Google, iHandy'nin 46 Uygulamasını Mağazasından Kaldırdı

Google, Çinli geliştirici şirketi iHandy’nin Google Play Store’da bulunan 46 uygulamasını kaldırdı. Şirket sözcüsü, iHandy uygulamalarına yapılan incelemelerin devam ettiğini söylerken bu uygulamaların mağazadan neden kaldırıldığıyla ilgili açıklama yapmadı.


Google, geçtiğimiz hafta büyük bir Çinli mobil geliştirici olan iHandy’ye ait olan 46 uygulamayı kaldırmış ve şirkete karşı neden böyle bir aksiyon aldığına dair de herhangi bir açıklama yapmamıştı.

iHandy’ye ait uygulamaların herhangi bir raporlama gerçekleştirilmeden kaldırılması, Google’ın Çinli uygulama geliştiricisine karşı aldığı önlemlerden bir tanesi. Şirketin, Çinli Android geliştiricilerinin reklam ve güvenlik pratiklerine karşı endişeleri bulunuyor.

iHandy ve uygulamaları

Google

Pekin merkezli iHandy, bu senenin başlarında Şenzen Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenmişti. Şirket, kendisini “dünyadaki en büyük mobil uygulama geliştiricilerinden bir tanesi” olarak tanımlıyor ve 200’den fazla ülkede 180 milyondan fazla aylık aktif kullanıcıya sahip olduğunu belirtiyor.

Google’ın Play Store’dan kaldırdığı 46 uygulama arasında selfie, güvenlik ve antivirüs, klavye, burç, emoji ve sağlık uygulamaları yer alıyor. Toplamda 10 milyonlarca indirme sayısına sahip olan bu uygulamalar arasındaki en popülerlerden bir tanesi “Sweet Camera – Selfie Beauty Camera, Filters” tek başına 50 milyondan fazla indirilmeye sahip.

Google sözcüsü, BuzzFeed News’e yaptığı açıklamada iHandy’ye yapılan soruşturmanın şu anda devam ettiğini söyledi. Şu an Google Play Store’da şirkete ait 8 uygulama bulunuyor.

iHandy’nin başkan yardımcısı Simon Zhu yaptığı açıklamada “Bizim açımızdan hiç beklenmedik bir şeydi. Sebebinin ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Uygulamaların Google Play Store’a yeniden yüklenmesini umut ediyorum. Google’ın son yıllarda hem geliştiriciler hem de kullanıcılara sağlıklı bir ekosistem oluşturmak için politikalarını geliştirdiğini hepimiz biliyoruz. İtibar sahibi geliştirici olarak bu geliştirmeleri kesinlikle destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Google’ın Çinli şirkete karşı bu önlemini, bir milyardan fazla yüklenmeye sahip Çinli geliştiriciler DO Global ve CooTek’in uygulamalarındaki zararlı aktivitelerin ortaya çıkarılması sonrası alındığını da hatırlatmak gerekiyor. Google, geçtiğimiz sene de Çinli geliştiriciler Cheetah Mobile ve Kika Tech’in uygulamalarını sahte reklamlar sebebiyle kaldırmıştı.

Arete Research’te kıdemli analist olan Richard Kramer, Google’ın iHandy uygulamalarının kaldırılmasıyla ilgili bilgi paylaşmamasının, şirketin reklam ve arama işine açılan antitröst soruşturmasıyla alakalı olabileceğini söyledi.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
GTA 6'ya Kafa Tutacak Watch Dogs: Legion Hakkında 8 Detay
GTA 6'ya Kafa Tutacak Watch Dogs: Legion Hakkında 8 Detay

GTA'nın yakın zamandaki en büyük rakiplerinden (en azından olduğu kadar) Watch Dogs serisi, aşırı iddialı yeni oyunuyla karşımıza çıkacak. Muhtemelen kendisinden hemen sonra GTA 6'yı...

The Lion King ve Aladdin'in Remastered Oyunları Geliyor
The Lion King ve Aladdin'in Remastered Oyunları Geliyor

Disney'in en popüler iki eseri, The Lion King ve Aladdin'in remastered oyunları hazırlanıyor. İlerleyen dönemlerde piyasaya sürülecek olan oyunlarla ilgili herhangi bir bilgiyse bulunmuyor. ...

Oppo'nun Katlanabilir Telefon Patenti Ortaya Çıktı
Oppo'nun Katlanabilir Telefon Patenti Ortaya Çıktı

Oppo’nun yeni aldığı patent ile birlikte üzerinde çalıştığı katlanabilir telefon modelinin tasarım detayları ortaya çıkmış oldu. ...