Apple, FaceTime'daki Göz Kayması Sorununu Çözdü

Apple, FaceTime'daki Göz Kayması Sorununu Çözdü

Apple, FaceTime görüşmeleri sırasında gözlerin ekrana değil, kameraya bakıyormuş gibi görünmesini sağlayan bir özelliği yayınladı.


iOS 13, FaceTime araması sırasında ekrana baksanız bile kameraya bakıyormuşsunuz gibi görüneceğiniz bir geliştirmeyi hayata geçirdi.

Dace Schukin'in Twitter üzerinden açıkladığı yeni özellikle beraber kullanıcıların ekrana baktığı ve konuşma sırasında karşı taraftakini dinlemiyormuş izlenimi veren 'sorun' çözülecek. Göz kontağının büyük önem arz ettiği görüşmelerde özelliğin büyük bir avantaj sağlaması bekleniyor.

(Sol: Kamera uygulamasında ekrana bakılıyor / Sağ: iOS 13 Beta 3'te FaceTime uygulamasında ekrana bakılıyor)

Bir görüşme yaparken karşınızdakinin gözlerine baksanız dahi kamera yerine ekrana baktığınız için karşı taraftaki sizinle göz göze gelemiyor. iOS 13, bu sorunu ele alarak karmaşık bir görüntü manipülasyonu tekniğini kullandı ve sorunu ortadan kaldırdı.

Dave Schukin'e göre iOS 13, TrueDepth kamera ve ARKit ile birlikte artırılmış gerçekliği kullanarak gözlerinizin pozisyonunu gerçek zamanlı olarak değiştiriyor.

Özellik uygulamanın ayarlarından etkinleştirebiliyor. The Verge'ün de haberinde bahsettiği gibi bu özelliğin geleceği 2017 yılında tahmin edilmişti. Özelliği inceleyenler, iPhone'ların bu işlemi gözleri ve burnu algılayarak yaptığını ortaya çıkardı.

Şu an için iPhone Xs ve Xs Max ile sınırlandırılmış özelliğin daha eski cihazlara gelip gelmeyeceği bilinmiyor.
Apex Legends’ta Sizi Birçok Kişinin Önüne Atacak 8 İpucu
Apex Legends’ta Sizi Birçok Kişinin Önüne Atacak 8 İpucu

Apex Legends, hızla artan popülerliği sonucunda birçok kişiyi içerisine çekiyor. Bu durumun sonucunda da rekabet fazlasıyla artıyor. Siz de oyunda daha iyi taktiklere sahip olmak istiyorsanız sizler i...

Intel, Çıkaracağı Dört Ekran Kartını Yanlışlıkla Paylaştı
Intel, Çıkaracağı Dört Ekran Kartını Yanlışlıkla Paylaştı

Dünyanın en büyük yonga üreticisi Intel, yeni grafik sürücüsü 26.20.16.9999'u paylaştı. Paylaşılan sürümde dört yeni grafik kartı ve Rocket Lake işlemcileri için olası grafik yapılandırmaları da yer a...

Google'ın Android Q ile Çalışan Coral Kod Adlı Yeni Ürünü
Google'ın Android Q ile Çalışan Coral Kod Adlı Yeni Ürünü

Yeni bir Pixel akıllı telefon ya da yeni bir Chromebook olduğu düşünülen Android Q ile çalışan yeni Google cihazı Geekbench'te ortaya çıktı. ...