Milyonlarca Işık Yılı Uzaktaki Galaksi Kümeleri Görüntülendi

Milyonlarca Işık Yılı Uzaktaki Galaksi Kümeleri Görüntülendi

Kullandığımız teknolojilerle gitmemizin mümkün bile olmadığı uzaklıklardaki galaksiler, ne var ki insanlarda fazlasıyla ilgi uyandırıyor. Yeni bir yapay zekâ teknolojisi ise bu galaksileri görüntülemeye olanak tanıyor.


Galaksi kümeleri, birlikte hareket eden yüzlerce hatta binlerce galaksinin birleşmesinden oluşuyor. Uzun yıllardır bilinen en büyük gök yapıları olan galaksi kümeleri, en büyük gök yapısı unvanını keşfedilen süper kümelere bırakmıştı.

teleskop galaksi

Galaksi kümeleri tahmin edemeyeceğimiz kadar büyük. Bu büyüklüklerine rağmen ne yazık ki onları görüntüleyemiyoruz çünkü onlarla aramızda milyonlarca ışık yılına tekabül eden bir uzaklık bulunuyor. Bir doktora öğrencisi ise derin öğrenme temelli yapay zekâ sayesinde bu galaksi kümelerinin neye benzediğini ortaya koydu.

galaksi kümesi

Deep-CEE (Galaksi Kümesi Çıkarma ve Değerlendirme İçin Derine Öğrenme) adı verilen yapay zekâ aracı, galaksi kümeleri her ne kadar uzakta olursa olsun ve her ne kadar az ışık saçar olursa olsun uzay boşluğunun karanlığından onları ayırt etmeyi başarıyor ve bilim insanlarına kullanılabilecek somut sonuçlar veriyor.

Lancaster Üniversitesi'nde doktora öğrencisi ve aynı zamanda projenin başında olan Matthew Chan: “Yeni aletimizi evrenin daha önce hiç keşfedilmemiş bölgelerine daha geniş kapsamlı ve derin araştırma yapacak olan Büyük Sinoptik Araştırma Teleskopu (LSST) gibi devrim niteliğindeki projeler üzerinde çalıştıracağız" açıklamalarında bulundu. 
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
Avast, IoT Cihazların Güvenliğine Dikkat Çekiyor
Avast, IoT Cihazların Güvenliğine Dikkat Çekiyor

Akıllı ev teknolojilerin hayatımızda yavaş yavaş yer edinmesiyle beraber siber güvenlik şirketi Avast, kullanıcıları tehdit altında olduklarına dair uyarıyor. ...

Google'ın Android Q ile Çalışan Coral Kod Adlı Yeni Ürünü
Google'ın Android Q ile Çalışan Coral Kod Adlı Yeni Ürünü

Yeni bir Pixel akıllı telefon ya da yeni bir Chromebook olduğu düşünülen Android Q ile çalışan yeni Google cihazı Geekbench'te ortaya çıktı. ...

En İyi Samsung Telefonları - 2019
En İyi Samsung Telefonları - 2019

Güney Koreli elektronik devi Samsung, akıllı telefon pazarındaki satış liderliğini uzun bir süredir devam ettiriyor. Firmanın her yıl piyasaya sürdüğü amiral gemisi sınıfındaki akıllı telefonları dışı...