Samsung, Yeni Donanım Paketini Açıkladı

Samsung, Yeni Donanım Paketini Açıkladı

Akıllı telefonların donanımları gelişmeye devam ediyor. Samsung da bu gelişmede önemli rol oynayan şirketlerden bir tanesi ve orta sınıf telefonlara seviye atlatacak bir teknolojiyle geliyor.


Samsung, bugün yaptığı açıklamada amiral gemisi sınıfı yonga seti Exynos 990’ı duyurmuştu. Yeni yonga seti, önümüzdeki sene Galaxy S11 ve Note11 serileri gibi amiral gemisi akıllı telefonlarda kullanılacak. Şirket, şimdi de 'Çoklu Yonga Paketi'ni (uMCP) duyurdu. Bu pakette 12 GB LPDDR4X RAM ve UFS 3.0 depolama yer alıyor. Daha ilginci ise bu pakette orta segment cihazlara odaklanılmış olması.

Yeni karışımda, 1y sürecinde üretilmiş 24 gigabit RAM yongaları baz alınıyor. 1y, Samsung’un 10 nm sürecinin ikinci geliştirmesi. Başka bir deyişle işlemciler 10 nm+ gibi ancak şirket isimlendirme sırasında oyunu 1y'den yana kullanmış. Güney Koreli şirket, ilk 12 GB RAM’ini bu senenin mart ayında üretmişti ancak RAM’ler daha düşük kapasiteli 16 gigabit yongalar üzerine oluşturulmuştu. Yeni paket ile birlikte bu 24 gigabite çıkarıldı.

Orta seviye telefonlar

Samsung 12 GB RAM

Samsung, bu yeni teknolojisini orta segment pazarında kullanacak. Bundan dolayı şirket, 24 gigabit ve 16 gigabit yongaları birleştirdiği, 10 GB RAM’li alternatif bir paket de sunuyor. Yeni LPDDR4X RAM, 4.266 Mbps hıza kadar ulaşabiliyor.

Teknoloji devinin, yeni teknolojisini bütçe dostu sınıfta kullanacak olması da oldukça ilginç. Ancak 12 GB RAM’e sahip orta segment akıllı telefonları önümüzdeki sene raflarda görüp göremeyeceğimiz henüz kesin değil. En nihayetinde birçok ana akım üreticisi, amiral gemisi akıllı telefonlarında 12 GB RAM seçeneğini henüz yeni sunmaya başladı.

Şu an için 12 GB RAM’in Android’e aşırı yük bindireceği söylenebilir ancak oyunculuk odaklı akıllı telefonların da gelişmesiyle birlikte yüksek bellekli orta segment telefonlar da görmeye başlayacağız.
İnterneti Kasıp Kavuran A Word Benzeri 4 Mobil Kelime Oyunu
İnterneti Kasıp Kavuran A Word Benzeri 4 Mobil Kelime Oyunu

Yerli yapım olmasıyla bizleri gururlandıran A Word kelime oyunu, tamamıyla Türkçe oluşuyla da bulmaca severlere oldukça keyifli bir oynanış sunuyor. Peki A Word isimli mobil oyun nasıl oynanıyor? Bir ...

LG V30, V35 ve V40'a Android 9 Pie Güncellemesi Geliyor
LG V30, V35 ve V40'a Android 9 Pie Güncellemesi Geliyor

LG V30, V35 ve V40'a önümüzdeki 3 ay içinde Android Pie güncellemesi gelecek. Android Pie resmi o...

Pakistanlı Politikacı, GTA 5 Uçak Videosunu Gerçek Sandı
Pakistanlı Politikacı, GTA 5 Uçak Videosunu Gerçek Sandı

Pakistanlı politikacı, GTA 5'ten bir uçağın manevra yapıp tırdan kurtulduğu bir videoyu gerçek sanıp uçağın olmayan pilotunu övdü. Sonrasında ise nasıl bir hata yaptığının farkına varıp tweet'ini kald...