Yapay Zekayla Öğrenciler Daha Verimli Değerlendirilecek

Yapay Zekayla Öğrenciler Daha Verimli Değerlendirilecek

Makine öğrenme teknolojisi eğitimde de çığır açacak.


Yapay zekâlar hakkında fazlasıyla korkutucu teorileri olan ve ne yazık ki geçtiğimiz yıl 14 Mart'ta hayata gözlerini yuman Stephen William Hawking'in düşünceleri yavaş yavaş gerçek oluyor. Yapay zekâlar, ileriki yıllarda eğitim sistemlerinin içine dâhil olacak ve öğrencilerin puanlarına karar verecek.

Öğretmenler, öğrencilere dersleri anlatıyorlar ancak öğrencilerin bu anlatılanların ne kadarını anlayabildiklerini veya anlatma metotlarının ne kadar verimli olduğunu ölçmüyorlar. Öğrencilere soru sorup doğru cevabı vermelerini veya yapılan testlerde yüksek not almalarını bekliyorlar. Bu yöntemler ise doğru sonucu vermiyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Dartmouth Koleji'nde yürütülen bir çalışma ile makine öğrenme teknolojisi sayesinde öğrenciler üzerinde hangi eğitim yöntemlerinin ne oranda başarılı oldukları ortaya koyuldu. 

Öğrencilerin belirli bir kavramı ne kadar iyi anladıklarını belirlemek için beyinlerindeki aktiviteyi ölçen makine öğrenme algoritması doğrultusunda çalışma içerisinde bulunan öğrenciler 'nöron puanı' ile değerlendirildi. Bu puanlama sistemi sayesinde öğrencilerin başarısı değil performansı ölçülmüş oldu.

Hâlihazırda başarılı bir şekilde çalışan bu teknoloji yine de geliştirilmeye ihtiyaç duyuyor zira nöron puanlama sisteminin sözel odaklı anlatılarda nasıl bir yol izleyeceği henüz test edilmedi. Konuyu daha iyi anlamak için 20 Haziran tarihinde Netflix'te yayınlanan 'I Am Mother' filmini seyretmenizi öneririz.
LG Stylo 5’in Reder Görüntüleri Ortaya Çıktı
LG Stylo 5’in Reder Görüntüleri Ortaya Çıktı

LG Stylo serisinin yeni modeli olan LG Stylo 5'in render görüntüleri internette paylaşıldı. LG&rs...

Klavye ve Mouse Desteği Sunan 4 Harika PS4 Oyunu
Klavye ve Mouse Desteği Sunan 4 Harika PS4 Oyunu

PlayStation 4, birçok farklı kategoriden çokça oyunu oyunculara sunuyor ancak birçok oyuncu klavye ve farenin eksikliğini hissediyor. Klavye ve fare desteği sunan oyunların sınırlı olduğunu da göz önü...

Xiaomi MIUI 11'den İlk Görüntüler Paylaşıldı
Xiaomi MIUI 11'den İlk Görüntüler Paylaşıldı

Android'in açık kaynak kodlu yapısından faydalanarak kullanıcılarına benzersiz bir deneyim yaşatan Xiaomi'nin yeni arayüz sürümü MIUI 11'in ilk ekran görüntüleri ortaya çıktı. Paylaşılan ekran görüntü...