsApp, Üçüncü Partiler İçin Ban Çekicini Masaya Vurdu
WhatsApp, Üçüncü Partiler İçin Ban Çekicini Masaya Vurdu

WhatsApp, resmi olmayan versiyonları piyasadan çıkarmak için ekstra özellikler ekleyen üçüncü parti uygulamaları kullananları geçici olarak yasaklama kararı aldı. ...

Huawei Y6 Prime 2019 - Fiyatı ve Özellikleri
Huawei Y6 Prime 2019 - Fiyatı ve Özellikleri

Huawei, akıllı telefondan ekstrem özellikler beklemeyenler için yeni uygun fiyatlı akıllı telefonu Y6 Prime 2019'u resmi olarak tanıttı. ...

2019 Yılı Huawei İçin 2018'den Daha Zorlu Geçebilir
2019 Yılı Huawei İçin 2018'den Daha Zorlu Geçebilir

Gelen bilgilere göre pek çok ülke Huawei ürünlerine karşı soğuk bir tavır almış durumda. 2019 yılı içerisinde çeşitli Huawei ürünlerinin ABD ve AB'de yasaklandığını görebiliriz. ...