Yapay Zekayla Öğrenciler Daha Verimli Değerlendirilecek

Yapay Zekayla Öğrenciler Daha Verimli Değerlendirilecek

Makine öğrenme teknolojisi eğitimde de çığır açacak.


Yapay zekâlar hakkında fazlasıyla korkutucu teorileri olan ve ne yazık ki geçtiğimiz yıl 14 Mart'ta hayata gözlerini yuman Stephen William Hawking'in düşünceleri yavaş yavaş gerçek oluyor. Yapay zekâlar, ileriki yıllarda eğitim sistemlerinin içine dâhil olacak ve öğrencilerin puanlarına karar verecek.

Öğretmenler, öğrencilere dersleri anlatıyorlar ancak öğrencilerin bu anlatılanların ne kadarını anlayabildiklerini veya anlatma metotlarının ne kadar verimli olduğunu ölçmüyorlar. Öğrencilere soru sorup doğru cevabı vermelerini veya yapılan testlerde yüksek not almalarını bekliyorlar. Bu yöntemler ise doğru sonucu vermiyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Dartmouth Koleji'nde yürütülen bir çalışma ile makine öğrenme teknolojisi sayesinde öğrenciler üzerinde hangi eğitim yöntemlerinin ne oranda başarılı oldukları ortaya koyuldu. 

Öğrencilerin belirli bir kavramı ne kadar iyi anladıklarını belirlemek için beyinlerindeki aktiviteyi ölçen makine öğrenme algoritması doğrultusunda çalışma içerisinde bulunan öğrenciler 'nöron puanı' ile değerlendirildi. Bu puanlama sistemi sayesinde öğrencilerin başarısı değil performansı ölçülmüş oldu.

Hâlihazırda başarılı bir şekilde çalışan bu teknoloji yine de geliştirilmeye ihtiyaç duyuyor zira nöron puanlama sisteminin sözel odaklı anlatılarda nasıl bir yol izleyeceği henüz test edilmedi. Konuyu daha iyi anlamak için 20 Haziran tarihinde Netflix'te yayınlanan 'I Am Mother' filmini seyretmenizi öneririz.
Verizon, Bulut Tabanlı Oyun Servisini Test Etmeye Başladı
Verizon, Bulut Tabanlı Oyun Servisini Test Etmeye Başladı

Verizon, Netflix benzeri bir sistemi oyunlar için yapmayı planlıyor. Bu sistemle birlikte güçlü donanım ihtiyacı olmayacak ve sistemde tek ihtiyacınız güçlü bir internet bağlantısı olacak. ...

Electronic Arts, BioWare Anthem İçin Bir VIP Demo Yayınladı
Electronic Arts, BioWare Anthem İçin Bir VIP Demo Yayınladı

BioWare, merakla beklenen oyunu Anthem için ön sipariş verenlerin ya da Origin Access abonelerinin erişebileceği bir VIP Demo sürümü yayınladı. ...

50 Bölüm Dizinin 1 Saniyede İndirebildiği İnternet Ağı
50 Bölüm Dizinin 1 Saniyede İndirebildiği İnternet Ağı

İrlanda merkezli telekomünikasyon şirketi BT Ireland, Dublin ile Londra arasına döşenen kablolarda özel bir yöntem kullanarak 400 Gbps internet hızına ulaşmayı başardı. ...