Chrome, Kullanıcı Verilerinin İzlenmesini Zorlaştırıyor

Chrome, Kullanıcı Verilerinin İzlenmesini Zorlaştırıyor

Google Chrome, kullanıcı verilerinin kullanılması için bilgisayarlarına gönderilen çerezler konusunda daha katı bir hal almaya başlıyor. Getirilecek olan güvenlik aracı ile Chrome kullanıcıları, verilerinin nasıl izlendiğini daha detaylı bir şekilde kontrol edecekler.


Kullanıcı gizliliğini neredeyse her gün tartıştığımız şu günlerde yeni bir atılım da Google'dan geldi. Google, kendi internet tarayıcıları Chrome üzerinde birtakım yeniliklere gidiyor. Ortaya çıkan bir rapora göre Google Chrome, şirketlerin kullanıcılara 'çerez' yüklemesi yapmasını kısıtlayacak. Ancak işin garip tarafı şu ki, bu kısıtlama yalnızca Google harici şirketleri ilgilendiriyor. Yani Google, aynı hızda kullanıcı verilerini toplamaya devam edecek.

Şirket aslında bu konu üzerinde uzun yıllardır çalışıyordu ancak özellikle Facebook'un Analytica skandalının ardından çalışmalar hızlandırıldı ve sona gelindi. Google, yeni döneme en büyük darbeyi dijital pazarlama şirketlerine vuracak. Çalışmaların tamamlanmasının ardından Google Chrome'a getirilecek olan bir araç ile kullanıcılar, verilerinin nasıl izlendiğine dair daha geniş bilgi sahibi olacaklar. 

Tüm bu olayların ilginç tarafı ise aslında Google'ın kendisi. Bilindiği üzere Google'ın elinde şu an milyarlarca kullanıcı verisi bulunuyor. Kullanıcı verilerini sızdırma konusunda Facebook kadar kirli bir geçmişe sahip olmasa da getirilecek olan yeni özelliklerin kendilerini (Google'dan bahsediyoruz) hiçbir şekilde etkilemeyecek olması, kullanıcıların kafalarında soru işareti oluştuyor. Kullanıcılar olarak da haklıyız aslında. Umarız bu işin sonu da Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in yaptığı tüm şeylerden sonra çıkıp "Gelecek gizliliktir." demesi kadar komik sonuçlar doğurmaz.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
iOS 13 Beta Sürümden, iOS 12 Kararlı Sürüme Dönme Rehberi
iOS 13 Beta Sürümden, iOS 12 Kararlı Sürüme Dönme Rehberi

Apple'ın kullanıcılara sunduğu iOS 13'ün beta sürümünü beğenmeyen ya da karşılaştığı sorunlardan sıkılan kullanıcıların, Apple cihazlarını nasıl iOS 12'ye çevirebileceklerini sizler için derledik. ...

Oyun Tarihinde ve Hafızalarda En Unutulmaz 5 Easter Egg
Oyun Tarihinde ve Hafızalarda En Unutulmaz 5 Easter Egg

Oyunlarda bulunan gizli objeler, odalar, haritalar, şifreli mesajlar, kişiler ve daha fazlası… Sadece sağlam oyuncuların keşfedebileceği, akıllarda yer etmiş sayısız easter egg var. Bugün karşımıza çı...

Rocket League, Çapraz Platformlarda Oynanabilecek
Rocket League, Çapraz Platformlarda Oynanabilecek

Sony, oyunculardan gelen baskılar sonucunda geri adım atarak politikasında değişikliğe gitti ve PS4 oyuncularının da çapraz platformlarda oynamasına izin verdi. ...