Önyüklü Android Uygulamalarında 146 Güvenlik Açığı Bulundu

Önyüklü Android Uygulamalarında 146 Güvenlik Açığı Bulundu

Android telefon üreticileri, cihazlarını birçok önyüklü uygulamayla sunuyor. Ancak yapılan bir araştırmaya göre telefonlardan kaldırılamayan bu uygulamalardaki güvenlik açıkları kullanıcıları tehdit ediyor.


Android telefonlar birçok önyüklü uygulamayla geliyor. Görünüşe göre kullanıcıların genelde hoşlanmadığı bu uygulamalar, sadece hafızayı işgal etmekle kalmıyor, aynı zamanda güvenlik açıklarıyla kullanıcıları tehdit ediyor.

Mobil güvenlik şirketi Kryptowire'daki araştırmacılar, sorunun kapsamını vurgulayarak 29 Android telefon üreticisinin önyüklü uygulamalarında 146 güvenlik açığı ortaya çıkardı. ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından finanse edilen çalışmada keşfedilen eksiklikler, yetkisiz uygulama kurulumlarından sistem ve kablosuz ayarları değiştirmeye ve hatta ses kaydetme özelliklerine kadar uzanıyor.

android önyüklü uygulamalar

Güvenlik açıkları barındıran önyüklü uygulamalara sahip markalar arasında Asus, Samsung ve Xiaomi gibi dünya devleri de yer alıyor. Samsung, araştırmanın ardından, "Söz konusu uygulamaları derhal araştırdık ve uygun korumaların halihazırda yürürlükte olduğunu belirledik." açıklamasını yaptı.

Google, hizmetlerini içeren cihazlarda önyüklü uygulamaları taramak için Build Test Suite (BTS) adlı bir sistemden yararlanıyor. Şirketin bu mart ayı başlarında yayınlanan güvenlik raporunda, üreticilerin yeni veya güncellenmiş derleme görüntülerini BTS'ye gönderdiklerini ve hata bulunması halinde birlikte çalıştıklarını açıklamıştı. Ancak yapılan araştırma, güvenlik kontrolleri yapılmasına rağmen güvenlik açıklarının önüne geçilemediğini gösteriyor.

android güvenlik

Daha da kötüsü üçüncü parti uygulamaları cihazlarımızdan kaldırabilirken, önyüklü uygulamaları kötü amaçlı yazılım içerdiği tespit edilmesine rağmen kaldıramıyoruz. Ayrıca üreticilerin eski cihazlar için düzeltme yaması yayınlayacağının garantisi de yok.

Diğer yandan Google, platformundaki zararlı uygulamaları ayıklamak için adımlar atıyor ve kısa süre önce zararlı üçüncü parti uygulamaları belirlemek için ESET, Lookout ve Zimperium ile ortaklık kurdu.
Moment, Android İçin Kamera Uygulamasını Geliştirmeyecek
Moment, Android İçin Kamera Uygulamasını Geliştirmeyecek

Moment, kullanıcılarını Android için Moment Pro Camera uygulamasını geliştirmeyi sonlandırdığı hususunda bilgilendirdi. Şirketin kurucularından Barros, kararın nedeninin Android değil, telefon üretici...

Energizer'ın Ultimate Serisi Hakkında Detaylar Ortaya Çıktı
Energizer'ın Ultimate Serisi Hakkında Detaylar Ortaya Çıktı

Mobil Dünya Kongresi MWC 2019'da 26 adet yeni telefonla karşımıza çıkmaya hazırlanan Energizer'ın üretim partneri Avenir, yeni telefonlardan Ultimate serisi hakkındaki ayrıntıları paylaştı. Bu yazımız...

Instagram'da Özlü Söz Paylaşmak İsteyenler İçin İdeal Uygula
Instagram'da Özlü Söz Paylaşmak İsteyenler İçin İdeal Uygula

Instagram'da sadece fotoğraf paylaşmanın yetmemeye başladığı günümüzde, özlü sözler de paylaşmak gerekiyor. Bu konuda bazı uygulamalar işlerimizi kolaylaştırıyor. ...