AMD'nin Orta Sınıf Yeni Ekran Kartı Radeon RX 5500 Duyuruldu

AMD, orta sınıf yeni ekran kartı modeli "Radeon RX 5500"ü duyurdu. GDDR 6 belleğe sahip olan Radeon RX 5500, 7 nm'lik Navi mimarisine sahip. AMD'nin yeni ekran kartları, 2019 yılı içerisinde piyasaya sürülecek.


Son dönemlerde yıldızı iyiden iyiye parlayan AMD, hem işlemci hem de ekran kartı konusunda pek çok oyunsever tarafından tercih ediliyor. Şimdi ise AMD, orta sınıf yeni ekran kartı modeli "Radeon RX 5500"ü duyurdu. Birkaç haftadır söylentilerin odağında olan Radeon RX 5500, AMD tarafından yapılan açıklamalarla resmiyet kazanmış oldu.

AMD'nin yeni ekran kartı Radeon RX 5500, 7 nm'lik Navi mimarisine sahip. Radeon RX 5500 ayrıca 8 GB GDDR6 bellekle de destekleniyor. Normal koşullarda AMD'nin Radeon RX 580 modeline eş değer olarak görülen Radeon RX 5500, sahip olduğu yeni teknoloji sayesinde Radeon RX 580'e oranla daha yüksek performans sunuyor.

RX 5500

AMD tarafından yapılan açıklamalara göre Radeon RX 5500'ün üç farklı versiyonu olacak. Bunlardan bir tanesi Radeon RX 5500M olacak ve bu versiyon, çok büyük bir ihtimalle dizüstü bilgisayarlarda kullanılacak. İkinci versiyon ise modelin genel ismini almış durumda ve Radeon RX 5500 olarak karşımıza çıkıyor. Radeon RX 5500'ün bir üst versiyonu ise Radeon RX 5500 XT olarak isimlendirilmiş durumda. 

AMD, yeni ekran kartının ne zaman piyasaya sürüleceğini ve fiyatının ne olacağını da açıklamadı. Ancak AMD, bu ekran kartı modellerinin çok da gecikmeyeceğini ve kısa bir süre sonra piyasaya sürüleceğini söyledi. AMD'nin yeni ürünlerini tanıtmasıyla birlikte bu ekran kartının frekans hızlarını, bellek miktarlarını (ki çok büyük bir ihtimalle 4 GB ve 8 GB'lik opsiyonlar olacak) ve fiyatını öğrenmiş olacağız.
Mortal Kombat 11’in PC Sürümünün 30 FPS Sorunu Giderilecek
Mortal Kombat 11’in PC Sürümünün 30 FPS Sorunu Giderilecek

Mortal Kombat 11'in PC sürümünün belirli bölümlerindeki 30 FPS'te oynatma sorunun çözüleceği açıklandı. ...

Minecraft’ın Patlaması, PewDiePie Etkisi’ni Kanıtlıyor
Minecraft’ın Patlaması, PewDiePie Etkisi’ni Kanıtlıyor

Son zamanlarda ünlü YouTuber Felix ‘PewDiePie’ Kjellberg’in kanalında düzenli olarak Minecraft videoları paylaşması ile birlikte YouTube’da üretilen Minecraft içerikleri bir hayli...

Oppo'nun Yeni Kızaklı Telefon Tasarımını Gösteren Patent
Oppo'nun Yeni Kızaklı Telefon Tasarımını Gösteren Patent

Oppo geçtiğimiz sene kaydırma mekanizmalı cihazı Find X'i tanıtmış ve sektörde bir akım başlatmıştı. Şimdiyse ortaya çıkan yeni bir patent, şirketin yeni bir kaydırma mekanizması...