Verileri Hızlandıracak Yeni Mıknatıs Bulundu

Verileri Hızlandıracak Yeni Mıknatıs Bulundu

New York Üniversitesi'nde çalışan bir grup fizikçi; veri depolama teknolojisini hem hız, hem de enerji tasarrufu açısından geliştirecek yeni bir mıknatıs keşfetti.


Veri depolama teknolojisinde en önemli problemler genellikle; bilgisayarın az enerji harcamasını sağlama ve hız ile alakalı oluyor. New York Üniversitesi'nde çalışan bir grup fizikçi; veri depolama teknolojisini hem hız, hem de enerji tasarrufu açısından geliştirecek yeni bir mıknatıs keşfetti.

Bu mıknatıs türü; literatürde Singlet tabanlı bir mıknatıs olarak adlandırılan ve USb2 ismiyle de bilinen, uranyum ve antimon bileşiği içerisinde bulundu. Bu mıknatıs türünün en çok dikkat çeken yönü; veri depolama teknolojisi geliştirebilecek yapıya sahip olması.

Bu yeni mıknatıs türü, hem hız hem de veri tasarrufu sağlayacak

Bu alanda çalışan uzmanlar; USb2'deki elektronların, spin eksitonları oluşturabildiklerini ve yan yana hizalanmış manyetik alanlar yaratabildiğini keşfetti. Bu hizalanmış manyetik alanlar, daha önceki kullanılan mıknatıslardan çok daha farklı bir dizgi oluşturuyor.

Bu alanda baş araştırmacı olarak çalışan Andrew Wray; mıknatısların veri alanında nasıl kullanacağını ayrıntılı olarak açıkladı. Wray, bu manyetik alanların veri geçişleri için fazladan güç tüketimini engellediğini ve bunun da; hem hız, hem de veri tasarrufu olarak geri döndüğünü ifade etti.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
Bilgisayar Yapmayı Mümkün Kılan 10 Dolarlık PCB
Bilgisayar Yapmayı Mümkün Kılan 10 Dolarlık PCB

Raspberry Pi gibi küçük, tek kartlık bilgisayarları elde taşınabilir bir bilgisayar haline getiren bu PCB, sadece on dolarlık fiyatıyla da göz dolduruyor. ...

Snapchat, Yenilenmiş Android Versiyonunu Yayımladı
Snapchat, Yenilenmiş Android Versiyonunu Yayımladı

Uzun süredir haberlerini yaptığımız Snapchat'in Android için yenilenmiş versiyonu sonunda yayımlandı. ...

Normalden 10 Kat Daha Uzun Ömürlü Batarya Geliştirildi
Normalden 10 Kat Daha Uzun Ömürlü Batarya Geliştirildi

Telefonların batarya kapasitelerini 10 katına çıkarmayı başaran bilim insanları, bu teknolojinin ne yazık ki şu an kullanılamayacağını da söylediler. ...