iOS 13'ü Alamayacak Cihazlar Belli Oldu

iOS 13'ü Alamayacak Cihazlar Belli Oldu

Şirket iPhone 5S, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ın iOS 13'ü almayacağını onayladı.


iOS 13’ün yaşlanmış Apple cihazlarına geleceğine dair bir takım umutlar vardı ancak şirket iOS 13 duyurularında eski cihazlarını kullanan kullanıcılara kötü haber verdi. Şirket yaptığı duyuruda, ücretsiz olarak dağıtılacak olan iOS 13’ün iPhone 6S ve sonrasındaki cihazları kapsayacağını söyledi.

Yani iPhone 5S, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus cihazlar iOS 12’nin final sürümünde kalacak. Şirketin şu an test aşamasında olduğu iOS 12.4 işletim sisteminin son sürümü ya da sürümlerinden bir tanesi olacak. iPhone’lar haricinde iOS 12, iPad’lerin de son işletim sistemi olabilir. Apple, tabletler için yeni işletim sistemi olan iPadOS üzerinde çalışıyor.

Tüm bunlar iPhone 5S, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile iPad Air 2’den eski tabletler, 5.nesil iPad ve iPad mini 4’ün iOS 13’ün özelliklerinden faydalanamayacağı anlamına geliyor. iOS 13 ile birlikte gelen özellikler arasında ise karanlık mod, mesajlar uygulaması için güncellemeler ve Apple’ın kaydırma temelli klavyesi QuickPath bulunuyor.

Ayrıca yukarıda saydığımız telefon modelleri, Apple’ın bu sene içerisinde iOS 13’ün yanı sıra çıkaracağı watchOS 6’yı da kullanamayacak. Şirket, watchOS 6’nın sadece iPhone 6S ve üstündeki cihazlarla uyumlu olacağını duyurdu.

Apple, iOS 13’ün final sürümünün, uzun bir beta periyodundan sonra bu sonbaharda geleceğini söyledi. Şirket aynı zamanda iOS 13'ün bugünden itibaren geliştiricilere açılacağını ve Haziran sonundan itibaren beta programının başlatılacağını açıkladı. iOS 13’ün yanı sıra şirketin 2019 iPhone modellerini bu yılın Eylül ayında piyasaya sürmesi bekleniyor.

Güncellemeyi alacak olan iPhone modellerinin listesi:

 • iPhone XS Max
 • iPhone XS
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone SE 




The Division 2'nin Yeni Güncellemesi Değişiklikler Getiriyor
The Division 2'nin Yeni Güncellemesi Değişiklikler Getiriyor

Tom Clancy's The Division 2'nin yeni sürümü, ortak test sunucusunda yayımlandı. Massive Entertain...

Java'yı Baştan Öğreten Udemy Kursu 24,99 TL Oldu
Java'yı Baştan Öğreten Udemy Kursu 24,99 TL Oldu

Online eğitim platformu olan Udemy, Java programlama dilini ileri seviyede öğrenmek isteyenler için Sıfırdan İleri Seviyeye Komple Java Geliştirici Kursu'nu sadece 24,99 TL'ye sunuyor. ...

Türkiye, İnternet Fiyatlarında Dünyada Kaçıncı Sırada?
Türkiye, İnternet Fiyatlarında Dünyada Kaçıncı Sırada?

İngiltere merkezli araştırma şirketi Cable, 230 ülkede yapılan internet harcamalarının ortalamalarını aldı. Yayınlanan araştırmaya göre dünyanın en ucuz internetini kullanan ülke GB başına 0,26 dolar ...