Görüş: Xiaomi’nin bir sonraki Mi Pad tableti Chrome OS çalıştırmalı 2021

Görüş: Xiaomi’nin bir sonraki Mi Pad tableti Chrome OS çalıştırmalı 2021

Birkaç hafta önce Xiaomi’nin Mi Pad tablet serisinin bu sene yeni bir model alacağı bildirilmişti. Xiaomi ve tablet serisinin hayranları için , bu son model olan Mi Pad 4’ün 2018’de piyasaya sürüldüğü düşünüldüğünde netlikle iyi bir haber .

Canlanan bir segment için yeni bir Mi Pad tablet

Segmentin son birkaç senede küçüldüğü göz önüne alındığında Xiaomi’nin bir müddettir tablet sahnesinde eksik kalması şaşırtıcı değil . Bununla beraber, tablet pazarı, talebeleri çevrimiçi okula müracaat etmeye zorlayan COVID-19 salgınının bir neticesi olarak geçen sene büyüme kaydetti. Xiaomi’nin tablet serisini yine canlandırmak istemesine kapı aralayan şeyin bu büyümenin olması ihtimali var. Yeniden de Xiaomi’nin yeni bir tablet çıkaracaksa Android değil, Chrome OS, en azından beynelmilel pazarlarda satılacak varyantı çalıştırması gerektiğini düşünüyorum.

Bu görüşün arkasındaki nedenlere geçmeden önce, Mi Pad serisinin tarihine kısaca bir göz atalım.

Mi Pad – zayıf bir aktüelleme geçmişi

İlk Xiaomi tableti 2014 seneninde piyasaya sürüldü ve Mi Pad 7.9 olarak piyasaya sürüldü . 7,9 inç ekrana, NVIDIA Tegra K1 işlemciye, 2 GİGABYTE RAM’e, 16 GİGABYTE veya 64 GİGABYTE depolamaya ve 6700 mAh bataryaya sahipti. Tablet kutudan Android 4.4.4 KitKat tabanlı MIUI 7’yi çalıştırdı . MIUI 8’e aktüellendi ancak Android sürümü asla yükseltilmedi.

Xiaomi bunu Kasım 2015’te Mi Pad 2 ile izledi . Benzer bir ekrana sahipti ancak NVIDIA işlemcisini Intel Atom X5-Z8500 ile değiştirdi. Bu arada daha küçük bir 6190mAH bataryaya sahipti. RAM ve depolama kapasiteleri birinci nesil modelinkinden değişik değildi. Ayrı olarak MIUI 7’yi çalıştırdı, ancak Android 5 Lollipop’u temel aldı.

Görüş: Xiaomi'nin bir sonraki Mi Pad tableti Chrome OS çalıştırmalı

Mi Pad 3 minnetle 4GB daha RAM ve tek 64GB depolama seçeneği ile, ilk iki model olarak bir 7.9 inçlik ekranı ile 2017 seneninde iki sene sonra geldi. Xiaomi, MediaTek MT8176 işlemciye gittikçe çip seti markalarını bir sefer daha değiştirdi . Ne yazık ki, bir MicroSD kart yuvası yoktu, ancak daha büyük bir 6600mAh pil ile geldi. Bu, kutudan Android 7 Nougat’ı temel alan MIUI 9’u çalıştırdı, ancak asla MIUI 10’a aktüellenmedi ve bir Android sürümü yükseltmesi de almadı.

Mi Pad 4 ve Mi Pad 4 Plus , sırasıyla 2018 seneyin Haziran ve Ağustos aylarında duyuruldu. Standart sürüm 8 inç ekrana sahipken, artı model 10.1 inç ekrana sahipti. Her ikisi de Qualcomm’un 3 GİGABYTE veya 4 GİGABYTE RAM ve 128 GİGABYTE’a kadar depolama alanına sahip Snapdragon 660 çip setiyle geldi. Xiaomi ayrı olarak MicroSD kart yuvasını geri getirdi ve ayrıca 4G ilave etti . Daha küçük olanı 6000mAh bataryaya sahipken, daha büyük model 8620mAh bataryaya sahipti. Mi Pad 4, Android 8.1 Oreo’ya dayalı MIUI 9’u çalıştırırken, Mi Pad 4 Plus, Android 8.1 Oreo’ya dayalı MIUI 10’u çalıştırdı. İki tabletten hiçbiri MIUI 11’e aktüellenmedi ve bir Android yükseltmesi almadı.

Gördüğünüz gibi Xiaomi, Mi Pad serisini aktüelleme ile ilgili oldukça zayıftı. Şimdi geliştirilmekte olan yeni bir tableti olduğuna göre, bu ananenin devam etmeme ihtimali nedir?

Neden Chrome OS?

Neden Chrome OS? Bir sonraki Mi Pad’in neden Chrome OS çalıştırması gerektiğine değin birkaç neden var, ancak temel avantajı yazılım desteğidir. Vasati bir Chrome OS aleti, en az beş yıl süresince yazılım desteği alır. Geçen yıl Google, Lenovo 10e Chromebook Tablet ve Acer Chromebook 712 gibi aletlerin Haziran 2028’e kadar aktüellemeleri alacağı için Chrome OS aletlerinin artık daha da uzun müddet destekleneceğini izah etti. Bu, 8 yıllık yazılım desteği !!!

Görüş: Xiaomi'nin bir sonraki Mi Pad tableti Chrome OS çalıştırmalı

Chrome OS’nin getirdiği başka avantajlar da vardır:

 1. Android uygulamaları için destek – Chrome OS, Android uygulamaları için mahalli desteğe sahiptir, bu yüzden hudutlu bir uygulama kitaplığı yakıntısı yoktur.
 2. Yeni özelliklerle düzenli olarak aktüellenir – Chrome OS de düzenli olarak aktüellenir. Ehemmiyetli farklıklar yapmadan önce hemen hemen bir sene beklemeniz şart olan Android’in aksine, Chrome OS’de vaziyet böyle değil. Tam işletim sistemi aktüellemeleri her 6 haftada bir yeni özelliklerle gelirken, güvenlik düzeltmeleri gibi küçük aktüellemeler 2-3 haftada bir yayınlanır.
 3. Sığ öğrenme eğrisi – Chrome OS’nin kullanımı kolaydır. Windows ve macOS’taki bir hayli klavye kısayolu, Chrome OS’de aynı şekilde çalışır. Ayrı olarak, birkaç görevi gerçekleştirmek için arayabileceğiniz Google Asistan da mevcuttur.

  Chrome OS, Xiaomi’nin istifade edebileceği büyüyen bir pazar

  Birkaç Chrome OS aleti mevcuttur. Bu sene, ilk piyasaya çıktığından bu yana on sene olduğunu düşünürsek, bu şaşırtıcı değil. Ancak, ilk Chrome OS tableti olan Acer Chromebook Tab 10 , 2018 seneye kadar piyasaya sürülmedi.

  Şimdi, daha fazlası var fakat yeniden de yeterli tercih yok. Yalnızca bu da değil, mevcut birkaç Chrome OS tableti belirli birkaç pazarda mevcuttur. Xiaomi, bir Chrome OS tableti piyasaya sürerek büyüyen bir pazardan hisse alabilir. Halihazırda, birçoğunda çok az Chrome OS tableti olan veya hiç bulunmayan birkaç ülkede varlığını sürdürüyor. Sözgelişi, Xiaomi için ehemmiyetli bir pazar olan Hindistan’ı ele alalım. Lenovo Ideapad Duet Chromebook, ülkede satılan tek Chrome OS tablettir.

  Geçen sene, Chrome OS aletleri Apple macOS çalıştıran aletlerden daha fazla satıldı . COVID-19 salgınının ikinci seneninde e-öğrenme devam ederken, Chrome OS’nin büyümesinin büyümeye devam etmesi bekleniyor. Xiaomi netlikle bu pastadan hisse almayı kaçırmak istemiyor.

  Görüş: Xiaomi'nin bir sonraki Mi Pad tableti Chrome OS çalıştırmalı

  İkili bir işletim sistemi taktiği

  Mi Pad 2 hayranları, Mi pad 2’nin ehemmiyetli bir özelliğinden söz etmediğimi fark edecekler. Aslında bunun ile ilgili konuşmak için daha iyi bir baht olduğunu unutmadım.

  Mi Pad 2 aslında iki değişik işletim sistemiyle piyasaya sürüldü. Tableti ya Android evvelce yüklenmiş olarak veyahut Windows 10 ile alabilirsiniz. Windows 10 sürümü birkaç ay sonra piyasaya sürüldü ve sadece tek bir depolama çeşidinde mevcuttu – tabii ki 64 GİGABYTE açık nedenlerden dolayı.

  Xiaomi, Chrome OS ve Android sürümlerinde başlatarak bir sonraki tableti ile aynı rotaya gidebilir. Bu şekilde, Android tabanlı MIUI’yi çalıştıran bir tablet isteyenler, Chrome OS isteyenler dışarıda kalmazken dışarıda kalmaz. Her iki varyantın satışı da Xiaomi’nin ikili bir işletim sistemi taktiğine devam etmek isteyip istemediğini belirlemesine yardımcı olmalıdır.

   

  Yaklaşan Mi Pad için beklenen özellikler ve ücret

  Yeni tabletin ne kadara mal olacağını bilmiyoruz, ne de özelliklerini bilmiyoruz fakat işte görmeyi seveceğimiz özellikler ve ücret aralığı:

  • 10 inç / 10 inç + FHD ekran (tabii ki stylus desteğiyle)
  • 4GB RAM / 6GB RAM
  • 128 GİGABYTE dahili depolama
  • MediaTek Dimensity, 700 / 720 ( Dimensity 1000 + yanlısı bir model için)
  • Genişletilebilir depolama desteği
  • 8 MP arka kamera
  • 5 MP ön kamera
  • Yana kurulmuş parmak izi tarayıcı ve / veya Yüz Tanıma Kilidi
  • 7000mAh pil kapasitesi
  • 30W / 33W hızlı şarj (Xiaomi 18W hızlı şarj ile giderse şaşırmayacağız)
  • Bluetooth 5.0
  • Ekran çıkışı destekli USB-C
  • Stereo hoparlörler
  • 3,5 mm ses girişi
  • İsteğe bağlı 5G

  Aksesuarlar

  Chrome OS bir üretkenlik aletidir ve bu özellik doğru aksesuarlarla geliştirilmiştir. Lenovo Ideapad Chromebook Duet gibi Chrome OS tabletler, kutuda çıkarılabilir bir klavye ile birlikte gelir ve ayrıca USI ekran kalemlerini de destekler. Xiaomi’nin ekolojik yapısı altında klavye ve fare üreten bir dizi şirketi var, bu nedenle Mi Pad için uygun fiyatlı bir çıkarılabilir klavye yapmak zor olmamalı.

  Görüş: Xiaomi'nin bir sonraki Mi Pad tableti Chrome OS çalıştırmalıBununla birlikte, ekran kalemi, Xiaomi’nin tecrübesi olmayan bir alettir. Dokunmatik ekranlı Chrome OS aletlerinin iyi yanı, USI (Universal Stylus Initiative) standardı için desteğe sahip olmalarıdır. Bu, standardı destekleyen aletlerin farklı markalardan desteklenen aktif kalemleri kullanabilmesini sağlar. Dolayısıyla, Xiaomi bir ekran kalemi üretmemeye karar verirse, alıcılar rastgele bir üçüncü taraf üreticiden bir kalem seçebilir. Ayrıca neden daha fazla üreticinin bir akıllı telefondaki bir ekran kalemi için destek ilave etmesi gerektiğine dair düşüncelerimi okuyabilirsiniz .

  Fiyat

  Yukarıdaki özellikler için, 4GB + 128GB sürümünün birlikte bir klavye ve destek kutusu ile 250 $ ‘a, 6GB + 128GB sürümü ise 280 $’ a satılmasını bekleyebiliriz. Üst düzey modelle aynı konfigürasyona sahip bir 5G sürümü 329 dolara satılabilir. Xiaomi bir USI stylus üretmeye karar verirse, 39 dolarlık bir fiyat yaftanına sahip olmasını bekliyoruz.

  Tabii ki, bunlar yalnızca bizim spekülasyonlarımız ve bir takım somut bilgileri bekleyip görmemiz gerekecek.

  Netice

  Xiaomi’nin Mi Pad serisi konusunda zayıf aktüelleme geçmişi, bazılarının bir sonraki tabletini almak istememesinin ehemmiyetli bir nedeni olacak. Ancak, hemen hemen tüm Android aletler, telefonlar ve tabletlerden daha uzun yazılım desteğine sahip bir Chrome OS tableti piyasaya sürerek bu müşterileri geri kazanabilir ve yenilerini kazanabilir. Bu bu arada Xiaomi’nin çok az oyuncusu ve tüketiciler için daha da az ürünü olan Chrome OS tablet pazarına girme bahtı.

  İhtimali göz ardı etmeyecek olsak da, Xiaomi’nin bu kadar kısa müddette bir Chrome OS tableti başlatma bahtının sahiden zayıf olduğunu belirtmek ehemmiyetlidir. Ayrı olarak, Xiaomi’nin MIUI (Android One ve Android Go telefonları) çalıştırmayan mobil aletlerine karşı tutumu, özelleştirilmiş Android sürümünü koyamayacağı bir aleti başlatmaktan kaçınmaya çalışacağını gösteriyor.

  Xiaomi’nin bir Chrome OS tableti piyasaya sürmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorum kutusunda düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

   

   

Türkçe makale özgünleştirme tarafından yapılmıştır.
Gogoro VIVA MIX, 6 saniyelik pil değişimine sahip alacalı bir e-scooter 2021
Gogoro VIVA MIX, 6 saniyelik pil değişimine sahip alacalı bir e-scooter 2021

Gogoro, Smartscooter’ın yeni bir sürümünü ortaya çıkardı ve HANE iki tekerlekli aracınızın daha dikkat çekici olmasını dilediyseniz, yanıtı VIVA MIX olabilir. Başka bir deyişle,...

Android Telefonlar İçin 5 Game Booster Uygulama
Android Telefonlar İçin 5 Game Booster Uygulama

Android telefonlarda bazen oyun oynarken ciddi performans kayıpları meydana gelebiliyor. Böyle durumlarda ise oyun odaklı performans artırma uygulamaları karşımıza çıkıyor. Sizin için...

Kısa Süreliğine Ücretsiz 6 iOS Uygulama
Kısa Süreliğine Ücretsiz 6 iOS Uygulama

Bedava uygulamaya kim hayır demez ki? Yaptığımız bu liste, iOS kullanıcıları için büyük kolaylıklar sağlayan ve bedava indirebileceğiniz 6 mükemmel uygulamayı sizlere sunuyor. ...