Görme Engellilere Yardım Etmek İçin Geliştirilen Uygulama

Görme Engellilere Yardım Etmek İçin Geliştirilen Uygulama

Be My Eyes isimli bir uygulama sayesinde akıllı telefonlarınızı kullanarak görme engellilere yardımcı olabilirsiniz. Mobil teknolojinin günlük hayatımıza olan faydalarına açık bir örnek olan uygulama ile görme engelli kişilerin 'gözü' olabilirsiniz.


Akıllı telefonların yaygınlaşması, her geçen gün on binlerce yeni uygulamanın piyasaya sürülmesine neden oluyor. Pek çok kategoriye ayrılmış olan bu mobil uygulamalar, kimi zaman farklı amaçlara hizmet ederken kimi zamansa fazlasıyla iyi amaçlara hizmet edebiliyorlar. Bu kez görme engelliler için geliştirilmiş olan bir uygulamayı sizlerle paylaşacağız. Uygulamanın adı; "Be My Eyes".

Bu uygulamanın konusu, görme engelli insanlar. Görme engelli insanlar bu uygulamaya üyelik açıyorlar ve ihtiyaç duydukları zamanlarda uygulamaya çağrı gönderiyorlar. Bu çağrı,o  an için yardıma ihtiyaç duyan görme engelli kişinin konum ve anadilini göz önünde bulundurarak, gönüllü olarak uygulamaya katılmış olan insanların telefonlarına bildirim gönderiyor. Bildirimi ilk yanıtlayan gönüllü, canlı yayınla görme engelli kişiye bağlanıyor ve sorun ne ise birlikte çözülüyor.

İlk kez 2015 yılında piyasaya sürülen bu uygulama bugün, 130 binden fazla görme engelli kullanıcıya ve 2 milyondan fazla gönüllüye sahip. 

Bu uygulama ile görme engelli bir insana doğru otobüse binmesi, paralarını doğru tanımlaması ve kaybettiği bir eşyayı bulması gibi pek çok alanda yardımcı olabilirsiniz. Unutmayınız ki her birimiz birer engelli adayıyız.

Uygulamayı aşağıda bulunan bağlantıları kullanarak, kendi platformunuz için gelşitirilmiş olan sürümünü indirebilirsiniz.
Nvidia Rekabeti Kızıştırıyor: GeForce GTX 1650 Geliyor
Nvidia Rekabeti Kızıştırıyor: GeForce GTX 1650 Geliyor

Her ne kada Nvidia'nın GTX 1660 ve GTX 1660 Ti ekran kartlarını yayınlayacağı konuşulsa da, Turing mimarili bir ekran kartının yayınlanması söz konusu. ...

LG G8 ThinQ’nun Bataryasını Kendiniz Değiştiremeyeceksiniz
LG G8 ThinQ’nun Bataryasını Kendiniz Değiştiremeyeceksiniz

LG G8 ThinQ'nun bataryası kalıcı olarak şirket tarafından mühürlendi. Yani artık herhangi bir telefon tamircisinde değiştirilemeyecek. ...

Microsoft Lumia 950 XL ile Fallout Bile Oynanabiliyor
Microsoft Lumia 950 XL ile Fallout Bile Oynanabiliyor

Masaüstü bir işletim sistemi kurulan Lumia 950 XL ile PC oyunu dahi oynanabiliyor. ABD merkezli t...