Apple'dan Botlara Karşı Yeni Bir Sistem Duyurusu

Apple, son yıllarda internette gittikçe yayılan sahte kullanıcılara karşı yeni bir önlem geliştiriyor. Yeni sistem, bir kullanıcı hesabı açıldığında bot olup olmadığını belirleyebilecek.


Apple, gizlice yeni mobil, masaüstü ve internet servisi hesabı açmaya çalışan botlara karşı yeni bir önlem geliştiriyor. Firmanın Gerçek Kullanıcı Göstergesi adlı bu aracı, hesap açıldığı anda bot olup olmadığını tespit edebilecek.

WWDC’de firmanın gerçekleştirdiği Platforms State of the Union adlı etkinlikte duyurulan özellik, botlarda insanlardan daha tutarlı olan bazı özellikleri inceleyecek. Daha sonra da uygulama geliştiriciyi durumdan haberdar edecek. Böylece uygulama geliştiriciler botlarla mücadele edebilecek.

Etkinlikte konuşan Apple sözcüsü, cihaz üzerindeki bilgiyi kullanarak cihazın normal şekilde hareket edip etmediğinin belirleneceğini söyledi. Cihazlar, Apple’a özel bilgileri göndermeden bir değer oluşturuyor. Bu bilgiler ve elde edilen değer göre kullanıcının gerçek mi bot mu olduğu belli olabiliyor.

Apple’ın bu değeri nasıl ortaya çıkardığı bilinmiyor, özellikle de girilen bilgileri çapraz olarak sorgulamadığını göz önüne aldığımızda iş iyice içinden çıkılmaz hale geliyor. Yine de birkaç ihtimal var. Cihaz, belli alanların ne kadar hızlı doldurulduğuna, email doğrulama hızına ya da doldurulan alanlardaki bilgilere göre bu konuda değerlendirme yapabilir.

Tam olarak nasıl çalıştığından bağımsız olarak yeni özellik, internet üzerinde gezen ve sahte hesaplar açan botlara karşı önemli bir avantaj sağlayabilir. Şüpheli ya da sahte işlemleri belirlemekte başarılı olması durumunda bu özelliğin internetin dört bir yanına yayılabilmesi de mümkün. CAPTCHA’lar hali hazırda geliştikçe gelişiyor. Yapay zeka geliştikçe botlara karşı daha başarılı bir mücadele ortaya çıkıyor.

Botlar, internetin ekonomisine ciddi zararlar veriyor. Gerçek insanlar ile botların aktiviteleri karıştıkça reklamlar verimsiz hale geliyor, erişim sayıları ve göstergeler anlamsız hale geliyor.

Facebook, Twitter gibi sosyal medya siteleri şimdiden kendi yapay zekalarını oluşturmuş durumda. Bu yapay zekalar gün geçtikçe daha da iyi hale geliyor. Yine de botların sayıları gittikçe artıyor. Facebook, geçen üç ayda 2.2 milyar sahte hesabı engellediğini duyurmuştu. Sayısı sürekli olarak artan botlar, hem analiz yapmayı hem de internet reklam hizmetlerini verimli kullanmayı zorlaştırıyor.

Apple’ın yeni özelliğinin bu noktada önemli bir başarı sağlayıp sağlamayacağı şu anda bilinmiyor. Firma, özelliğin sadece iOS uygulamaları için değil, watchOS, tvOS, tvOS one, macOS ve internet için de kullanılabilir hale getirecek.
The Legend of Zelda: Link’s Awakening, 2019'da Çıkacak
The Legend of Zelda: Link’s Awakening, 2019'da Çıkacak

Nintendo, 1993 yılının GameBoy classic oyunu The Legend of Zelda: Link’s Awakening oyununu 2019 yılında Switch'e getirecek. ...

Gears 5'in Çok Oyunculu Modu 19 Temmuz'da Teste Açılacak
Gears 5'in Çok Oyunculu Modu 19 Temmuz'da Teste Açılacak

The Coalition ve Microsoft, Gears 5’in kooperatif “Escape” modunu bizlere ufak da olsa göstermişti ancak rekabetçi çok oyunculu oynanış hakkında pek bir fikrimiz yoktu. Eğer serinin...

Trump’ın ölmesini dileyen mesajlar engellenecek
Trump’ın ölmesini dileyen mesajlar engellenecek

ABD Başkanı Donald Trump, 2 Ekim’de sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda, kendisi ve eşinin koronavirüs test sonucunun pozitif çıktığını duyurdu.Tedavisine Walter...