Nvidia, Yapay Zekâ Eğitim Modülü Jetson Xavier NX'i Tanıttı

Nvidia, Yapay Zekâ Eğitim Modülü Jetson Xavier NX'i Tanıttı

ABD’li teknoloji şirketi ve donanım üreticisi Nvidia, yapay zekâ sistemlerinin yayılması ve eğitilmesi için geliştirdiği modülü Jetson Xavier NX’i duyurdu. Kredi kartı büyüklüğündeki bu modül mart ayında çıkacak.


Nvidia, bugün drone'lar, arabalar ve robotlar gibi cihazlardaki yapay zekâ sistemlerinin yayılması ve eğitilmesi için geliştirdiği modülü Jetson Xavier NX’i duyurdu. Xavier NX, sadece bir kredi kartı boyutunda ve sadece 10 vat gibi bir güç harcarken yapay zekâ iş yükü için 21 TOPS (saniye başına tera işlemi) hızına ulaşabiliyor.

Nvidia Başkan Yardımcısı Deepu Talla, tanıtımdan önce gerçekleştirdiği konuşmada “Xavier’i aldık ve çok yüksek performanslar için ayarladık ancak burada 10 ile 15 vatlık güç bütçesi hedefledik. Bu da otonom ve robotik dünyasındaki birçok segment için oldukça önemli” ifadelerini kullandı.

Nvidia ve Google karşı karşıya

nvidia

Bugün, aralarında Google, Arm ve Qualcomm gibi 30 yapay zekâ şirketlerinin bulunduğu konsorsiyum, MLPerf Inference 'benchmark' sonuçlarını açıkladı. Bu girişimin amacıysa makine öğrenmesi donanım ve yazılım hızlanma performansını değerlendirebilecek endüstri çapında standart yaratmaktı.

Nvidia, Turing mimarisi GPU’sunun Google’ın TPU’su (tensör işleme birimi) gibi rakiplerini, veri merkezlerindeki beş “benchmark”ta alt ettiklerini açıkladı. Jetson Xavier, makine çevirisi ve nesne tespiti gibi alanlarda ise rakiplerini kıl payı farkla geçmeyi başardı.

2020’nin mart ayında çıkacak olan Jetson Xavier NX’in 399 dolar olarak açıklandı. Bu fiyatı vergiler ve kâr payı gibi durumları hariç tutarak günümüz kuruyla TL’ye çevirdiğimizde 2.298 lira olacağı görülüyor.
1,2 Trilyon İletkenli, Dünyanın En Büyük Yongası
1,2 Trilyon İletkenli, Dünyanın En Büyük Yongası

Bilgisayar donanımları denildiğinde genellikle aklımıza ufak ve parçalar gelse de daha yoğun işlemlerin altından kalkabilmek için donanımların boyutlarını büyütmek gerekebiliyor. İşte Cerebras Systems...

Huawei, MWC 2019’da Katlanabilir 5G Telefonunu Sergileyecek
Huawei, MWC 2019’da Katlanabilir 5G Telefonunu Sergileyecek

Şubat ayında Barselona’da gerçekleştirilecek olan Mobile World Congress öncesinde Huawei’den iddialı bir açıklama geldi. ...

Can Sıkıntınızı Sünger Gibi Çekecek 7 İlginç İnternet Sitesi
Can Sıkıntınızı Sünger Gibi Çekecek 7 İlginç İnternet Sitesi

İnternette yapacak herhangi bir şey bulamamaktan şikayetçiyseniz, bu internet siteleri sıkıntınızı sünger gibi alacak. Sizin için farklı içeriklere sahip 7 internet sitesini derledik. ...