Chrome, Kullanıcı Verilerinin İzlenmesini Zorlaştırıyor

Chrome, Kullanıcı Verilerinin İzlenmesini Zorlaştırıyor

Google Chrome, kullanıcı verilerinin kullanılması için bilgisayarlarına gönderilen çerezler konusunda daha katı bir hal almaya başlıyor. Getirilecek olan güvenlik aracı ile Chrome kullanıcıları, verilerinin nasıl izlendiğini daha detaylı bir şekilde kontrol edecekler.


Kullanıcı gizliliğini neredeyse her gün tartıştığımız şu günlerde yeni bir atılım da Google'dan geldi. Google, kendi internet tarayıcıları Chrome üzerinde birtakım yeniliklere gidiyor. Ortaya çıkan bir rapora göre Google Chrome, şirketlerin kullanıcılara 'çerez' yüklemesi yapmasını kısıtlayacak. Ancak işin garip tarafı şu ki, bu kısıtlama yalnızca Google harici şirketleri ilgilendiriyor. Yani Google, aynı hızda kullanıcı verilerini toplamaya devam edecek.

Şirket aslında bu konu üzerinde uzun yıllardır çalışıyordu ancak özellikle Facebook'un Analytica skandalının ardından çalışmalar hızlandırıldı ve sona gelindi. Google, yeni döneme en büyük darbeyi dijital pazarlama şirketlerine vuracak. Çalışmaların tamamlanmasının ardından Google Chrome'a getirilecek olan bir araç ile kullanıcılar, verilerinin nasıl izlendiğine dair daha geniş bilgi sahibi olacaklar. 

Tüm bu olayların ilginç tarafı ise aslında Google'ın kendisi. Bilindiği üzere Google'ın elinde şu an milyarlarca kullanıcı verisi bulunuyor. Kullanıcı verilerini sızdırma konusunda Facebook kadar kirli bir geçmişe sahip olmasa da getirilecek olan yeni özelliklerin kendilerini (Google'dan bahsediyoruz) hiçbir şekilde etkilemeyecek olması, kullanıcıların kafalarında soru işareti oluştuyor. Kullanıcılar olarak da haklıyız aslında. Umarız bu işin sonu da Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in yaptığı tüm şeylerden sonra çıkıp "Gelecek gizliliktir." demesi kadar komik sonuçlar doğurmaz.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
YouTube, 265 Milyon Kullanıcılı En Büyük Pazarını Açıkladı
YouTube, 265 Milyon Kullanıcılı En Büyük Pazarını Açıkladı

Bugün YouTube'un Hindistan'da 265 milyon aylık aktif kullanıcısı var. Bu, izleyici kitlesinin geçtiğimiz yıla göre yüzde 18 değerinde bir artış gösterdiği anlamına geliyor. ...

ABD'de Hükumete Ait İnternet Sitelerine Erişim Sağlanamıyor
ABD'de Hükumete Ait İnternet Sitelerine Erişim Sağlanamıyor

ABD'de geçtiğimiz günlerde federal hükûmet resmen kapanmıştı. Bu kapanma olayının yaşanmasından sonra hükûmete ait internet sitelerine erişimlerde sorunlar yaşanıyor. ...

Activision, Şimdi de 10 TL'ye Gülen Surat Satıyor
Activision, Şimdi de 10 TL'ye Gülen Surat Satıyor

Geçtiğimiz günlerde bir tane kırmızı noktayı 1 dolardan satmasıyla oyuncuları çıldırtan Activision, mikro ödeme çılgınlığına devam ediyor. ...