Araştırmaya Göre 2020, HarmonyOS'un Yılı Olacak

Araştırmaya Göre 2020, HarmonyOS'un Yılı Olacak

Bir pazar araştırma şirketinin açıklamalarına göre Huawei, kendi işletim sistemi HarmonyOS'la çalışan bir veya iki telefon modelini Çin piyasasına sürecek.


Çinli teknoloji devi Huawei, geçtiğimiz haftalarda düzenlediği etkinliklerde kendi işletim sistemi HarmonyOS'u tanıttı. Pek çok teknolojik üründe kullanılabilecek bir yapısının olduğu ifade edilen HarmonyOS'un şimdilik akıllı telefonlarda kullanılmayacağı açıklanmıştı ancak analistlere göre durum pek de öyle olmayacak.

Aslına bakılacak olursa Huawei'nin bir işletim sistemi üzerinde çalıştığı ilk kez 2012 yılında ortaya çıkmıştı. Ancak geçtiğimiz mayıs ayında ABD hükümetinin aldığı kararlar, şirketin kendi işletim sistemi kartını oynamasını mecbur bıraktı. Tüm bu yaşananlara rağmen Huawei, Google'a bağlılığını HarmonyOS'un tanıtımında bile dillendirdi.

huawei

Counterpoint Reserach'ün Araştırma Direktörü Neil Shah, yaptığı açıklamalarda Huawei'nin HarmonyOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlar üreteceğini ve bu telefonları Çin piyasasına süreceğini açıkladı. Yaptığı açıklamaların kendi beklentileri olduğunu vurgulayan Shah, Huawei'nin bu yıl içerisinde Çin piyasasına süreceği bir veya iki modelinin HarmonyOS işletim sistemine sahip olacağını, gelecek yılsa HarmonyOS işletim sistemine sahip olan en az üç telefon modelinin piyasaya sürüleceğini söyledi. Shah'ın açıklamalarına göre Huawei, Google ile ilişkilerini bozmak istemiyor ancak kendi çıkarları için HarmonyOS'un kullanılması bir zorunluluk haline gelmiş durumda.

Shah'a göre HarmonyOS bu yıl sonuna kadar Huawei'nin Çin'deki pazar payının yüzde 0.1'ini karşılayacak. Önümüzdeki yılın sonlarına gelindiğindeyse bu rakam yüzde 5'e yükselecek. HarmonyOS'un bu yılki küresel pazar payınınsa yüzde 0.03 seviyelerinde olması bekleniyor.

harmony OS

Çin'de Google'ın etkili bir hizmet veremediğini açıklayan Shah, Android ve dolayısıyla da Google'ın tüm nimetlerinden faydalanan Samsung ve LG gibi teknoloji devlerinin de Çin piyasasındaki yerini güçlendirmek için HarmonyOS'u tercih edebileceklerini söylüyor. Huawei'nin de bu ortaklıklara kapı aralamak için hazır olduğunu söyleyen Shah'a göre diğer Çinli teknoloji üreticilerinin de Huawei'yle ortaklık kurmak istemesi durumundaysa Google ve Android'in büyük bir sıkıntının içine düşmesi su götürmez bir gerçek.

Shah'ın açıklamalarının en can alıcı noktasıysa HarmonyOS'un küresel pazar payıyla ilgili. Shah'a göre 2020 yılı HarmonyOS için patlamanın yaşandığı bir yıl olacak ve bu işletim sistemine sahip akıllı telefonlar, küresel pazar payının yüzde 2'lik kısmına hakim olacak.

Bu noktada hatırlatmamız gereken bir diğer noktaysa Harmony OS'un geniş kapsamlı bir işletim sistemi olması. Huawei'nin işletim sistemi sadece akıllı telefonlar için değil akıllı saatler, televizyonlar, IoT cihazları, otomobillerin beyinleri ve hatta bilgisayarların işletim sistemlerinde bile kullanılabilecek. Bu da Huawei'nin, arkasına diğer Çinli üreticileri aldığı takdirde çok büyük bir ürün paletinin olacağı anlamına geliyor.
Yarım Kalan Örümcek Adam 4'e Ait Oynanış Videosu Yayınlandı
Yarım Kalan Örümcek Adam 4'e Ait Oynanış Videosu Yayınlandı

Spider-Man 4'ün iptal edilen oyununa dair bir oynanış videosu yayınlandı. Yayınlanan video, oyunun genel görünümünden çok mekaniklerini gösteriyor. Yine de bu video, pek çok Spider-Man hayranına 'keşk...

Messenger'ı Facebook Hesabı Olmadan Nasıl Kullanabiliriz?
Messenger'ı Facebook Hesabı Olmadan Nasıl Kullanabiliriz?

Dünya çapında en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan Messenger, Facebook hesabı olmadan kullanılmadığı "sanıldığı" için birçok kullanıcı sadece mesajlaşma hizmeti için Facebook hesapl...

GTA 6 Çok Yakında Duyurulabilir
GTA 6 Çok Yakında Duyurulabilir

Rockstar Games'in GTA VI'nın duyurusu için hazırlıklara başladığı iddia edildi. Zira firma, ofislerinin önündeki Red Dead Redemption 2 panosunu kaldırdı. ...