Yeni sanal açılım teknolojisi 2021

Yeni sanal açılım teknolojisi 2021

Kral Tut, 1922’de kabrinden çıkarıldığında, mücevherlerini taşıma ve / veya teşhir emeliyle ayırmak için vücudu tesirli bir şekilde parçalara ayrıldı. Modernitede bilim insanları ve arkeologlar, optimum çalışma için malzemeleri savunmak için çok daha tutucu bir yaklaşım benimsiyorlar. Vaktin başlangıcından bu yana, bu hafta yayınlanan bir çalışmanın parçası gibi, daha önceki katlanmış veya “kilitli” belgeler, içerdikleri yazıları okumak için parçalara bölünmüştür.Araştırmacılar tarafından geliştirilen ve burada 2021’de sunulanlarla, antika düşünülen olarak vesika imhası geçmişte kaldı.

Smithsonian Magazine tarafından 2014 seneninde yayınlanan bir yazıda belirtildiği gibi , İngiliz Mısırbilimci Howard Carter, Kral Tut’u tabutlarından çıkarırken bilhassa dikkatli değildi. Carter ve ekibi, Tutankamon’u çevreleyen çeşitli değerli metallere ve mücevherlere erişmenin vücudu, sargıları ve diğer her şeyi savunmaktan daha ehemmiyetli bir gayret olduğuna karar verdi.

Yeni sanal açılım teknolojisi

Araştırmacılar Jana Dambrogio, Amanda Ghassaei, et. al. Bu hafta yayınlanan bir yazıda, antikaların içindeki sırlara erişmek için yeni bir yol ortaya koydu. Belge, özellikle “damgalı belgelerin otomatik sanal olarak açılması” ile alakalıdır. Bu sistemle, x-ışını mikrotomografisi ve hesaplamalı düzleştirme algoritmalarını kullanabilirler.

Bu araştırmacı ekibi, yalnızca yuvarlanmayan veya kolayca katlanmayan belgelerle çalıştı. Kimi vaziyetlerde o kadar karmaşık ve karmaşık olan “harf kilitli” belgelerle çalıştılar ki, rastgele bir kilit açma teşebbüsünün mevzubahis belgelerin yok olmasına yol açacaktı.

https://www.youtube.com/watch?v=HFbrYa5okjw&feature=emb_logo

Yeni “sanal açılım” teknikleriyle, daha önceki ve başka türlü kaybolan vesikaların muhtevanını çözmeye başladılar. Metotlarını “Rönesans Avrupa’sından dört mektup paketi” üzerinde gösterdiler ve 1697’de mühürlendiğinden beri ilk sefer açılmamış bir mektubun muhtevanını sundular.

Bu araştırmanın neticelerini göstermek için Brienne Koleksiyonundan hemen hemen katlanmamış mektuplarla eksiksiz bir Sanal Açılım web sayfası oluşturuldu. Ayrı olarak, YouTube’da bir “harf kilitli videolar” koleksiyonu oluşturdular ve bunlardan biri aşağıda bulunabilir.

Yeni sanal açılım teknolojisi

Bir NPR röportajı Dambrogio’ya göre, 1697 tarihli mektubun içinde “sıradan bir aile işi” var . Mektup, “bir kuzeninin diğerine, akrabalarından birinin resmi ölüm vesikasının bir nüshasını istemek için yazdığı” yazıyı içerir.

Bu araştırma ile ilgili daha fazla bilgi için, X-ışını mikrotomografisi ile görüntülenen damgalı vesikaların otomatik sanal olarak açılması yoluyla Kilit Açma geçmişi isimli yazıya bakın . Bu yazı Jana Dambrogio, Amanda Ghassaei, vd. Tarafından yazılmıştır. al., Nature Communications 12, Madde Numarası 1184 (2021). Bu yazı DOI kodlu: 10.1038 / s41467-021-21326-w 2 Mart 2021 bakımından bulunabilir.

 

 

Türkçe makale özgünleştirme tarafından yapılmıştır.
Türkiye İnternet Kullanımına İstatistikleri - 2019
Türkiye İnternet Kullanımına İstatistikleri - 2019

Her yıl yayınlanan We Are Social araştırmasından Türkiye’deki internet kullanımına ilişkin ilgin detayları bir araya getirdik. Hangi sosyal medya mecrasını daha çok kullanıyoruz,...

Oyunseverler, Oyun Bilgisayarlarından Konsollara Geçiyorlar
Oyunseverler, Oyun Bilgisayarlarından Konsollara Geçiyorlar

Analistlerin yayımladıkları bir rapora göre video oyunlarına düşkün olan insanlar, bilgisayarları terk edip konsollara geçiş yapıyorlar. ...

Valve: Half-Life 3 Geleceğini Söyleyen e-Posta Sahte
Valve: Half-Life 3 Geleceğini Söyleyen e-Posta Sahte

Valve News Network'un yayınladığı video ile birlikte Half-Life 3'ün beş yıl içinde geleceğine dair bir beklenti oluşmuştu. Fakat Valve'ın bu umutları kırması uzun sürmedi. ...