Snapdragon 865'in Özellikleri Ortaya Çıktı

Qualcomm'un 2020 model amiral gemisi telefonlara güç verecek, yeni nesil Snapdragon 865 yonga setinin özellikleri sızdırıldı. Şirket, geçtiğimiz günlerde yeni işlemcisini 3-5 Aralıkta gerçekleşecek bir etkinlikte tanıtacağını duyurmuştu.


Qualcomm, yeni nesil Snapdragon 865 işlemcisini ABD'nin Hawaii eyaletinde, 3-5 Aralıkta gerçekleşecek Qualcomm Snapdragon Teknoloji Zirvesi'nde tanıtacağını açıkladı. Şirketin duyurusunun hemen ardından yonga setinin temel özellikleri Weibo'da sızdırıldı.

Snapdragon 865, 2019 yılında piyasaya sürülen amiral gemisi akıllı telefonlara güç veren 855 ve 855+ modellerinin devamı niteliğinde olacak. Snapdragon 865, ortaya çıkan yeni bilgilere göre 1.8GHz'lik taban saat hızına sahip bir 8 çekirdekli bir işlemci olarak karşımıza çıkacak. Ayrıca iddia edilen özellikler, daha önce Geekbench'te ortaya çıkan raporla paralel.

snapdragon 865 özellikleri

Tüm bu bilgilere ek olarak, yonga setinin temel özellikleriyle ilgili detaylar da ortaya kondu. Snapdragon 865 işlemcilerin, 1.8GHz hızında 4 Kryo Silver (Cortex-A55) çekirdeğe, 2.42GHz frekansında 3 Kryo Gold (Cortex-A77) çekirdeğe ve 2.84GHz saat hızında bir Kryo Gold çekirdeğe sahip olduğu belirtiliyor. Ayrıca grafik tarafında 587 MHz saat hızına sahip Adreno 650 grafik birimini içereceği öne sürülüyor. Qualcomm'un Adreno 650 ile zirveye çıkacağı öngörülmese de, şirketin 2020 yılının ilerleyen zamanlarında yonga setinin iyileştirilmiş bir versiyonunu piyasaya sürmesi bekleniyor.

qualcomm snapdragon

Snapdragon 865 ve 855'in karşılaştırıldığı sızıntıda, Snapdragon 865'te %20'ye varan bir performans artışı olduğu, Adreno 640'ın GPU performansının önemli ölçüde geliştirildiği ve grafik biriminin son nesilden %17-20 daha iyi performans gösterdiği belirtiliyor.

Qualcomm'un yaklaşmakta olan amiral gemisi yonga setinin iki versiyona sahip olacağı söyleniyor. Biri entegre 5G hizmeti sunan ülkelerde, diğeri ise 5G hizmeti vermeyen ülkelerde satışa sunulacak. Yeni Qualcomm Snapdragon 865'in, LPDDR5X RAM ve UFS 3.0 depolama desteğiyle, 7 nm mimaride üretilmesi bekleniyor.
Apple, iOS 13.2.2 Güncellemesini Dağıtmaya Başladı
Apple, iOS 13.2.2 Güncellemesini Dağıtmaya Başladı

iOS 13’teki sorunlarla başı dertte olan Apple, sık sık güncelleme yayınlamaya başladı ve bu güncelleme zincirinin yeni halkası iOS 13.2.2 oldu. Yeni güncelleme, birçok sorunu çözmeyi...

Görme Engellilere Yardım Etmek İçin Geliştirilen Uygulama
Görme Engellilere Yardım Etmek İçin Geliştirilen Uygulama

Be My Eyes isimli bir uygulama sayesinde akıllı telefonlarınızı kullanarak görme engellilere yardımcı olabilirsiniz. Mobil teknolojinin günlük hayatımıza olan faydalarına açık bir...

Türkiye, Facebook'a 1.6 Milyon TL Ceza Verdi
Türkiye, Facebook'a 1.6 Milyon TL Ceza Verdi

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, sosyal medya devi Facebook’a kişisel verilerin korunmasına yönelik ihlal nedeniyle ceza verdi. Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından Facebook’a verilen...