Apex Legends ve Fortnite'ın Oyun Sektörüne Etkisi Ne Düzeyde

Apex Legends ve Fortnite'ın Oyun Sektörüne Etkisi Ne Düzeyde

Battle Royale türü oyunlar olan Apex Legends ve Fortnite, oyun sektörünü şekillendiriyor.


Oynaması ücretsiz olan Battle Royale oyunları, hem kendi şirketleri Electronic Arts ve Epic Games hem perakendecilere hem de oyuncakçılar için büyük bir gelir kaynağı hâline geldi. Ne var ki diğer bir yanda Activision gibi oyun yapımcılarının zarar etmesine ve hatta bazı oyun stüdyolarının iflas etmesine de sebep oldu.

Sahip olduğu 250 milyon kullanıcı ile dünyanın en ünlü oyunu olan Fortnite, sadece 2018 yılı içerisinde satmış olduğu sanal kişiselleştirme ürünleri (kostüm, kutu vb.) sayesinde 2,5 milyar dolar gelir elde etti.

Apex Legends ise çıkış yapmış olduğu Şubat ayından sadece 1 ay sonra 50 milyon kullanıcı sayısına ulaştı. Apex Legends'ı oynayan oyuncuların %30'u ise hayatlarında ilk kez bir Electronic Arts hesabı açtılar. COO (Baş Operasyon Müdürü) Blake Jorgensen ise yaptığı konuşmada: “Apex Legends şimdiye kadar sahip olduğumuz en hızlı büyüyen oyun.” ifadelerini kullandı.

EA'in 2019'un ilk çeyreğindeki geliri Apex Legends'la beraber %24 oranında (854 milyon dolar) artış gösterdi. Diğer bir yandan Activision ise Overwatch, Call of Duty ve Warcraft oyunları ile bahsi geçen rakipleri yüzünden büyük zarara uğradı. 2019'un ilk çeyreğinde Activision hiçbir kâr elde etmemekle beraber %3'lük (345 milyon dolar) zarar sergiledi.
Dünyanın İlk Cinsiyetsiz Yapay Zeka Sesi (Video)
Dünyanın İlk Cinsiyetsiz Yapay Zeka Sesi (Video)

Teknolojinin bir cinsiyetinin olmaması gerektiğini düşünen araştırmacılar, yoğun çalışmalar neticesinde herhangi bir cinsiyeti temsil etmeyen bir yapay zeka sesi oluşturdular. ...

Son Dakika: Steam Sunucuları Birçok Bölgede Çöktü
Son Dakika: Steam Sunucuları Birçok Bölgede Çöktü

Popüler oyun dağıtım platformu Steam'in sunucuları dünyanın birçok bölgesinde çökmüş durumda. Ste...

Windows 10’a Bir An Önce Eklenmesi Gereken Özellik
Windows 10’a Bir An Önce Eklenmesi Gereken Özellik

Windows 10 ilk yayınlandığından bu yana oldukça gelişti. Yine de Windows’un bir an önce hayata geçirmesi gereken küçük bir özellik var. ...