Dil Öğrenmek, Yapay Zeka ile Sorun Olmaktan Çıkabilir

Dil Öğrenmek, Yapay Zeka ile Sorun Olmaktan Çıkabilir

Yapa zeka artık hayatımızın bir parçası oldu. Sürekli yanımızda taşıdığımız akıllı telefonlarımıza kadar girdi. Artık sosyal yeteneklerimiz konusunda da bize yardımcı olmaya başladı.


Yapay zeka birçok alana elini atmış durumda ve el attığı sektörlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Yapay zekanın elinin uzandığı son alanlardan bir tanesi de dil öğrenme yazılımları oldu. Busuu, geçtiğimiz hafta yapay zekayla güçlendirilmiş kelime eğitimini yayınladı, Duolingo’nun ise yapay zekaya sahip konuşma botları bulunuyor.

Speexx’in başkanı ve kurucusu olan Armin Hopp da kendi şirketlerine yapay zekayı nasıl entegre ettiklerini anlattı. Yapay zekanın oldukça fazla kullanılmaya başlandığını ve bunun bir pazarlama hamlesi olduğunu söyleyen Hopp, dört yıl önce teknoloji ekosistemlerini yeniden inşa ettiklerini, yapay zekayı müşterilerinin ve kullanıcılarının yararına kullandıklarını ifade etti.

Speexx’in yapay zekayı nasıl kullandığını da anlatan Hopp, yapılan bu değişikliğin sonuçlarından bir tanesinin de rezervasyon sistemi olduğunu söylerken, yapay zekanın eğitmenleri ve koçları öğrenme davranışları, dil seviyeleri, eğitmen profili, ilgi alanları gibi birçok değişkene göre otomatik olarak eşleştirdiğini dile getirdi.

Yapay zekanın kelime dağarcığı, okuma, yazma ve hatta telaffuz için de kullanıldığını ifade eden Armin Hopp, telaffuz konusunda özel bir yazılım geliştirdiklerini ve ayrıca yapay zekayı kullanıcının davranışlarını tahmin etmekte de kullandıklarını söyledi.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin de dil öğrenmede kullanılacağını açıklayan Hopp, mesela İtalyanca öğreniyorsanız, sanal Roma veya Milano’ya giderek pratik yapabileceksiniz diyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte belki de dil öğrenmek orta vadede artık çok büyük bir problem olmaktan çıkacaktır.
Sorunları Giderilen Samsung Galaxy Fold İlk Kez Görüntülendi
Sorunları Giderilen Samsung Galaxy Fold İlk Kez Görüntülendi

Samsung'un ilk katlanabilir ekranlı akıllı telefonu Galaxy Fold, yaşanan sorunların giderilmesi için yeniden ele alındı. Şirket tarafından resmi bir açıklama gelmese de ortaya çıkan bir görüntü, Galax...

Dünyanın İlk Kablosuz Saç Kurutma Makinesi: Volo Go
Dünyanın İlk Kablosuz Saç Kurutma Makinesi: Volo Go

Volo Beauty adlı girişimin en yeni ürünü olan Volo Go, kablosuz bir şekilde kızılötesi teknolojisi ile saçlarınızı hızlı bir şekilde kurutabilmenizi sağlıyor. ...

Xiaomi Mi 9'un Kamera Çözünürlüğü, Ne Kadar İyi?
Xiaomi Mi 9'un Kamera Çözünürlüğü, Ne Kadar İyi?

Gelecek hafta düzenlenecek lansmanla Mi 9'u tanıtmaya hazırlanan Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, yeni amiral gemisinin 48 MP çözünürlüğündeki arka kamerasına oldukça güveniyor. Bugün Xiaomi'nin...