AMD Ryzen 9 3900X'in Overclock Performansı Ortaya Çıktı

AMD Ryzen 9 3900X'in Overclock Performansı Ortaya Çıktı

AMD'nin Ryzen 3000 serisini işlemcilerinden olan 3900X'in overclock işlemine tabi tutulduktan sonra 4,5 GHz'te çalıştığı belirtildi.


AMD’nin yeni Ryzen 3000 serisi işlemcileri; etkileyici çekirdek sayısı, satın alınabilir düzeydeki fiyatı ve performans puanıyla oldukça ilgi çekiyordu ancak “TUM_APISAK” adlı bir Twitter hesabı, Ryzen 9 3900X işlemcinin saat hızının 4,5 GHz’ye ulaştığını gösteren bir görsel paylaşarak beklentileri oldukça yükseltti. Tüm çekirdeklerin saat hızının 4,5 GHz olduğu düşünülürse oldukça iddialı bir işlemci olduğu su götürmez bir gerçek oluyor.

Daha önce Ryzen 7 3700X’in Geekbench kıyaslamasında çoklu çekirdek performansında 34.059 puan alarak, 33.173 puan alan Intel Core i9-9900K’yı alaşağı ettiği düşünülünce daha fazla çekirdeği ve daha yüksek saat hızı olan Ryzen 9 3900X’in Intel Core i9-9900K’yı çok rahat bir şekilde geçmesi mümkün.

4,5 GHz’lik saat hızının Ryzen 9 3900X’te nasıl başarılı bir şekilde uygulandığına dair bilgi bulunmuyor. Ayrıca Ryzen 9 3950X de 16 çekirdeğinin tamamında 5 GHz’lik bir saat hızına çıkmayı başarmış ancak bunu sıvı nitrojen soğutma sistemiyle yapmıştı. Dolayısıyla bunun günlük bilgisayar kullanıcıları için çok da gerçekçi olmadığını söylemek gerekiyor.

7 Temmuz’da satışa çıkacak olan Ryzen 9 3900X’in meydana getirdiği bu beklentileri karşılayıp karşılayamayacağı kısa bir süre sonra belli olacak.  
BTK'nin İnternet ile İlgili Danışmanlık Verdiği Site
BTK'nin İnternet ile İlgili Danışmanlık Verdiği Site

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından bir süre önce yayınlanan internetyardım.org isimli sitede, sakıncalı içeriklere ilişkin her türlü sorunuza yanıt bulabiliyorsunuz. Bilgi güvenli...

Android’in Elektronik Kimlik Desteğinin İlk Hedefi: Ehliyet
Android’in Elektronik Kimlik Desteğinin İlk Hedefi: Ehliyet

Son gelen haberlere göre Android'in elektronik kimlik desteğinin ilk hedefi ehliyetler olacak, ardından pasaportlar gelecek. ...

İşte Yapay Zekanın Yeni Hedefi: Bir Hayvan Kadar Zeki Olmak
İşte Yapay Zekanın Yeni Hedefi: Bir Hayvan Kadar Zeki Olmak

Gerçekleştirilen sayısız yapay zeka çalışmasına bir yenisi daha eklendi. Geliştirilen yapay zeka algoritmaları bu kez bir hayvan kadar zeki olmak adına yarışacak. ...