iPhone 11 Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri

iPhone 11 Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri

Yıl boyunca söylenti kazanlarını fokur fokur kaynatan iPhone 11 nihayet tanıtıldı. Apple’ın Kaliforniya’daki genel merkezinde düzenlenen etkinlikte sahneye çıkan yeni iPhone, her yıl olduğu gibi serisinin en iyisi unvanına sahip oldu. iPhone 11 teknik özelliklerine ve fiyatına gelin birlikte bakalım.


Apple’ın 2018’in son aylarını ve 2019’u beklenenden daha kötü geçiren iPhone serisi, bugün itibariyle yeni üyelerine kavuştu. Firmanın tasarım ve performans açısından radikal olmasa da geliştirmeler yaptığı iPhone 11 özellikleri artık bir sır değil. Ayrıca Apple, tarihinde ikinci kez aynı anda üç iPhone modeliyle karşımıza çıktı. 

iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max ailesi, isimleri uzadıkça performansı da gelişen bir aile. Apple, bu kez en düşük fiyatlı modelini temel model olarak baz aldı. Yani geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone XR yerini bu yıl doğrudan iPhone 11 aldı. Diğer iki model ise orta ve üst seviye olarak tüketicilere sunulacak.

iPhone 11 özellikleri:

iPhone 11 tasarımı:

iphone 11

Apple, iPhone X ile birlikte standardı haline getirdiğin çentikli ekran kullanımına iPhone 11’de de devam ediyor. Ancak bu kez çentik önceki iPhone modellerine kıyasla çok daha az alan kaplıyor. Apple’ın yaptığı son geliştirmeler sayesinde FaceID ve 3 boyutlu yüz tarama gibi özelliklerin kullanılmasını sağlayan TrueDepth sensörleri, iPhone 11’de daha küçük bir alana sıkıştırıldı.

Çentiğin küçülmesi, cihazın daha geniş bir ekrana sahip olmasını, ekran gövde oranının da artmasını sağlıyor. iPhone 11’in ekran gövde oranı bir önceki modele göre yükselmiş durumda. Ayrıca firma çentik bölgesi dışında ekranın bütün kenarlarında aynı çerçeve kalınlığı standardını da sürdürüyor.

Tasarım açısından bir diğer önemli değişim ise cihazın arka kamera modülü oldu. Çıkıntılı kamera modülünden vazgeçmeyen Apple, bu kez tüm sensörleri yuvarlak köşeli bir kare içerisine oturttu. Bu kare içerisinde ise iPhone 11’e özel olarak 2 arka kamera sensörü var. Kameraların detaylı özelliklerine, birazdan daha ayrıntılı değineceğiz.

iPhone 11, iPhone X’dan bu yana standart olan cam gövdeye sahip. Apple, bu yıl cihazın daha dayanıklı olması adına gövdedeki cam malzemesini de geliştirdi. Böylece biraz daha sağlam ve özellikle çizilmelere karşı dirençli yüzeyler sunmayı amaçlıyor. Bu nedenle iPhone 11 kılıf seçeneklerinde biraz daha hafif ve kibar modeller karşımıza çıkabilir.

Apple’ın profesyonel fotoğraflara dayanan sade tasarım anlayışı, iOS 13 ve iPhone 11 duvar kağıdı standartlarında da kendisini belli ediyor. iPhone 11 ile birlikte gelen iOS 13 özel sürümü, tasarımsal olarak yine firmanın Zen mimarisi ne uyum sağlayacak çizgilere sahip. 

iPhone 11 ekran:

iphone 11

Çentiğin ve çerçeve bölgelerinin ufaldığını ve ekran olarak kullanabildiğimiz alanın artışa geçtiğini belirtmiştik. Teknik açıdan iPhone 11 ekran panelini incelediğimizde ise Apple’ın yine geleneklerine bağlı kaldığını görüyoruz. Geçtiğimiz yıl iPhone XR’da olduğu gibi, yerini alan temel model iPhone 11 de LCD ekran paneliyle geldi. 

iPhone 11 Pro ve Pro Max için OLED, iPhone 11 için de LCD ekran ayrımının nedeni ise üretim maliyetleri. Apple, teknik açıdan neredeyse birebir aynı olan iPhone modelleri arasındaki fiyat farkını ekran donanımından tasarruf ederek oluşturuyor. Tüm bu nedenlerden dolayı iPhone 11, 6,1 inç büyüklüğünde bir LCD ekrana sahip. 

6,1 inçlik ekranın çözünürlüğü ise 1792 x 828 piksel boyutunda. Bu ölçüler de bize 326 ppi değerinde piksel yoğunluğu sunuyor. LCD panelin teknik sınırlarından dolayı Apple, görsel açıdan iPhone 11 Pro ve Pro Max kadar yüksek çözünürlük ve piksel yoğunluğu veremiyor. iPhone 11, iPhone 11 Pro’ya kıyasla daha büyük ancak daha düşük kaliteli bir ekrana sahip.

Performans: Yeni Apple A13 hangi yeniliklerle geldi?

a13 omega

Apple yeni iPhone modelleriyle birlikte yeni işlemci yongası A13’ü de sahneye çıkarmış oldu. A12 Bionic ile fiziksel yapay zeka işlemcilerini standart hale getiren firma, aynı zamanda 7nm standardına da geçiş yapmıştı. Apple A13 yongası, tıpkı A12 Bionic’te olduğu gibi 7nm olarak karşımıza çıktı. Firmanın 5nm ölçülerindeki işlemciler için 2020’yi bekleyeceği iddiaları böylece kesinleşmiş oldu. 

Yeni A13 yongasının getirdiklerine bakacak olursak, en başta elbette ki enerji verimliliği bulunuyor. Apple, yeni movil işlemci yongasının özellikle iOS 13 ile birlikte çok daha yüksek performansı, daha az enerji tüketerek sunacağının garantisini veriyor. Elbette bu konuda bizim net bir şey söylememiz zor. Enerji konusunda son söz, her zaman olduğu gibi tüketicilere ait olacaktır.

İşlemci boyutunda bir azalma yaşanmasa da en önemli bileşeni olan transistörlerde büyük gelişme var. Apple A12 Bionic yongasında 6,9 milyon transistör bulunuyordu. Bu bir önceki nesil işlemcisi A11’e kıyasla %60’lık bir artış demekti. A13 ise 10 milyon transistöre sahip, bu da %25’lik bir kapasite artışı demek. 

2,66 GHz hızında 6 çekirdekli CPU, geçtiğimiz yıla kıyasla bir tık daha hızlı işlemciyle karşılaştığımızı gösteriyor. Apple’ın bu yıl iOS 13 ile birlikte ön plana çıkardığı AR (artırılmış gerçeklik) planları, kendisini A13’ün GPU bölümünde de gösteriyor. Zira A12’de 4 çekirdek olan GPU, A13’te 6 çekirdek olarak karşımızda. Bu hem oyunlarda hem de uygulamalarda görselliğin daha fazla ön plana çıkacağını gösteriyor. 

Artırılmış gerçeklik görevlerine özel olarak geliştirilen AMX bölümü ise başlı başına yeni bir mühendislik harikası. Zira bu bölüm AR işlemlerini ana çekirdeklere yük bindirmeden gerçekleştiriyor. 

Gelelim yapay zeka kısmında. Apple A12 ile standart hale getirdiği Neural Engine çekirdeğini A13’te biraz daha büyüttü. Bu bölüm, hem CPU hem de GPU’ya fazla yük binmeden yapay zekâya dayalı işlemlerin gerçekleştirilmesinden sorumlu. 

Kamera: iPhone 11, diğer telefonlardan bir sensör daha eksik

iphone 11 kamera

Apple ekrandaki farklılaşmanın bir benzerini iPhone 11’de kameralara için de uyguladı. iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max üç adet 12 MP çözünürlüğünde arka kameraya sahipken iPhone 11, iki adet 12 MP’lik arka kamera sensörüne sahip. Bu eksiklik, son kullanıcı tarafından çok hissedilmeyecek.

Yine de 3 yerine 2 arka kameralı iPhone modellerini iPhone 7 Plus ile görmeye başladık. Bu da Apple’ın çift kamera donanımını oldukça genç standart haline getirdiğini gösteriyor. iPhone 11 Pro ve Pro Max’in birebir aynı olan 3 arka kamerası artırılmış gerçeklik için büyük avantaj sağlacak, iPhone 11 bu avantajlardan biraz da olsa mahrum kalacaktır.

iPhone 11’in ön kamerası ise Truedepth sistemiyle birlikte 12 MP çözünürlüğünde sensör içeriyor. Bu kameranın özellikleri, iPhone 11 Pro ve Pro Max için de aynı. Yani Apple, ön kamerada herhangi bir ayrıma gitmiyor.

iPhone 11 teknik özellikleri:

 • Ekran: 6,1 inç LCD, 1792 x 828 piksel 326 ppi
 • İşlemci: A13 işlemci yongası, 2,66 GHz 6 çekirdekli CPU, 6 çekirdekli GPU ve yeni AMX birimi
 • RAM: 4 GB
 • Hafıza: 64 GB, 256 GB, 512 GB
 • Arka kamera: 12 MP + 12 MP çift sensör
 • Ön kamera: 12 MP ve FaceID için TrueDepth sensörleri
 • Batarya: 3.110 mAh, 28 saat kullanım süresi
 • Bağlantı: Lightning şarj ve veri aktarımı, Wi-Fi 6, kablosuz şarj, Bluetooth 5.0, 4G LTE
 • iPhone 11 renkleri: Yeşil, mor, beyaz, siyah, sarı, kırmızı

iPhone 11 Ne Kadar? iPhone 11 fiyatı ve çıkış tarihi:

 • iPhone 11 64 GB fiyat: 749 ABD doları
 • iPhone 11 256 GB fiyat: 799 ABD doları
 • iPhone 11 512 GB fiyat: 899 ABD doları

Apple, iPhone 11’i ABD, Kanada ve bazı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere iPhone 11 ailesini 11 Eylül itibariyle ön sipariş ile satışa sunacak. Ardından yine öncelikli pazarlarda iPhone 11, resmi Apple mağazalarından satın alınabilecek. Türkiye’ye geldikten sonra iPhone 11 vatan ya da Teknosa gibi yerlerde de bulunabilecek.

iPhone 11 Amerika fiyatı 749 dolar başlangıç etiketine sahip olacak. Ayrıca iPhone 11 yurt dışı fiyatı da diğer öncelikli ülkelerde küçük oynamalarla değişim gösterebilir. Örneğin Almanya’da euro, İngiltere’de ise sterlin cinsinden daha az yada biraz daha yüksek fiyatla satışa sunulabilir.

iPhone 11 kaç TL olacak sorusunun cevabı henüz net değil. iPhone 11 Türkiye fiyatı satış tarihi henüz açıklanmadı. Ancak dolar kurunu doğrudan dönüştürdüğümüzde 4260 TL’lik vergisiz fiyata ulaşıyoruz. Vergiler ve Apple Türkiye’nin kar marjı bu rakama eklendiğinde ise bizi yaklaşık 10.000 TL’lik bir başlangıç fiyatı karşılıyor. 

iPhone 11 en ucuz hangi ülkelerde bulunuyor, diğer modellerden tam olarak hangi farkları var, yurt dışından almak avantajlı mı gibi sorulara yanıt veren detaylı haberlerimizi de hazırlamaya başladık. Detaylar için takipte kalın.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
Fortnite 2018 Yılında 2,4 Milyar Dolar Gelir Elde Etti
Fortnite 2018 Yılında 2,4 Milyar Dolar Gelir Elde Etti

2018 yılında elde edilen gelirlerin açıklandığı listede Fortnite açık ara farkla birinci oldu. Eğ...

Netflix "Instagram Hikayeler'de Paylaş" Özelliği Android'de
Netflix "Instagram Hikayeler'de Paylaş" Özelliği Android'de

Daha önce sadece iOS kullanıcılarının sahip olduğu favori içeriği Instagram Hikayeler'de paylaşma özelliği artık Android kullanıcılarına da açıldı. ...

İngiliz Haber Merkezi Independent, Türkçe Yayına Başladı
İngiliz Haber Merkezi Independent, Türkçe Yayına Başladı

İngiliz halkının Indie ismiyle yakından tanıdığı haber kaynağı Independent, Türkçe yayınlarına internet üzerinden başladı. ...