Apple'ın iOS 13 ile Birlikte Sunacağı Yepyeni Özellikler

Apple'ın iOS 13 ile Birlikte Sunacağı Yepyeni Özellikler

Apple, 3 Haziran'daki WWDC 2019 etkinliğinde işletim sistemlerinin yeni sürümlerini tanıtacak. En çok merak edilen konu ise şirketin iOS 13 ile birlikte hangi yeni özellikleri sunacağı.


Apple’ın yıllık geliştirici etkinliği olan Worldwide Developers Conference ya da daha çok bilinen adıyla WWDC, 3 Haziran’da gerçekleştirilecek. Yazılım ve hizmet odaklı bir etkinlik olacak olan WWDC 2019’da şirketin iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV ürünlerini çalıştıran işletim sistemlerinin yeni sürümleri gün yüzüne çıkarılacak.

iOS 13, macOS 10.15, watchOS 6 gibi fazlasıyla merak edilen işletim sistemleri sürümlerinin Apple kullanıcılarına tanıtılacağı etkinlikte, Apple ürünlerinin yeteneklerini daha da artıran üçüncü parti geliştiriciler için bazı yeni araçlar da gün yüzüne çıkacak. Apple’ın bazı yükseltmeler getireceği uygulamaların başında Haritalar, Hatırlatıcılar ve Mesajlar yer alıyor.

WWDC 2019’da duyrulması beklenen en önemli özelliklerden biri de App Store’un direkt olarak Apple Watch’a dahil edilmesi. Apple’ın zengin uygulama mağazasının akıllı saatinin içinde bulunması, uygulama geliştiricilerin Apple Watch için daha fazla işlevsel araç ve uygulama geliştirebileceği anlamına geliyor.

iOS 13 ile birlikte tanıtılması beklenen gelişmelerden bazıları şu şekilde;

 • Apple, bu yıl da geçtiğimiz yıldaki gibi cihazların performansını artırmak ve bağlantı hızlarını yükseltmek için önemli geliştirmeler gerçekleştiriyor.
 • Uzun zamandır beklenen karanlık mod nihayet iOS 13 ile birlikte kullanıcılara sunulacak.
 • Klavye, parmağınızı ekrandan hiç kaldırmadan yalnızca harfler arasında kaydırarak yazı yazmayı destekleyecek.
 • Günlük aktivitelerinizi takip edip raporlayan gelişmiş bir sağlık uygulaması. Uygulama, ne kadar yüksek sesle müzik dinlediğinizi dahi takip edecek.
 • Üçüncü parti uygulamalarla rekabet edebilecek gelişmiş bir Hatırlatıcı uygulaması.
 • Screen Time uygulamasına ebeveynlerin çocukların kimlerle hangi süre zarfında iletişim kurabileceklerini denetlemelerine izin veren bir özellik geliyor.
 • Apple Books uygulaması güncelleniyor. Okumayı teşvik eden bir ödül sistemi ekleniyor.
 • Apple Haritalar uygulamasına bazı önemli özellikler eklenecek. Konum grupları oluşturulabilecek.
 • Arkadaşlarımı Bul ve Telefonumu Bul uygulamaları GreenTorch adlı tek bir uygulamada birleştiriliyor.
 • Dahili e-posta uygulaması, konuları sessize alma, e-posta engelleme, daha basit bir klasör arayüzü gibi güncelleştirmeler alacak.
 • Fotoğraf ve bağlantıları paylaşmak için daha basit ve kullanıcı dostu bir arayüz sunulacak.
 • Safari tarayıcı için gelişmiş bir indirme yöneticisi getirilmesi planlanıyor. Böylece tüm indirilen dosyalara tek bir ekrandan ulaşılabilecek.
APKMirror, APKPure gibi APK Siteleri Güvenilir mi?
APKMirror, APKPure gibi APK Siteleri Güvenilir mi?

APK dosyaları çoğu Android kullanıcısı tarafından kullanılır. Bazı insanlarsa güvenlik endişeleri sebebiyle APK işine hiç bulaşmaz. Çünkü virüs bir kere bulaştı mı bunun geri dönüşü yoktur, bazen büyü...

Eski Bir Kod Yüzünden Milyonlarca Cihaz Risk Altında
Eski Bir Kod Yüzünden Milyonlarca Cihaz Risk Altında

Yaklaşık 20 yıl önce Interpeak adlı şirket tarafından oluşturulan ağ protokolü, endüstri standardı hâline gelmişti. Bu protokoldeki hatalar yeni yeni gün yüzüne çıkmaya başladı. Hatalar, milyonlarca c...

9 Sonra İsminin Alan Adını Kazanan Adamın Hikayesi
9 Sonra İsminin Alan Adını Kazanan Adamın Hikayesi

Bir adam, kendi ismine sahip olan alan adını yeniden alabilmek için tam 9 yıldır bekliyor. Sizlerle Jerry Alex'in hikayesini paylaşacağız. ...