Facebook, Etik Yapay Zeka Çalışmalarına Başladı

Facebook, Etik Yapay Zeka Çalışmalarına Başladı

Facebook'un, yapay zeka ile ilgili çalışmaları artık herkesin bildiği bir konu haline geldi. Hatta yapay zekası çeşitli tepkilere de neden olmuştu. Facebook bu konunun üzerinde çalışmaya başladı.


Facebook da diğer meslektaşları gibi etik bir yapay zeka için çalışmalar yapıyor. Sosyal ağ, bağımsız bir etik yapay zeka araştırması yapmak için Münih Teknik Üniversitesi ile ortak bir çalışma yapmaya karar verdi. “Yapay Zekada Etik Enstitüsü”, endüstrinin tek başına cevap veremediği, adil olma, gizlilik, güvenlik ve şeffaflık gibi konuların araştırılmasını sağlayacak.

Facebook, önümüzdeki beş yıl boyunca 7.5 milyon dolarlık bir hibe verecek ve kendi bulgularını da üniversite ile paylaşacak. MTÜ’den Dr. Christoph Lütge, akademik camiadan, iş hayatından ve sivil kişilerin oluşturduğu danışma kurulunun da yardımıyla enstitüye başkanlık yapacak.

Yeni araştırma merkezi çalışmalarını yayınlamakta özgür olacak ve ayrıca dışarıdan başka kurumlar ve uzmanlarla da iş birliği yapabilecek.

Bu enstitüyü kurma fikri, Facebook’un kendi yapay zekası ile alakalı etik konularla uğraşması ile ortaya çıktı. İnsanlar Facebook’un yapay zekasını politik olarak ön yargılı olmakla suçladılar. Bu suçlamaların hedefinde haber kaynağınızın önceliklendirilmesi ve hedefli reklam uygulamaları ilk sıralarda geliyor. Bu enstitünün kurulmasıyla Facebook’un yapay zekası adil olarak kalması ve istenmeyen olayların önüne geçilmesi planlanıyor.
Toplam İnternet Sitesi Sayısı 2 Milyara Ulaşmak Üzere
Toplam İnternet Sitesi Sayısı 2 Milyara Ulaşmak Üzere

İnternet, kısa sürede dünyanın en köklü iletişim aracı haline geldi. Küresel ağda birbirimizle haberleşmemizi sağlayan internet sitelerinin sayısı ise gün geçtikçe artıyor. Her saniye ortalama 4 ila 5...

iOS 13 ile iPad'lere Birden Fazla Yeni Özellik Geliyor
iOS 13 ile iPad'lere Birden Fazla Yeni Özellik Geliyor

Bloomberg'in haberine göre Apple, başta karanlık mod olmak üzere iOS 13 için pek çok işlevsel yeni özellik üzerinde çalışıyor. ...

Pokémon Sword & Shield’ın Yeni Fragmanı Yayınlandı
Pokémon Sword & Shield’ın Yeni Fragmanı Yayınlandı

Efsane Pokémon serisinin yeni oyunu Sword & Shield için geçtiğimiz günlerde yeni bir fragman yayınlandı. Fragmanda Pokémon'ları daha büyük ve daha güçlü hale getiren Dynamax ve Gigantamax mekanikleri ...