Görme Engellilere Yardım Etmek İçin Geliştirilen Uygulama

Görme Engellilere Yardım Etmek İçin Geliştirilen Uygulama

Be My Eyes isimli bir uygulama sayesinde akıllı telefonlarınızı kullanarak görme engellilere yardımcı olabilirsiniz. Mobil teknolojinin günlük hayatımıza olan faydalarına açık bir örnek olan uygulama ile görme engelli kişilerin 'gözü' olabilirsiniz.


Akıllı telefonların yaygınlaşması, her geçen gün on binlerce yeni uygulamanın piyasaya sürülmesine neden oluyor. Pek çok kategoriye ayrılmış olan bu mobil uygulamalar, kimi zaman farklı amaçlara hizmet ederken kimi zamansa fazlasıyla iyi amaçlara hizmet edebiliyorlar. Bu kez görme engelliler için geliştirilmiş olan bir uygulamayı sizlerle paylaşacağız. Uygulamanın adı; "Be My Eyes".

Bu uygulamanın konusu, görme engelli insanlar. Görme engelli insanlar bu uygulamaya üyelik açıyorlar ve ihtiyaç duydukları zamanlarda uygulamaya çağrı gönderiyorlar. Bu çağrı,o  an için yardıma ihtiyaç duyan görme engelli kişinin konum ve anadilini göz önünde bulundurarak, gönüllü olarak uygulamaya katılmış olan insanların telefonlarına bildirim gönderiyor. Bildirimi ilk yanıtlayan gönüllü, canlı yayınla görme engelli kişiye bağlanıyor ve sorun ne ise birlikte çözülüyor.

İlk kez 2015 yılında piyasaya sürülen bu uygulama bugün, 130 binden fazla görme engelli kullanıcıya ve 2 milyondan fazla gönüllüye sahip. 

Bu uygulama ile görme engelli bir insana doğru otobüse binmesi, paralarını doğru tanımlaması ve kaybettiği bir eşyayı bulması gibi pek çok alanda yardımcı olabilirsiniz. Unutmayınız ki her birimiz birer engelli adayıyız.

Uygulamayı aşağıda bulunan bağlantıları kullanarak, kendi platformunuz için gelşitirilmiş olan sürümünü indirebilirsiniz.
Google, iHandy'nin 46 Uygulamasını Mağazasından Kaldırdı
Google, iHandy'nin 46 Uygulamasını Mağazasından Kaldırdı

Google, Çinli geliştirici şirketi iHandy’nin Google Play Store’da bulunan 46 uygulamasını kaldırdı. Şirket sözcüsü, iHandy uygulamalarına yapılan incelemelerin devam ettiğini söylerken bu uygulamaları...

Samsung Galaxy S10'da McAfee Uygulaması Yüklü Olarak Gelecek
Samsung Galaxy S10'da McAfee Uygulaması Yüklü Olarak Gelecek

Barselona’da düzenlenen MWC 2019 etkinliğinde açıklamalar yapan McAfee, Samsung ile ortaklığını genişlettiğini duyurdu. Firmanın duyurusuna göre bütün Galaxy S10 cihazları, ön yüklü şekilde gelen McAf...

Honor 20 ve 20i Tanıtıldı
Honor 20 ve 20i Tanıtıldı

Huawei’nin alt markası olan Honor, iki yeni telefonu Honor 20 ve Honor 20i’yi tanıttı. Çin...