Google, Yeni Görsel Arama Teknolojisini Tanıttı

Google, Yeni Görsel Arama Teknolojisini Tanıttı

Google I/O 2019 etkinliğine her zaman olduğu gibi yine arama teknolojilerini tanıtarak başladı. Arttırılmış gerçekliği Google Görsel Arama sonuçlarına getiren yeni teknoloji, aradığınız hemen hemen görsel bilginin 3 boyutlu olarak görüntülenmesini sağlıyor.


Görsel aramalarımızı yaparken, sonuçları çoğunlukla karşımıza iki boyutlu ve düzlem halinde sonuçlar çıkıyor.. Eğer spesifik olarak üç boyutlu bir görsel aramıyorsak, ilgili sonuçlara ulaşamıyoruz. 

Google’ın I/O 2019 etkinliğinde tanıttığı ilk hizmeti, 3 boyutlu görsel arama sonuçları oldu. Tanıtım sırasında Google yetkilileri, arttırılmış gerçekliğin artık daha ulaşılabilir olacağını söylediler. 

Hemen aşağıda Google’ın 3 boyutlu görsel arama teknolojisine dair bazı örnekler var:

 

Örneğin bir “köpek balığı” araması yaptığınızda, solda yer alan bilgi kartına ek olarak 3 boyutlu bir köpek balığı modeli de yer alıyor. Eğer oraya tıklarsanız, ekranda her açıdan gözlemleyebileceğiniz bir köpek balığı beliriyor. Bu köpek balığını kameranızı kullanarak, etrafınızda görebiliyor, gerçek dünya ile telefonunuz sayesinde bağlantı kurabiliyorsunuz. 

Bir diğer örnek ise insan anatomisi üzerine. Eğer kasların nasıl esnediğiniz merak eder ve “kas esnemesi” araması yaparsanız, yine konuya ilişkin 3 boyutlu modelleri görüntüleyebiliyorsunuz. 

Google’ın yeni 3 boyutlu görsel arama teknolojisi yakında kullanımda olacak. I/O 2019 etkinliğinde tanıtılan teknolojileri aktarmaya devam ediyoruz. Takipte kalın.




Call of Duty: Modern Warfare'in 1.08 Güncellemesi Yayınlandı
Call of Duty: Modern Warfare'in 1.08 Güncellemesi Yayınlandı

Günümüzün en popüler FPS oyunlarından olan Call of Duty: Modern Warfare için 1.08 güncellemesi yayınlandı. Genel olarak hata düzeltmelerini ele alan güncelleme, silahlar üzerinde yapılan bazı değişikl...

Hiç Beklenmedik Bir Anda: AirPods 2 Bu Yıl Çıkabilir
Hiç Beklenmedik Bir Anda: AirPods 2 Bu Yıl Çıkabilir

Apple Analisti Ming-Chi Kuo'nun 2020 yılında piyasaya sürüleceğini iddia ettiği AirPods 2, bu yıl piyasayada olabilir. ...

Ninja, 100.000 Kill'e İlk Kim Ulaşacak?' Kapışmasını Yitirdi
Ninja, 100.000 Kill'e İlk Kim Ulaşacak?' Kapışmasını Yitirdi

Twitch'in en ünlü yayıncısı Ninja, Fortnite'ta uzunca süredir galibi beklenen yarışmayı HighDistortion'a karşı kaybetti. ...