Teknoloji Devleri, ZombieLoad'a Karşı Önlemlerini Alıyorlar

Teknoloji Devleri, ZombieLoad'a Karşı Önlemlerini Alıyorlar

Intel yongalarını vuran ZombieLoad adı verilen güvenlik açığına karşı şirketler yamalar yayımladı.


Büyük teknoloji şirketleri, 2011’den sonra çıkmış neredeyse bütün Intel yongalarını etkileyen güvenlik açığı konusunda adım atmaya başladı. Salı günü araştırmacılar, ZombiLoad adı verilen güvenlik açığının detaylarını paylaştı. Güvenlik açığı, işlemcilerde yer alan şifreler, gizli mesajlaşmalar gibi hassas verileri korumasız bırakıyor.

Sizin de Intel yonga kullanan cihazlarınız varsa güncelleme yapmanız gerekebilir.

Apple

Apple, 2011’den sonra çıkan tüm Mac ve MacBook’lar için bir düzeltme yayımladı. Teknoloji devi, Pazartesi günü yaptığı açıklamada macOS Mojave 10.14.5 kullanan tüm sistemlerin yamalandığını ifade etti. Bu, Safari ve diğer uygulamalardan gelecek olan saldırıları önleyecek. Birçok kullanıcı, cihazında bir performans düşüşü gözlemlemeyecek ancak bazı Mac kullanıcıları %40’a varan bir performans düşüşü yaşayabilir. iPhone, iPad ve Apple Watch’ların ise hatalardan etkilenmediği bildirildi.

Google

Tarayıcı ve arama motoru şirketi Google da, ZombieLoad’a karşı bir yama yayımladığını onayladı. Google, Android cihazların “büyük çoğunluğunun” etkilenmediğini ancak sadece Intel kullanan cihazların yamalanmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Chromebook gibi Chrome Os cihazlar ise son sürümde zaten korunuyordu ancak yeni sürümde cihazlara kalıcı yamalar gönderilecek. Google bunlara ek olarak Windows ve Mac cihazlarının da yamalandığından emin olunması gerektiğini söyledi.

Microsoft

Microsoft da işletim sistemi ve bulut sistemi için bir yama yayımladı. TechNet’e yer alan bir habere göre şirket, müşterilerinin işlemciler için direkt olarak cihaz üreticilerinden mikro kod güncellemeleri elde etmesi gerekebileceğini söyledi.

Microsoft, kendi mikro kod güncellemelerini Windows Update vasıtasıyla kullanıcılarına sunuyor. Şirketten yapılan açıklamada Microsoft Azure kullanıcılarının ise hali hazırda korunduğunu söyledi.

Amazon

Amazon’dan bir sözcü, şirketin bulut servisi olan Amazon Web Services için güncelleme yapıldığını söyledi. Şirket, sitesinden yaptığı açıklamada “AWS altyapısı, bu tarz hatalara karşı korunacak şekilde tasarlandı ve uygulandı. Ayrıca bu saldırıdan korunmak için ek korumalar konuşlandırıldı.
Fiyat/Performans Oranı En Yüksek 7 Ekran Kartı
Fiyat/Performans Oranı En Yüksek 7 Ekran Kartı

Oyuncuların vazgeçilmez bilgisayar bileşeni olan ekran kartları, son yıllarda iyice cep yakar hale gelmeye başladı. Bugün sizler için fiyatına oranla en iyi performansı sunan 7 ekran kartını listeliyo...

Guinness Dünya Rekoru Kazanan Oyun Koleksiyoncusu
Guinness Dünya Rekoru Kazanan Oyun Koleksiyoncusu

Teksas'ta yaşayan Antonio Monteiro, 20.000'den fazla video oyun koleksiyonu ile Guinness Dünya Rekoru'nun sahibi oldu. ...

Intel, iPhone İçin Üreteceği 5G Modemlerden Vazgeçti
Intel, iPhone İçin Üreteceği 5G Modemlerden Vazgeçti

Intel, akıllı telefonlar için modem üretmeyeceğini, geliştirilmesi için yatırımlarına devam edeceğini, bilgisayar sektörüne yoğunlaşacağını belirtti. ...