Snapdragon 865'in Şaşırtıcı Geekbench Skoru

Snapdragon 865'in Şaşırtıcı Geekbench Skoru

Qualcomm, şu anda kullanılan amiral gemisi mobil işlemcisi Snapdragon 855’in yerini alacak olan çipseti snapdragon 865’i test etmeye başlamış gibi gözüküyor. Yeni çip, performans testlerinde ortaya çıktı.


Geçtiğimiz aralık ayında Qualcomm, ilk 7nm tabanlı mobil işlemcisi olan Snapdragon 855’i piyasaya sürmüştü. Daha sonra da bu 2,84GHz’lik cihazın bir büyük modeli gelmişti. Yeni çip 2,96GHz işlem hızına sahipti ve SD 855+ olarak anılıyordu. O günlerden bu yana Snapdragon’un bir sonraki amiral gemisi telefon çipi Snapdragon 865’in bu yılın sonlarında tanıtılacağı söyleniyordu.

Geekbench’te ortaya çıkan Qualcomm Kona adlı bir cihaz, Snapdragon 865’in varlığını ortaya çıkarmış olabilir. Hem tek çekirdek hem de çoklu çekirdek puanlarından SD 855’ten çok daha iyi performans gösteren bu işlemci, testte 6 GB RAM ve Android 10 işletim sistemine sahip bir telefonda denendi.

snapdragon-865-geekbench

Snapdragon 855, tek çekirdek işlemci puanı olarak 3500 civarında bir puan alırken, çoklu çekirdek işlemci skoru da 11 bin civarında oluyordu. Bu modelin kod adı da ‘msmnile’ idi. Qualcomm Kona adlı cihazın msmnile işlemcili versiyonu ise SD855’ten daha yüksek performans gösterdi. Snapdragon 865 adeta şov yaparak tek çekirdek puanını 4149’a, çoklu çekirdek skorunu da 12915’e çıkardı.  Geekbench listelerinde SD855’in temel frekansı 1,78GHz olarak gösterilse de Qualcomm Kona için bu sayı 1,8GHz oldu.

Daha önce Qualcomm’un iki farklı SD 865 çipseti duyurabileceği söyleniyordu. Bu çiplerden birinin 4G LTE özellikli olacağı, diğerinin ise 5G modem barındıracağı söyleniyordu. Bu iki varyantın adlarının ise Huracan ve Kona olacağı iddia edilmişti. Geekbench’te ortaya çıkan yeni listeleme, Kona ismini doğrular nitelikte.

Snapdragon 865’in LPDDR5X RAM, UFS 3.0 depolama ve HDR10+ standardına sahip olması bekleniyor. İkinci nesil 7nm çipset olacak olan SD 865, bu yılın sonunda, muhtemelen bir önceki model gibi aralık ayında duyurulacak.
YDS ve YÖKDİL’e Online Olarak Çalışabileceğiniz 10 Uygulama
YDS ve YÖKDİL’e Online Olarak Çalışabileceğiniz 10 Uygulama

YDS ve YÖKDİL hazırlık için kullanabileceğiniz Remzi Hoca gibi uygulamaları ve siteleri sizin için derliyoruz. Bu yazımızda hem yabancı dil sınavı hazırlığı için tercih edilen uygulamaları, hem de YÖK...

Epic Games'ten 39 TL'lik Ücretsiz Oyun Fırsatı
Epic Games'ten 39 TL'lik Ücretsiz Oyun Fırsatı

Steam'e rakip olduktan sonra büyük bir atılım gerçekleştiren Epic Games, şimdi de JackBox Party Pack'i ücretsiz veriyor. ...

Nvidia, MacBook'tan 7 Kat Daha Hızlı Dizüstülerini Tanıttı
Nvidia, MacBook'tan 7 Kat Daha Hızlı Dizüstülerini Tanıttı

Tayvan’ın başkenti Taipei’de düzenlenecek Computex 2019 öncesinde, Nvidia adet şov yaptı. Yeni dizüstü bilgisayarlarıyla MacBook’lara rakip ürün gamına giriş yapan firma, hem hafif hem de yüksek perfo...