Oyuncular, Neden Pahalı Klavye Satın Alıyorlar?

Oyuncular, Neden Pahalı Klavye Satın Alıyorlar?

Oyuncu ekipmanlarına olan ilgi oldukça yoğun ve oyuncuların özel ilgi gösterdiği donanımlar arasında klavyeler en başlarda geliyor. Peki insanlar neden pahalı klavyeler alıyorlar?


Oyunculara yönelik olarak üretilen ürünlerden oluşan çok ciddi bir pazar var ve bu pazar oldukça pahalı ürünlere ev sahipliği yapıyor. Bu ürünler sadece bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için değil, gelişmiş ve ekonomik refahı belli bir düzeyin üstünde olan ülkeler için bile oldukça pahalı olabiliyor. Bu ürünlerin önemli bir kısmı da klavyeler.

Klavyeleri sadece üzerindeki tuşlara basmak için kullanıyormuşuz gibi gözükse de aslında ergonomileri, tasarımlarındaki farklılıklar, tepki süreleri ve dayanıklılıkları gibi pek çok nedenden dolayı insanların klavye tercihleri değişiyor. İnsanların klavyelere para vermelerinin pek çok sebebi var ve sebeplerin bir kısmı da kişisel. Oyuncuların klavyelere bu kadar para dökmelerinin genel sebepleri ise başka.

Numaralar yok: Oyuncuların genellikle kullanmadıkları bu kısım olmadığı için klavyeler çok daha geniş tuşlara sahip olabiliyor ya da çok daha az yer kaplayacak şekilde üretilebiliyorlar.

Mekanik tuşlar: Mekanik tuşlar diğer tuşlardan çok daha hızlı tepki veriyor ve çok daha az kuvvet uygulayarak kullanılıyor. Bu da daha akıcı bir kullanım sağlıyor. Oyunlarda hız büyük öneme sahip.

Klavye Düzeni: Klavye düzeni hem oyuncular hem de kod yazanlar için mühim. Alışılan tuş kombinasyonları ve kısayollar için tanıdık bir klavye isteyen oyuncular bu cihazlara yöneliyor.

Bilek Desteği: Destek var, oyuncuların bileklerini destekliyor. Oyuncuların bilekleri de yorulmuyor böylece.

Üretim Kalitesi: Kullanılan malzeme sayesinde bu klavyeler uzun süre kullanılabilir oluyor. Ürünlerin kullanımında da malzeme farkı kendini belli ediyor.

Temizleme Kolaylığı: Klavyenin üstünde yemek yiyip tuşların arasını temizlemeyenler dışında herkes klavye temizliğinin kolay olmasının önemini biliyor.

Dokunma Hissi: Klavyeye dokunmanın yarattığı his oyuncuların hoşuna gitmeli ki uzun süre o klavyeyi kullandıklarında aldıkları keyif azalmasın, klavye külfet gibi gelmesin.

Makrolar: Oyuncuların en sevdiği şeylerden biri, belli bir işlemi gerçekleştirmesi için özel olarak atanmış olan kısayol tuşlarıdır. Bunu bilen üreticiler de oyunculara özel makro tuşları veriyor.

Aydınlatma: Arkadan gelen aydınlatma sadece “klavyeler şekil olsun, Fast & Furious’taki arabalara benzesin” diye yapılmıyor. Özellikle karanlıkta ya da düşük ışıkta çok işe yarıyorlar.

Mini Fanlar: Bazı klavyelerin kendi içindeki mini fanlar, yoğun kullanımda ellerin terlemesini engelliyor.

Bunların dışında daha pek çok farklı sebep de oyuncuların ekipman tercihlerini etkiliyor. Klavyelerin fiyatları yüksek olsa da hem kendi başlarına fiyat/performans oranları yüksek, hem de daha iyi ekipmanlar oyundan aldığınız keyfi arttırarak oyunların fiyat/performansını yukarıya çekiyor. Bu yüzden de insanlar paraya kıyıp oyuncu klavyelerine bu kadar para veriyor. Oyuncuların aralarından seçim yapabilecekleri pek çok alternatif, Teknostore’da da satışa sunuluyor.
Onlarca Hatayı Gideren Windows 10 Güncellemesi Yayınlandı
Onlarca Hatayı Gideren Windows 10 Güncellemesi Yayınlandı

Son bir yıldır çok ciddi Windows 10 sorunlarıyla uğraşan Microsoft, belirli Windows 10 sürümleri için build 17134.619 güncellemesini yayınladı. ...

Oppo'nun Katlanabilir Telefon Patenti Ortaya Çıktı
Oppo'nun Katlanabilir Telefon Patenti Ortaya Çıktı

Oppo’nun yeni aldığı patent ile birlikte üzerinde çalıştığı katlanabilir telefon modelinin tasarım detayları ortaya çıkmış oldu. ...

Google'da Kayıtlı Olan Verilerinizi Nasıl İndirirsiniz?
Google'da Kayıtlı Olan Verilerinizi Nasıl İndirirsiniz?

Bizi bizden daha iyi tanıyan Google, verilerimizi hedefli reklamcılık için kullanan şirketlerin başında geliyor. Peki Google’daki verilerimizi nasıl görebiliriz ve hatta indirebiliriz? ...