Apple'dan Botlara Karşı Yeni Bir Sistem Duyurusu

Apple'dan Botlara Karşı Yeni Bir Sistem Duyurusu

Apple, son yıllarda internette gittikçe yayılan sahte kullanıcılara karşı yeni bir önlem geliştiriyor. Yeni sistem, bir kullanıcı hesabı açıldığında bot olup olmadığını belirleyebilecek.


Apple, gizlice yeni mobil, masaüstü ve internet servisi hesabı açmaya çalışan botlara karşı yeni bir önlem geliştiriyor. Firmanın Gerçek Kullanıcı Göstergesi adlı bu aracı, hesap açıldığı anda bot olup olmadığını tespit edebilecek.

WWDC’de firmanın gerçekleştirdiği Platforms State of the Union adlı etkinlikte duyurulan özellik, botlarda insanlardan daha tutarlı olan bazı özellikleri inceleyecek. Daha sonra da uygulama geliştiriciyi durumdan haberdar edecek. Böylece uygulama geliştiriciler botlarla mücadele edebilecek.

Etkinlikte konuşan Apple sözcüsü, cihaz üzerindeki bilgiyi kullanarak cihazın normal şekilde hareket edip etmediğinin belirleneceğini söyledi. Cihazlar, Apple’a özel bilgileri göndermeden bir değer oluşturuyor. Bu bilgiler ve elde edilen değer göre kullanıcının gerçek mi bot mu olduğu belli olabiliyor.

Apple’ın bu değeri nasıl ortaya çıkardığı bilinmiyor, özellikle de girilen bilgileri çapraz olarak sorgulamadığını göz önüne aldığımızda iş iyice içinden çıkılmaz hale geliyor. Yine de birkaç ihtimal var. Cihaz, belli alanların ne kadar hızlı doldurulduğuna, email doğrulama hızına ya da doldurulan alanlardaki bilgilere göre bu konuda değerlendirme yapabilir.

Tam olarak nasıl çalıştığından bağımsız olarak yeni özellik, internet üzerinde gezen ve sahte hesaplar açan botlara karşı önemli bir avantaj sağlayabilir. Şüpheli ya da sahte işlemleri belirlemekte başarılı olması durumunda bu özelliğin internetin dört bir yanına yayılabilmesi de mümkün. CAPTCHA’lar hali hazırda geliştikçe gelişiyor. Yapay zeka geliştikçe botlara karşı daha başarılı bir mücadele ortaya çıkıyor.

Botlar, internetin ekonomisine ciddi zararlar veriyor. Gerçek insanlar ile botların aktiviteleri karıştıkça reklamlar verimsiz hale geliyor, erişim sayıları ve göstergeler anlamsız hale geliyor.

Facebook, Twitter gibi sosyal medya siteleri şimdiden kendi yapay zekalarını oluşturmuş durumda. Bu yapay zekalar gün geçtikçe daha da iyi hale geliyor. Yine de botların sayıları gittikçe artıyor. Facebook, geçen üç ayda 2.2 milyar sahte hesabı engellediğini duyurmuştu. Sayısı sürekli olarak artan botlar, hem analiz yapmayı hem de internet reklam hizmetlerini verimli kullanmayı zorlaştırıyor.

Apple’ın yeni özelliğinin bu noktada önemli bir başarı sağlayıp sağlamayacağı şu anda bilinmiyor. Firma, özelliğin sadece iOS uygulamaları için değil, watchOS, tvOS, tvOS one, macOS ve internet için de kullanılabilir hale getirecek.
Microsoft, Android, iOS ve Switch Kullanıcılarını Bağlayacak
Microsoft, Android, iOS ve Switch Kullanıcılarını Bağlayacak

Microsoft, Xbox Live'ı daha geniş kitleleri yaymak için çalışmalara başladı. Geliştirilmeye başlanan araç ile Android, iOS ve Switch platformundaki kullanıcılar, Xbox Live'ı kullanarak birbirleriyle a...

Lenovo Z6'nın Özelliklerini Gösteren Bir Poster Yayınlandı
Lenovo Z6'nın Özelliklerini Gösteren Bir Poster Yayınlandı

Lenovo Mobile’in bugün yayınladığı bir posterde, Lenovo Z6’nın ağırlığı ve inceliği hakkında bilgi sahibi olduk. Telefon, tahmin edildiği gibi 7,97 mm’lik ince bir gövdeye sahip ve 159 gram ağırlığınd...

Foxconn Üretimini Çin'in Dışına Çıkarmasını İstiyor
Foxconn Üretimini Çin'in Dışına Çıkarmasını İstiyor

Tayvan merkezli teknoloji şirketi Foxconn, Apple'ın en önemli tedarikçilerinden biri ve firma, Apple'dan üretimini Çin'den Tayvan'a taşımasını istedi. ...