Milyonlarca Işık Yılı Uzaktaki Galaksi Kümeleri Görüntülendi

Milyonlarca Işık Yılı Uzaktaki Galaksi Kümeleri Görüntülendi

Kullandığımız teknolojilerle gitmemizin mümkün bile olmadığı uzaklıklardaki galaksiler, ne var ki insanlarda fazlasıyla ilgi uyandırıyor. Yeni bir yapay zekâ teknolojisi ise bu galaksileri görüntülemeye olanak tanıyor.


Galaksi kümeleri, birlikte hareket eden yüzlerce hatta binlerce galaksinin birleşmesinden oluşuyor. Uzun yıllardır bilinen en büyük gök yapıları olan galaksi kümeleri, en büyük gök yapısı unvanını keşfedilen süper kümelere bırakmıştı.

teleskop galaksi

Galaksi kümeleri tahmin edemeyeceğimiz kadar büyük. Bu büyüklüklerine rağmen ne yazık ki onları görüntüleyemiyoruz çünkü onlarla aramızda milyonlarca ışık yılına tekabül eden bir uzaklık bulunuyor. Bir doktora öğrencisi ise derin öğrenme temelli yapay zekâ sayesinde bu galaksi kümelerinin neye benzediğini ortaya koydu.

galaksi kümesi

Deep-CEE (Galaksi Kümesi Çıkarma ve Değerlendirme İçin Derine Öğrenme) adı verilen yapay zekâ aracı, galaksi kümeleri her ne kadar uzakta olursa olsun ve her ne kadar az ışık saçar olursa olsun uzay boşluğunun karanlığından onları ayırt etmeyi başarıyor ve bilim insanlarına kullanılabilecek somut sonuçlar veriyor.

Lancaster Üniversitesi'nde doktora öğrencisi ve aynı zamanda projenin başında olan Matthew Chan: “Yeni aletimizi evrenin daha önce hiç keşfedilmemiş bölgelerine daha geniş kapsamlı ve derin araştırma yapacak olan Büyük Sinoptik Araştırma Teleskopu (LSST) gibi devrim niteliğindeki projeler üzerinde çalıştıracağız" açıklamalarında bulundu. 
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
EA, Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Üzerine Çalıştığını Açıkladı
EA, Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Üzerine Çalıştığını Açıkladı

EA, bulut tabanlı oyun deneyimine dâhil olmak için çalıştıklarını açıkladı. EA’den yapılan açıklamaya göre şirket, bulut tabanlı oyun sistemi için çok iddialı geliyor. ...

Xiaomi Mi 9'un Üç Arka Kamera ile Geleceği Doğrulandı
Xiaomi Mi 9'un Üç Arka Kamera ile Geleceği Doğrulandı

Sızdırılan yeni bir Xiaomi Mi 9 posteri, cihazın üç arka kamera ile geleceğini doğruladı. Ayrıca Xiaomi başkanı ve CEO'su, yaptıkları paylaşımlarla cihazın lansman tarihinin ipucunu vermiş olabilirler...

Dünyanın İlk Çift Ekranlı Dizüstü Bilgisayarı HP Omen X 2S
Dünyanın İlk Çift Ekranlı Dizüstü Bilgisayarı HP Omen X 2S

HP, Omen serisi ürünlerine bir yenisini eklemeye hazırlanıyor. Oyuncu dizüstü bilgisayarı olacak olan Omen X 2S, temmuz ayında satışa sunulacak. Bu dizüstü bilgisayar, dünyada ilk kez çift ekranlı ola...