Apex Legends ve Fortnite'ın Oyun Sektörüne Etkisi Ne Düzeyde

Apex Legends ve Fortnite'ın Oyun Sektörüne Etkisi Ne Düzeyde

Battle Royale türü oyunlar olan Apex Legends ve Fortnite, oyun sektörünü şekillendiriyor.


Oynaması ücretsiz olan Battle Royale oyunları, hem kendi şirketleri Electronic Arts ve Epic Games hem perakendecilere hem de oyuncakçılar için büyük bir gelir kaynağı hâline geldi. Ne var ki diğer bir yanda Activision gibi oyun yapımcılarının zarar etmesine ve hatta bazı oyun stüdyolarının iflas etmesine de sebep oldu.

Sahip olduğu 250 milyon kullanıcı ile dünyanın en ünlü oyunu olan Fortnite, sadece 2018 yılı içerisinde satmış olduğu sanal kişiselleştirme ürünleri (kostüm, kutu vb.) sayesinde 2,5 milyar dolar gelir elde etti.

Apex Legends ise çıkış yapmış olduğu Şubat ayından sadece 1 ay sonra 50 milyon kullanıcı sayısına ulaştı. Apex Legends'ı oynayan oyuncuların %30'u ise hayatlarında ilk kez bir Electronic Arts hesabı açtılar. COO (Baş Operasyon Müdürü) Blake Jorgensen ise yaptığı konuşmada: “Apex Legends şimdiye kadar sahip olduğumuz en hızlı büyüyen oyun.” ifadelerini kullandı.

EA'in 2019'un ilk çeyreğindeki geliri Apex Legends'la beraber %24 oranında (854 milyon dolar) artış gösterdi. Diğer bir yandan Activision ise Overwatch, Call of Duty ve Warcraft oyunları ile bahsi geçen rakipleri yüzünden büyük zarara uğradı. 2019'un ilk çeyreğinde Activision hiçbir kâr elde etmemekle beraber %3'lük (345 milyon dolar) zarar sergiledi.
Microsoft ve Intel, Geleceğin Dizüstü Ekranlarını Yapacak
Microsoft ve Intel, Geleceğin Dizüstü Ekranlarını Yapacak

Microsoft ve Intel, gelecekte kullanılacak olan dizüstü bilgisayarların ekranları için iş birliği yapmaya karar verdi. İki devin üretimlerine katlanabilir ekranlar da dahil olacak. ...

OnePlus 3 ve 3T İçin Başka Bir Android Pie Güncellemesi Geld
OnePlus 3 ve 3T İçin Başka Bir Android Pie Güncellemesi Geld

Eski cihaza sahip kullanıcılarını unutmayan OnePlus'tan sevindirici bir hamle geldi. OnePlus 3 ve 3T’nin işletim sistemi olan OxygenOS 9.0.4 için yeni bir Android Pie güncellemesi yayınlandı. ...

Yapay Zeka, Hukuk Alanında da Kullanılacak
Yapay Zeka, Hukuk Alanında da Kullanılacak

Her gün gelişen ve sürekli farklı alanlarda uzmanlaşmaya başlayan yapay zekâ, şimdi hukuk alanına da giriş yapıyor. ...