Minecraft’ın Patlaması, PewDiePie Etkisi’ni Kanıtlıyor

Minecraft’ın Patlaması, PewDiePie Etkisi’ni Kanıtlıyor

Son zamanlarda ünlü YouTuber Felix ‘PewDiePie’ Kjellberg’in kanalında düzenli olarak Minecraft videoları paylaşması ile birlikte YouTube’da üretilen Minecraft içerikleri bir hayli artış gösterdi. Bu sayede de 5 yıl öncesinde söylenmiş olan ‘PewDiePie Efekti’ teriminin hala geçerli olduğu kanıtlanmış oldu.


Felix “PewDiePie” Kjellberg, bundan neredeyse 2 ay önce hayranlarının ondan yıllardır yapmasını istediği şeyi yaptı: Minecraft videosu çekmek. Bunun sonucunda ise Kjellberg’in son zamanlarda yaptığı en başarılı video serisi oldu. PewDiePie, Temmuz ayında başladığı ve hâlâ devam ettirdiği serisinde toplamda 570 milyondan daha fazla izlenme sayısına sahip.

Ocak 2017’den beri Minecraft, ilk defa YouTube’da Fortnite’tan daha fazla aratılan oyun oldu. Yani şu anda Minecraft en iyi zamanlarından birini yaşıyor ve bu da YouTube’un eski terimlerinden olan ‘PewDiePie Efekti’nin hâlâ geçerli olduğunu kanıtlıyor.

pewdiepie minecraft

PewDiePie Efekti, Matthew “MatPat” Patrick isimli YouTuber’ın içerik üreticilerinin piyasa üzerindeki etkisinden bahsederken kullandığı bir terim. 2014 yılında Kjellberg, kanalını hâlâ bir oyun kanalı olarak nitelendiriyordu. Onun yüklediği ‘Let’s Play’ (Hadi Oynayalım) serilerindeki oyunlar, kısa bir süre içerisinde diğer YouTuber’ların da içeriklerinde yer buluyordu.

pewdiepie minecraft

Minecraft’ın 2014 yılında Kjellberg’e ihtiyacı yoktu zira oyun o zamanlarda aylık 91 milyon aktif oyuncu sayısına sahipti. Ancak yıllar boyu piyasaya sürülen Fortnite, PUBG veya Apex Legends gibi oyunlar sayesinde Minecraft’ın rağbeti de azalmaya başladı. Şimdi ise Minecraft, ünlü YouTuber’ın tam zamanlı işi haline geldi.

“O zamanlar herkes Minecraft’ı sadece popüler olduğu için oynuyorlardı, gerçekten eğlendikleri için değil.”

Kjellberg, yakın zamanda paylaştığı bir videoda artık internet ortamındaki diğer insanların ne yaptığını umursamadığını ve Minecraft oynarken çok eğlendiğini belirtti. Kjellberg’in amacı başta bu kadar izlenmek veya Minecraft’ı tekrar popüler yapmak değildi, kendisi sadece takipçilerinin uzun süredir istediği bir şeyi gerçekleştiriyordu.

Ancak görünen o ki MatPat’in 2014 yılında kullandığı PewDiePie Efekti terimi günümüzde hâlâ geçerliliğini koruyor. Serinin YouTube’da ulaştığı 570 milyonluk izlenme, Minecraft’ı YouTube’da en çok aranan oyunlar listesinin başlarına çıkardı ve Fortnite’ı geride bırakmasını sağladı. (Unutmadan belirtelim, PewDiePie'ın YouTube'daki Minecraft serisindeki tüm videoların Türkçe altyazısı da mevcut.)
Redmi ile Marvel, Avengers: Endgame’de İşbirliğine Gidiyor
Redmi ile Marvel, Avengers: Endgame’de İşbirliğine Gidiyor

Çin menşeli akıllı telefon üreticilerinden Redmi, Marvel ile Avengers: Endgame için partnerlik anlaşmasına vardı. Anlaşmaya dair detaylar açıklanmadı. ...

Oppo, MWC 2019 İçin Davetiyelerini Dağıtmaya Başladı
Oppo, MWC 2019 İçin Davetiyelerini Dağıtmaya Başladı

MWC 2019'a çok da bir zaman kalmadı. Hazırlıklarını sürdüren şirketler davetiyeleri de göndermeye başladı, Oppo da bunlardan biri. Çinli şirket, 23 Şubat'ta MWC 2019'da gerçekleştireceği lansman için ...

İnternet Aleminin Bir Dakikasında Neler Oluyor?
İnternet Aleminin Bir Dakikasında Neler Oluyor?

Bu yıl yedinci kez yayımlanan bir rapor, bir dakika içerisindeki internet aktivitelerini gösteriyor. 2019 yılı için yayımlanan rapora göre kullanım artışının en yüksek olduğu uygulamalar Netflix ve Ub...