AMD'nin Üst Düzey Navi Destekli Ekran Kartları Ortaya Çıktı

AMD'nin Üst Düzey Navi Destekli Ekran Kartları Ortaya Çıktı

Görünüşe göre, dün AMD Başkanı ve CEO'su Dr. Lisa Su, üst düzey 7 nm Navi destekli grafik kartlarının yolda olduğunu söyledi. Bu sayede premium grafik kartlarının gelişinin ilk işaretleri ortaya çıkmaya başladı.


Ortaya çıkan haberlere göre, 3DCenter forum üyesi Berniyh, kısa süre önce Navi 22 ve Navi 23 ekran kartlarını (GPU'lar) ilk kez bir Linux sürücüsünde gördü. Doğal olarak insanlar bu GPU’ların, Dr. Lisa Su'nun Ağustos'ta bahsettiği premium GPU'lar olabileceğini düşünüyor.

Henüz bu üst seviye grafik kartları hakkında pek bir şey bilmiyoruz ve bunların özellikle neyi kastettiğini kesin olarak söyleyemeyiz. Ne de olsa Dr. Lisa Su, “Önümüzdeki çeyreklerde, açıkladığımız ürünlerin ötesinde zengin bir 7nm portföyümüz var” dedi. Ayrıca KOMACHI_ENSAKA adlı Twitter kullanıcısının ortaya çıkardığı, haziran ayında yayınlanan Avrasya Ekonomik Komisyonu kayıt belgesi de bunu kanıtlar nitelikte görünüyor.

AMD'nin yeni GPU'ları geliyor

Eğer konuşulanlar doğruysa AMD, Nvidia’nın GeForce RTX 2080 Super veya şu anda üst seviye oyun GPU pazarına hâkim olan RTX 2080 Ti gibi premium kartlarla rekabet edebileceğini düşünüyor olabilir. Bildiğiniz gibi AMD, şu anda AMD Radeon RX 5700 ve 5700 XT kartlarının kral olduğu orta seviyeli alana odaklanıyor. Her ikisi de akıllara durgunluk veren bir performans sergilerken, Nvidia’nın en güçlü RTX kartları ile kıyaslanamıyor.

Radeon RX 5800 ve 5900 serisi

AMD Radeon RX 5800

Şu anki söylentiler, Navi 22 ve 23'ün yanı sıra Navi 21'in de ‘Radeon DNA’ kullanabileceği ve daha iyi bir 7nm+ işlem düğümüne dayanabileceği yönünde ilerliyor. AMD'nin yeni GPU’larının RX 5800 ve RX 5900 serisinin içinde olabileceği konuşuluyor. Navi 21'in Radeon RX 5800 serisinde ve Navi 22'nin Radeon RX 5900 serisinde olabileceğini söylentileri yayılmaya devam ediyor.

Bu kartların ne zaman geleceği hakkında henüz bir bilgi yok. AMD'nin RDNA 2.0 mimarisinin tasarım aşamasında olduğunu gösteren yakın yol haritasına gidersek bu kartları 2020'nin ikinci yarısına kadar görmeyeceğiz gibi görünüyor.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
Google'ın Yeni Telefonu Pixel 3a Onaylandı
Google'ın Yeni Telefonu Pixel 3a Onaylandı

Geçtiğimiz hafta Google, çevrimiçi mağazasında Nest Hub Max'in detaylarını sızdırmıştı. Şimdiyse internet sitesi yoluyla orta segmentli akıllı telefonu Pixel 3a'yı doğruladı. ...

Samsung Galaxy S10'da McAfee Uygulaması Yüklü Olarak Gelecek
Samsung Galaxy S10'da McAfee Uygulaması Yüklü Olarak Gelecek

Barselona’da düzenlenen MWC 2019 etkinliğinde açıklamalar yapan McAfee, Samsung ile ortaklığını genişlettiğini duyurdu. Firmanın duyurusuna göre bütün Galaxy S10 cihazları, ön yüklü şekilde gelen McAf...

Işın İzleme Teknolojisi Microsoft Excel'de Taklit Edildi
Işın İzleme Teknolojisi Microsoft Excel'de Taklit Edildi

Işın izleme teknolojisinin temellerini öğrenmek isteyen kişilere yardım etmek isteyen bir Reddit kullanıcısı, Microsoft Excel kullanarak bir ışın izleme önizlemesi oluşturdu. ...