IBM: Yapay Zeka, Yaratıcı İnsanlara Olan İhtiyacı Artıracak

IBM: Yapay Zeka, Yaratıcı İnsanlara Olan İhtiyacı Artıracak

Yapay zeka hakkındaki genel kanı, insan çalışanlara olan ihtiyacı azaltacağı yönünde; ancak IBM ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından yapılan bir araştırma, resmedilen bu geleceğe farklı bir perspektiften yaklaşıyor.


MIT-IBM Watson Yapay Zeka Laboratuvarı tarafından yapılan ‘Çalışmanın Geleceği: Yeni Teknolojiler, İşleri Nasıl Değiştiriyor’ adlı araştırma, otomasyon ve yapay zekanın bazı işlerin yapısını yeniden tanımlamaya başladığını ortaya koydu.

IBM'in başkan yardımcısı Martin Fleming, “Yeni teknolojilerin endüstri içinde kendine yer bulması, yalnızca iş süreçlerini değil, aynı zamanda toplumsal yapıyı da önemli oranda değiştirecek” diyor. 

Yapay zeka ve otomasyonun sektörleri nasıl değiştireceği, çok uzun zamandır tartışılan bir konu. Bazıları yapay zekanın istihdamı tehlikeye atacağını iddia ederken, bazıları ise yeni iş alanları yaratacağını düşünüyor. IBM ve MIT’nin ortak çalışması ise bu tartışmaya farklı bir bakış açısı kazandırıyor. 

otomasyon

Araştırmacılar, 2010-2017 yılları arasında ABD’deki 170 milyon iş ilanını analiz etmek için makine öğrenme teknolojisini kullandılar. Ortalama 20.000 farklı iş tanımının yedi yılda yüzde 3.7 oranında azaldığını tespit eden araştırmacılar, kaybolan işlerin yapay zeka veya makine öğrenme sistemleri tarafından üstlenildiğini ortaya koydu. 

Ancak aynı raporda, entelektüel beceri ve analiz gibi özel yetenek gerektiren işlerde insanlara olan ihtiyacın arttığı da ifade ediliyor. IBM-MIT, fiziksel esneklik, sağduyu ve konuşma becerisi gerektiren işlerin daha değerli hale geldiğini belirtiyor.

Çalışma, yapay zeka ile yaşanan değişimin nispeten yavaş olduğunu; ancak bu dönüşümün önümüzdeki yıllarda hız kazanacağını gösteriyor. Araştırmacılar, işverenlere insan kaynakları programlarını yeniden gözden geçirmelerini tavsiye ederken, çalışanlara ise yaratıcı düşünme becerilerini güçlendirme çağrısında bulundu. 
Bataryanın Telefonu Var: Energizer Power Max P18K Pop
Bataryanın Telefonu Var: Energizer Power Max P18K Pop

Ünlü pil üreticisi Energize, MWC 2019'da 18.000 mAh boyutunda bir bataryaya sahip akıllı telefonunu tanıttı. ...

Google'ın Android Q ile Çalışan Coral Kod Adlı Yeni Ürünü
Google'ın Android Q ile Çalışan Coral Kod Adlı Yeni Ürünü

Yeni bir Pixel akıllı telefon ya da yeni bir Chromebook olduğu düşünülen Android Q ile çalışan yeni Google cihazı Geekbench'te ortaya çıktı. ...

HMD Global, Yeni Tuşlu Telefonu Nokia 110'u Satışa Sundu
HMD Global, Yeni Tuşlu Telefonu Nokia 110'u Satışa Sundu

HMD Global, modern tuşlu telefonu Nokia 110'u piyasaya sürdüğünü duyurdu. Sadece 22 dolar fiyat etiketine sahip olan Nokia 110, 32 GB dahili depolama alanına sahip ve 27 saat boyunca müzik çalabiliyor...