Afrika'nın İlk Akıllı Telefon Fabrikası Ruanda'da Açıldı

Afrika'nın İlk Akıllı Telefon Fabrikası Ruanda'da Açıldı

Afrika kıtasının ilk akıllı telefon fabrikası, Ruanda'da faaliyete geçti. "Mara" isimli bir fabrikada üretilecek olan akıllı telefonlar hem Ruanda hem de diğer Afrika ülkelerindeki insanların hizmetine sunulacak.


Akıllı telefonlar, bugün pek çoğumuzun elinde olan ve varlığına çok da şaşırılmayacak ürünler. Ancak bu durum, dünya genelinde geçerli değil. Bazı ülkelerde akıllı telefonların yaygınlıkları bir yana, bulmak bile mümkün olmuyor. Bu ülkelerden bir tanesi de Afrika kıtasında bulunan Ruanda. Ruanda bugün, bölge halkının sadece yüzde 52.1'ine internet erişimi verebiliyor.

Ülke, ekonomik koşullar nedeniyle akıllı telefonlara neredeyse erişemiyor. Akıllı telefon satın alabilecek güçte olan kişiler, genel olarak ülkenin zengin kesimi. Ancak bundan sonra Ruanda, kendi akıllı telefon markasına sahip olacak. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, ülke halkının teknolojiye daha ekonomik olarak erişebilmeleri için Afrika'nın ilk akıllı telefon fabrikasını kurduklarını duyurdu.

Telefon kullanan bir kadın

Ruanda'da kurulan akıllı telefon fabrikasının ismi "Mara". Mara markası bünyesinde üretilecek akıllı telefonlar, Android işletim sistemine sahip olacak. Fabrika dün itibarıyla seri üretime başlamış durumda. Fabrika bünyesinde 200 çalışan var ve üretilecek olan akıllı telefonların fiyatı, 129 dolar ila 189 dolar arasında değişecek.

Akıllı telefonların artık bir lüks değil, genel bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Kagame, üretilecek telefonların yüksek teknolojik özelliklere sahip olacağını ve bölge halkının bu telefonları, iki yıla varan taksitle alabileceğini söyledi. Kagame, akıllı telefonların teknolojiye olan erişimi kolaylaştıracağını ifade etti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir diğer isimse Mara'nın üst düzey yöneticilerinden Ashish Thakkar'dı. Thakkar, Afrika'nın en büyük rüyalarından birinin Mara ile gerçekleştiğini söyleyerek, üretecekleri akıllı telefonların diğer Afrika ülkelerine de ihraç edileceğini açıkladı. Thakkar'ın en dikkat çekici çıkışı ise telefonların üretim süreciyle ilgiliydi. Thakkar, akıllı telefonların montajının değil, tüm üretiminin bu fabrika bünyesinde yapılacağını söyledi.
İddia: Apple, 2020'de 4 Adet 5G'li iPhone Piyasaya Sürecek
İddia: Apple, 2020'de 4 Adet 5G'li iPhone Piyasaya Sürecek

Bir analist, şirketin gelecek sene çıkaracağı akıllı telefonlar ile alakalı ilginç bir iddia ortaya attı. Analiste göre Apple, önümüzdeki sene içerisinde 5G bağlantı desteğine ve OLED ekrana sahip 4 d...

Anket: ‘Google Stadia’ Türkiye'de En Fazla Kaç Para Olmalı?
Anket: ‘Google Stadia’ Türkiye'de En Fazla Kaç Para Olmalı?

AMD ile ortaklık yapan Google, bu hafta Stadia isimli yeni platformunu tanıttı. Herhangi bir özel donanım talep etmeyen Stadia, istediğiniz her oyuna internet üzerinden anında ulaşma imkanı sunacak. T...

Cinemaximum mu Yoksa Yapımcılar mı: Sizce Kim Haklı?
Cinemaximum mu Yoksa Yapımcılar mı: Sizce Kim Haklı?

Türkiye sinema sektörünün en büyük salon işletmecisi Mars Sinema Grubu ile ülkemizin önde gelen film yapımcılarının arası makas gibi açıldı. Peki sinemanın en önemli unsuru olan izleyicinin gözünden h...