İnternetten Film İndirenler İçin Diyanet'ten Açıklama

İnternetten Film İndirenler İçin Diyanet'ten Açıklama

Diyanet, yayınladığı aylık dergide, internet üzerinden izinsiz film, müzik, kitap gibi dijital ürünler indiren kişilerin “hak gasp ettiğini” söyledi.


Günümüzde pek çok sektörün dijitalleşmesi, telif yasalarının oluşmasını sağladı. İnsanlar son derece kolay bir şekilde film, müzik, kitap gibi ücretli ürünlere sahip olmaya başladı ve bu da beraberinde tartışma konuları yarattı. Nesnel bir ürün olmasa da ortada maddi ve manevi bir emeğin konulduğu dijital ürünlere diyanetten de bir açıklama geldi.

İzinsiz indirilen ürünler hakkında açıklama yapan Diyanet, bu tarz olayları “hak gasp etmek” olarak nitelendirerek caiz olmadığını açıkladı. Diyanet’in aylık dergisinde “İnternetten program, yazılım, kitap, müzik indirmek ve bunları kullanmak helal midir?” sorusuna karşılık; “Hak ihlalleri elektronik ve bilgisayar dünyasında da yaşanmaktadır. Bu tür haksız davranışlar sadece bireylerin hakkını gasp etmiş olmamakta, aynı zamanda o alanlarda emek harcayan insanların yeni ürünler üretme konusundaki şevkini kırmakta, bu da kamu hakkı ihlaline dönüşmektedir. Bu sebeple birer emek mahsülü olarak internet ortamında geçirilmiş olan her türlü program, yazılım, kitap, müzik vb. ürünleri ilgililerin izni olmadan elde edip kullanmak caiz değildir.” cevabı verildi.

korsan film

Torrent ve Korsan Siteler Öncüler

Bu sorun, şu sıralar sadece ülkemizde değil tüm dünyada büyük bir sorun halini almış durumda. Özellikle film ve oyun şirketlerinin mücadele ettiği sektörde, pek çok insan Torrent ve korsan film, dizi izleme sitelerini tercih ediyor. Bu da gerçek hak sahiplerinin para kazanamamasına ve haliyle yeni film ve dizilerin sekteye uğramasına neden oluyor. 

movie

Ne Yapabilirim?

Ülkemizde uzun yıllar boyunca oyun ve filmin “ücretsiz” elde edilebilir algısı bulunmakta. Mahallelerimizde yer alan film ve oyun dükkanlarında bile korsan içerikleri satın alıyorduk. Bu olay, Steam’in yaygınlaşması ile oyun sektörü için önemli ölçüde düzeldi diyebiliriz, ancak film sektörünün biraz daha zamana ihtiyacı varmış gibi görünüyor. Netflix, Blu TV gibi çevrimiçi yayın hizmetleri korsanı önemli ölçüde engellese de hala Torrent ve korsan film sitelerini takip eden çok sayıda insan var. 
Google'dan, Wimbledon Tenis Turnuvası İçin Sürpriz Yumurta
Google'dan, Wimbledon Tenis Turnuvası İçin Sürpriz Yumurta

Oluşturduğu sürpriz yumurtalarla kullanıcıların ilgisini çekmeyi başaran Google, şimdi de Wimbledon Tenis Turnuvası ile ilgili bir sürpriz yumurta oluşturdu. Söz konusu oyun, turnuvanın skor tablosunu...

Windows 7 Kullanıcılarının Windows 10'a Geçiş Hızı Arttı
Windows 7 Kullanıcılarının Windows 10'a Geçiş Hızı Arttı

Microsoft'un en başarılı işletim sistemlerinden biri olan Windows 7'nin yazılım desteği, bilindiği gibi 2020'de sonlanıyor. Yazılım desteğinden mahrum kalmak istemeyen kullanıcılar, Windows 10'a geçiş...

A101'in 14 Şubat'ta Satışa Sunacağı 3 Teknolojik Ürün
A101'in 14 Şubat'ta Satışa Sunacağı 3 Teknolojik Ürün

Aktüel ürünleri ile müşterilerine uygun fiyatlı teknolojik ürünler sunan A101, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde yeni bir TV ve akıllı telefon almak isteyenleri fazlasıyla sevindirecek. ...