"Anestezi Cihazlarının Hacker Saldırılarına Açık"

"Anestezi Cihazlarının Hacker Saldırılarına Açık"

Bazı hastanelerde kullanılan anestezi makinelerinin hacklenebildiği ve uzaktan kontrol edilebildiği ortaya çıktı. Bu gelişme, sağlık sektöründe kullanılan teknolojik ekipmanlara olan güveni bir miktar sarsmış durumda.


Siber güvenlik firması CyberMDX, hastanelerin ağına bağlı ve uzaktan kontrol edilebilen anestezi makinelerinin hackerler tarafından hedef alınabileceğini söyledi. Bu hackerlerin saldırıları, anestezistleri uyarması için kurulan alarmları da devre dışı bırakabilir.

Cihazları üreten GE Healthcare ise hastalara “doğrudan risk” oluşturan bir şey olmadığını söyledi. CyberMDX ise bazı modellerin, hastane bilgisayarları tarafından erişime açık olmaları durumunda risk altında olduğunu belirtti. 

Bu cihazların Asya ve ABD’de de kullanıldığının farkında olduklarını söyleyen CyberMDX yöneticisi Elad Luz, risk altındaki modellerin ise GE Aestiva 7100 ve GE Aestiva 7900 olduğunu açıkladı. 

hack

Güvenlik uzmanları genel olarak hastanelerde cihazların özel, güvenli ve mümkünse kapalı ağda tutulmaları gerektiğini savunuyor. Öte yandan üreticilerin de bu konuda azami özen göstermesi gerekiyor. 

Hackerler, bu tür cihazların kontrolünü ele geçirmeleri halinde uygulanacak olan ilaçların miktarlarını, ilaç içindeki karışımların oranlarını değiştirebilirler. Siber güvenlik şu anda hastaneler ile ilgili düzenleme yapan kurumların da en çok ilgilendikleri alanlar arasında bulunuyor. 
Chromium Microsoft Edge'den 4K Çıkışı :Google Bunu Sevmedi
Chromium Microsoft Edge'den 4K Çıkışı :Google Bunu Sevmedi

Uzun zamandır ilgilerin odağında olan Chromium Tabanlı Microsoft Edge, Netflix'i 4K çözünürlükte destekleyecek. ...

Bakan Selçuk: “Yapay Zeka Eğitiminde Dünya Lideri Olacağız”
Bakan Selçuk: “Yapay Zeka Eğitiminde Dünya Lideri Olacağız”

MEB Başkanı Ziya Selçuk, yapay zeka üzerine yaptıkları çalışmalara değindi. Yapılan açıklamalara göre Türkiye, önümüzdeki 20 yıl içinde yapay zeka konusunda öncü ülkelerden biri olacak. ...

Fornite, Dolandırıcıların Yeni Kara Para Aklama Alanı Oldu
Fornite, Dolandırıcıların Yeni Kara Para Aklama Alanı Oldu

Son zamanların en popüler oyunu olan Fornite'ın oyun içi para birimi olan V-Bucks, dolandırıcıların yeni kara para aklama yöntemlerinden biri olmuş durumda. Kötü haber ise oyunun yapımcıları henüz bi...