Android Q, Gelişmiş Ses ve Görüntü Kalitesi ile Gelecek

Android Q, Gelişmiş Ses ve Görüntü Kalitesi ile Gelecek

Android Q ile birlikte telefonunuzun daha iyi görüntü vermesine ve daha iyi ses kalitesine sahip olmasına yarayacak özellikler geliyor.


Android Q, cihazınızda görüntülediğiniz videoların veya dinlediğiniz müziklerin kalitesini bir üst seviyeye çıkaracak. Video tarafından başlayacak olursak, bildiğiniz gibi HDR10+ desteği geliyor. Bu teknoloji ile birlikte ekranınızdaki görüntünün aynı gerçek hayattaki gibi renklere sahip olacağını söyleyebiliriz.

HDR10+ ile telefonunuzun ekranında dinamik profiller bulunacak. Bu da demek oluyor ki oynattığınız videonun her bir karesine göre cihazınızın ekranı şekillenecek. Bu sayede karanlık görüntülerde gürültü olmayacak, mavi renkler siyah ya da ‘Dur’ tabelaları itfaiye araçları ile aynı renkte gözükmeyecek. Yani aynı hem parlak bir gökyüzünü hem de karanlık bir ara sokağı mükemmel kalitede görüntüleyebileceksiniz. Video kalitenizi artıracak tek yenilik bu değil: Android Q, AV1 codec’ini destekleyecek. AV1 sayesinde videolar %20 daha az kaynak harcayarak yüksek kalitede görüntülenebilecek.

Ses kalitesine gelecek olursak Android Q’da Opus codec’i desteği bulunacak. Aynı diğer codec’lerde olduğu gibi kaynak dosyaları mükemmel kalitede kaydedilebilecek. Yani cihazınızdan çıkan ses mükemmel kalitede olacak.

Akıllı telefonlar, artık gelenekselleşen bilgisayardan veya televizyondan video izleme alışkanlıklarımızı değiştirdiği için Google’ın bu hamlesi, kullanıcılarını önemsediğinin büyük bir göstergesi. Google, Android telefonunuzu sevmeniz için elinden geleni yapmak istiyor ve daha iyi ses/görüntü kalitesi buna başlamak için harika bir yol.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
Vestel'den Android 9 Pie İşletim Sistemli Televizyon Geliyor
Vestel'den Android 9 Pie İşletim Sistemli Televizyon Geliyor

Vestel, Mobil Dünya Kongresi kapsamında yaptığı açıklamayla Google ile işbirliğine gittiklerini ve Android Pie işletim sistemli bir televizyon geliştirdiklerini açıkladı. ...

Ubisoft Mağazasına Aylık Abonelik Sistemi Geliyor
Ubisoft Mağazasına Aylık Abonelik Sistemi Geliyor

Söylentilere göre Ubisoft, aynı EA’in Origin Access’i gibi oyunculara aylık ücret karşılığında oyunlarını denetme veya tamamen oynatma fırsatı sunacak. ...

CES 2019'da Tanıtılan İlgi Çekici 18 Yeni Ürün
CES 2019'da Tanıtılan İlgi Çekici 18 Yeni Ürün

Yılın ilk ve en büyük teknoloji olayı CES 2019 başladı. Tüketici Elektroniği Fuarı'nda bugüne kadar tanıtılan 18 dikkat çekici ürünü bir araya getirdik. ...