Snapdragon 865'in Şaşırtıcı Geekbench Skoru

Snapdragon 865'in Şaşırtıcı Geekbench Skoru

Qualcomm, şu anda kullanılan amiral gemisi mobil işlemcisi Snapdragon 855’in yerini alacak olan çipseti snapdragon 865’i test etmeye başlamış gibi gözüküyor. Yeni çip, performans testlerinde ortaya çıktı.


Geçtiğimiz aralık ayında Qualcomm, ilk 7nm tabanlı mobil işlemcisi olan Snapdragon 855’i piyasaya sürmüştü. Daha sonra da bu 2,84GHz’lik cihazın bir büyük modeli gelmişti. Yeni çip 2,96GHz işlem hızına sahipti ve SD 855+ olarak anılıyordu. O günlerden bu yana Snapdragon’un bir sonraki amiral gemisi telefon çipi Snapdragon 865’in bu yılın sonlarında tanıtılacağı söyleniyordu.

Geekbench’te ortaya çıkan Qualcomm Kona adlı bir cihaz, Snapdragon 865’in varlığını ortaya çıkarmış olabilir. Hem tek çekirdek hem de çoklu çekirdek puanlarından SD 855’ten çok daha iyi performans gösteren bu işlemci, testte 6 GB RAM ve Android 10 işletim sistemine sahip bir telefonda denendi.

snapdragon-865-geekbench

Snapdragon 855, tek çekirdek işlemci puanı olarak 3500 civarında bir puan alırken, çoklu çekirdek işlemci skoru da 11 bin civarında oluyordu. Bu modelin kod adı da ‘msmnile’ idi. Qualcomm Kona adlı cihazın msmnile işlemcili versiyonu ise SD855’ten daha yüksek performans gösterdi. Snapdragon 865 adeta şov yaparak tek çekirdek puanını 4149’a, çoklu çekirdek skorunu da 12915’e çıkardı.  Geekbench listelerinde SD855’in temel frekansı 1,78GHz olarak gösterilse de Qualcomm Kona için bu sayı 1,8GHz oldu.

Daha önce Qualcomm’un iki farklı SD 865 çipseti duyurabileceği söyleniyordu. Bu çiplerden birinin 4G LTE özellikli olacağı, diğerinin ise 5G modem barındıracağı söyleniyordu. Bu iki varyantın adlarının ise Huracan ve Kona olacağı iddia edilmişti. Geekbench’te ortaya çıkan yeni listeleme, Kona ismini doğrular nitelikte.

Snapdragon 865’in LPDDR5X RAM, UFS 3.0 depolama ve HDR10+ standardına sahip olması bekleniyor. İkinci nesil 7nm çipset olacak olan SD 865, bu yılın sonunda, muhtemelen bir önceki model gibi aralık ayında duyurulacak.
Galaxy A40, A50 ve A70'e Süper Kahraman Kılıfları Geliyor
Galaxy A40, A50 ve A70'e Süper Kahraman Kılıfları Geliyor

Avengers : Endgame’in çıkmasıyla Galaxy S10 ailesi için Marvel’in süper kahramanları temalı kılıflarını piyasaya süren Samsung, Marvel ile olan ortaklığını daha da genişletmeye karar verdi. Şirket, Ga...

Samsung Galaxy Fold'un Ön Satışı İptal Edildi
Samsung Galaxy Fold'un Ön Satışı İptal Edildi

Geçtiğimiz hafta içerisinde ortaya çıkan Galaxy Fold ile ilgili ekran sorunları doğrultusunda cihaz, ön satıştan geri çekildi. ...

Samsung Galaxy A50, Bluetooth SIG'den Onay Aldı
Samsung Galaxy A50, Bluetooth SIG'den Onay Aldı

Galaxy M serisinin lansmanı için hazırlıklarına devam eden Samsung'un, yeni bir Galaxy A serisi üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı. Wi-Fi Alliance ve GeekBench'in ardından Bluetooth SIG onayı da aldığ...