Gerçekte Olmayan Sahneler Oluşturabilen Yapay Zeka

Gerçekte Olmayan Sahneler Oluşturabilen Yapay Zeka

Samsung’da çalışan 3 yapay zekâ araştırmacısının katkılarıyla geliştirilen yeni yapay zekâ, GAN modelini kullanarak fotoğraf gerçekliğinde üç boyutlu ortam videoları hazırlayabiliyor.


Samsung’un yapay zekâ takımında görevli üç araştırmacı, gerçekte olmayan ortamlara dair görüntüler oluşturan bir yapay zekâ ortaya geliştirdi. Bu yapay zekâ, ortamı sabit bir bakış açısına göre hareket edilebilecek şekilde kurguluyor. 

Araştırmacılar, bulgularını bir makale ile açıkladılar. Ekibin üyelerinden Dmitry Ulyanov, yaptığı açıklamada “Ana fikir, duruş noktasından bir sahne oluşturmak. Alınan tek veri ise bir kullanıcının genel olarak serbest çektiği sahnelere dayanıyor” diyor. Belli bir noktadan çekilen fotoğraf, video içerisindeki cisimlerin de görsellerinin oluşturulmasını sağlıyor. 

yapay zeka sahne

~Solda yer alan görüntü bilgisayardan, sağdaki görüntü ise videolardan

Ulyanov, iş arkadaşları Kara-Ali Aliev ve Victor Lempitsky ile birlikte yaptığı çalışmalarda GAN adlı modeli kullandı. Geliştirilen bu sistemde bir ağ, görüntü oluştururken diğeri de oluşturulan görüntüyü inceleyerek sahte olup olmadığına karar verecek. 

Genelde bu tür videoları elde etmek için cisimlerin uzay içerisindeki geometrik konumlarını ve perspektiflerini belirleyen hatların belirlenmesi gerekir. Bu zorlu işin düzeltmesini de insanlar yapar ve süreç gereğinden fazla uzayabilir. Bu işlemi yapay zekânın, özellikle de GAN teknolojisinin yapması çok daha hızlı ve çok daha az kaynak tüketiyor. 

yapay zeka sahne

Yine de bu teknolojinin henüz emekleme düzeyinde olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor ancak en azından yapay zekâ bu alanda ilerlemeye devam ediyor. 
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
Etkileyici Bir Selfie Çekmek İçin 10 Şahane Uygulama
Etkileyici Bir Selfie Çekmek İçin 10 Şahane Uygulama

Çektiğiniz selfie'lerin daha iyi olabileceğine inanıyorsunuz ancak bunu nasıl ya da hangi araçla yapacağınızı bilmiyorsanız sizler için bir liste derledik. Listemiz aracılığıyla aklınıza gelebilecek e...

Samsung Galaxy S10'u Ön Siparişle Alanlara Fortnite Hediyesi
Samsung Galaxy S10'u Ön Siparişle Alanlara Fortnite Hediyesi

Samsung, Galaxy Note9 ile başlayan Epic Games ortaklığını Galaxy S10 ile sürdürmeye devam ediyor. ...

Asfaltları Ağlatacağımız Grid'in Çıkış Tarihi Ertelendi
Asfaltları Ağlatacağımız Grid'in Çıkış Tarihi Ertelendi

Codemasters tarafından eylül ayında yayınlanması planlanan Grid'in çıkış tarihi ertelendi. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda oyunun ekim ayında çıkacağı ifade edildi. ...